• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy opiekunem na biwak 3 dniowy musi być instruktor?

0 głosów
Słyszałam, że weszła taka nowelizacja, jednak nie mogę tego znaleźć. Za 3 tygodnie w moim starym hufcu odbywa się biwak, ale każda z drużyn wybierających się na niego ma problem z pozyskaniem opiekuna. Zostałam poproszona przez koleżankę, która jest jedną z osób organizujących ten biwak poproszona o to, żebym sprawdziła czy to prawda, z racji, że niegdyś byłam bieżąco z regulaminami i instrukcjami ZHP. Jednak teraz nic mogę na ten temat znaleźć...
pytanie zadane 19 listopada 2016 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Uwarowit (465)   10 16 32
Współczynnik akceptacji: 78%
   

1 odpowiedź

+1 głos

Na szczeblu ZHP niczego takiego nie było. Warunki organizacji biwaków określa instrukcja drużyny (obecnie obowiązuje wersja ze stycznia 2016 r.), a konkretnie jej punkty 3.18 i 164-170. Nie ma tam żadnych konkretnych wymogów co do kadry, obowiązują więc zasady jak przy każdej innej aktywności drużyny – taka liczba pełnoletnich osób, żeby dało się bronić tezy, że zapewniamy harcerzom należyta opiekę. Opiekunowie nie muszą spełniać żadnych konkretnych warunków poza pełnoletniością (która wynika z przepisów państwowych – chodzi o możliwość przyjęcia odpowiedzialności za powierzonych im harcerzy).

Mogło oczywiście być tak, że komenda Waszego hufca uchwaliła bardziej szczegółowe warunki organizacji biwaków przez jednostki hufca. Niczego ogólnozwiązkowego jednak nie ma.

odpowiedź 20 listopada 2016 przez użytkownika vanadey (15,720)   17 80 296
edycja 20 listopada 2016 przez użytkownika vanadey
Nie mniej, choć specjalistą nie jestem, ale wydaje mi się, że takie dodatkowe warunki ustalane przez komendę hufca, byłoby nie prawne, Niegdzie w przepisach wykonawczych nie nadano hufcowi takich uprawnień. To tak jakby hufiec otwierał pwd. tylko pełnoletnim osobom, bo tak uznano kropka. Tu chyba nie ma miejsca na dodatkowe regulacje środowiskowe.
Komendant hufca zatwierdza biwak, bez tego zatwierdzenia nie wolno go przeprowadzić. Komendant ma prawo odmówić zaakceptowania planowanego składu kadry biwaku, skoro jej zdaniem nie gwarantuje on bezpieczeństwa podopiecznych. Może być tak, że komenda w ramach swych statutowych uprawnień np. określi wytyczne bezpieczeństwa na biwakach, a komendant będzie się nimi kierował, zatwierdzając te biwaki.

Przykład z otwieraniem pwd pełnoletnim osobom jest o tyle nieszczęśliwy, że akurat KSI ma prawo określić dodatkowe wymagania stopni. Wiem zresztą o iluś hufcach, w których warunkiem zamknięcia próby jest osiągnięcie pełnoletniości.

BTW, popraw proszę pisownię, bo ciężko się czyta... ;)
Btw tylko jedno słowo ma literówkę więc panie idealny źle się może czytać z powodu wady wzroku.

Akurat z ksi to trafiony przykład, bo warunek wieku jest warunkiem otwarcia a nie wymaganiem. A KSI owszem może dodawać wymagań jeśli to jest uzasadnione potrzebami środowiska i planem rozwoju tegoż środowiska. A nie może natomiast w rażący sposób ograniczać prawa nadane przez władze ZHP. Podobnie jak komendant hufca może uznać czyjąś obecność na funkcji opiekuna za zagrożenie ale nie może ono być uzasadnione wyłącznie brakiem stopnia instr.
„nie mniej”, przecinek przed „byłoby”, „nie prawne”, „Niegdzie”...

A wadę wzroku, jak widać na zdjęciu, faktycznie mam. Cieszę się Twoim szczęściem, że Ciebie to ominęło i możesz się teraz z tego naśmiewać.

Nie wyciągaj pochopnych wniosków. Myślisz że naśmiewam się (choć tego nie robię) bo mnie to ominęło? To byłoby prostackie i niegodne instruktora. Pozwalam sobie na sarkazm, bo mnie twój przytyk o pisowni rozbawił i nie akceptuję takiej postawy w dyskusjach internetowych jak na klasowce w gimnazjum. Jak chcesz pięknej interpunkcji i gramatyki to zamknij przeglądarkę i odpal czytnik ebookow i będziesz miał z głowy i błędy i sarkazm.

Podobne pytania

+2 głosów
1 odpowiedź 552 wizyt
+3 głosów
1 odpowiedź 510 wizyt
pytanie zadane 15 czerwca 2018 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika oliwiaa94 (120)   1 1 4
+1 głos
2 odpowiedzi 349 wizyt
pytanie zadane 5 grudnia 2021 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika julkkaga (317)   13 27 34
+11 głosów
1 odpowiedź 397 wizyt
pytanie zadane 25 lutego 2014 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Yelle (2,109)   37 63 89
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...