• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Dorosły w ZHP

+1 głos
Witajcie,

jestem rodzicem 6-letniej zuchenki. Wraz z zapisaniem córki do gromady sam zacząłem zgłębiać harcerską metodykę, Prawo Harcerskie, itd. Może to głupie, ale znalazłem tam wszystko, czego brakowało mi w środowiskach, w których dotychczas przyszło mi funkcjonować. Z tego też powodu próbowałem zbliżyć się do środowiska ZHP w moim mieście uczestnicząc w kilku organizowanych przez to środowisko wydarzeniach, odnoszę jednak wrażenie, że jest ono bardzo hermetyczne i zamknięte na ludzi "z zewnątrz", aczkolwiek życzliwe. Zastanawiam się w jaki sposób mógłbym włączyć się w działalność hufca w moim mieście, z kim rozmawiać na ten temat i czy w ogóle mógłbym się tam do czegoś przydać. Macie podobne doświadczenia?

Pozdrawiam
pytanie zadane 2 grudnia 2016 przez użytkownika 1921 (110)   1 2 4
Współczynnik akceptacji: 0%
   

2 odpowiedzi

+1 głos

Pozyskiwanie dorosłej kadry to temat, który ostatnio w ZHP mocno się rozwija. Rąk do pracy nigdy za mało, choć musisz się liczyć z tym, że na razie niewiele osób dołączyło do ZHP, jako dorośli (aczkolwiek pracujemy nad tym i mamy nadzieję, że będzie się to zmieniać).

Proponuję skontaktować się komendą lub biurem hufca, w którym jest Twoja córka. Znajdziecie z pewnością jakieś funkcje czy zespoły, które będą wynikały z Twoich możliwości, zainteresowań i potrzeb środowiska. Możesz np.

  • zostać kadrą wychowawczą, czyli instruktorem
  • wspierać kadrę wychowawczą, jako kadra organizacyjna, promocja itp.
  • wspierać działalność specjalnościową (np. żeglarka, turystyczna, sportowa itp.

I pewnie jeszcze inne pola działania by się znalazły.

odpowiedź 3 grudnia 2016 przez użytkownika karol-gro (17,694)  
0 głosów
Szanowny Panie,
Harcerstwo to wielki ruch, który składa się nie tylko z dzieci i ich wychowawców, ale też z osób pomagających im w inny sposób.
Myślę, że mógłby Pan poszukać w Internecie czegoś o Ruchu Przyjaciół Harcerstwa, tak na początek. Może działa w okolicy jedno z kół.
Dalej, mógłby Pan też porozmawiać z drużynowym córki o tym, czego gromada potrzebuje, w czym może Pan pomóc jako osoba niezrzeszona tej konkretnej grupie, jaką jest gromada córki.
No a najdalej, mógłby Pan zostać jednym z nas, co formalnie jest zupełnie łatwe i daje (również dorosłym) wiele możliwości spełnienia i rozwoju.
Harcerstwo ma na celu wychowanie, to piękny cel i wielka odpowiedzialność. Można wziąć w tym udział jako instruktor, a więc osoba stojąca "na pierwszej linii frontu", mająca najwięcej możliwości i w najwyższym stopniu zobowiązana do troski o dzieci i młodzież. Można też wstąpić do kręgów starszyzny, która nie będąc instruktorami, wspiera ZHP jako organizację - pomaga w przygotowaniu wydarzeń, dzieli się pasjami i umiejętnościami, a przede wszystkim, swoim życiowym doświadczeniem.
Harcerstwo w Pańskim wieku wymaga poważnej odpowiedzi na pytanie: czy przyrzeczenie harcerskie odzwierciedla w jakiś sposób to jak żyję lub chcę żyć.

Bez względu na to, którą z tych ścieżek Pan wybierze, mam nadzieję, że córka będzie z Pana dumna :) i życzę powodzenia.
~~WZ
odpowiedź 9 grudnia 2016 przez użytkownika wieczny_zuch (1,250)   15 26 41

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 553 wizyt
pytanie zadane 21 grudnia 2017 w Drużyna przez użytkownika Gosia Fijał (155)   6 8 12
0 głosów
2 odpowiedzi 737 wizyt
pytanie zadane 12 marca 2022 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Seikatsu (142)   2 4 7
+1 głos
1 odpowiedź 419 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 989 wizyt
pytanie zadane 18 sierpnia 2018 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Dago (112)   1 1 4
0 głosów
1 odpowiedź 388 wizyt
pytanie zadane 14 sierpnia 2018 w Pomysł na... przez użytkownika eis (105)   1 4
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...