• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Potrzeboje pomocy w rozpisaniu proby HO, pomyslu na zadania ;)

0 głosów
Wymaganiem jest: na podstawie prawa harcerskiego buduje swój system wartości, potrafię otwarcie i konsekwentnie go bronić. Nie mam pomysłu na zadanie do tego wymagania, proszę o pomoc :)
pytanie zadane 9 listopada 2016 w Próby przez użytkownika Marysienka (376)   6 11 25
Współczynnik akceptacji: 88%
   

4 odpowiedzi

+1 głos
Hm...A rozmyślałaś już może nad słabymi punktami? Takimi, które wyjątkowo ciężko jest Ci odnieść do życia? Nad słabością jakąś w życiu, która mogłaby jakoś nawiązywać do punktów?

Uważam, że mogłabyś to nawet połączyć z pokonywaniem słabości (jeśli jakaś występuje ;) ) i bardzo konsekwentnie pilnować się.

Jest to też próba wędrownicza, więc czemu by nie zorganizować sobie wędrówki, na której rozważysz swoją interpretacje Prawa Harcerskiego oraz ułożyć swój system wartości? Następnie mogłabyś przeprowadzić na ten temat jakąś zbiórkę, kuźnicę albo debatę (zależy jakie masz też zainteresowania w życiu osobistym, czy masz możliwość porozmawiać też z ludźmi spoza ZHP żeby w trakcie debaty usłyszeć różne zdania i je porównać, a  może nawet obronić ;)  )

Każdą z tych odpowiedzi, możesz tez rozwinąć i dopasować bardziej do własnych preferencji ;)
odpowiedź 9 listopada 2016 przez użytkownika Pocki (111)   2
+1 głos
Jest to punkt bardzo szeroki i bardzo indywidualny, nie można wymyślić tu nic "uniwersalnego".

Próba na Harcerkę Orlą nie bez powodu była niegdyś określana jako "wędrowniczka". HO dotyczy właśnie tego pionu, dla którego niezwykle ważną kwestią jest analizowanie swoich mocnych stron i słabych, pionu który jest gotowy na ważne przemyślenia podczas dyskusji, debat, kuźnic i oczywiście wędrówek.

Tutaj zadanie nie jest też jednorazową akcją - to działanie w długim okresie czasu, nie tylko podczas próby i nie tylko w harcerskim gronie ale też przy znajomych, rodzinie.

Po pierwsze - głównym celem próby jest rozwijanie. Jeśli zadanie nie stanowi dla Ciebie wyzwania to nie podejmuj go, tylko idź na wyższy poziom. Aktualnie zastanów się jaki jest Twój system hierarchizowania wartości. Czy Twoją najwyższą wartością jest Bóg? Czy jest to przyjaźń? Rodzina, ojczyzna, harcerstwo, a może dobra zabawa? Nauka? Potem przeanalizuj dokładnie jakie wymagania stawia przed Tobą nasze harcerskie prawo, które nie określa wprost "najważniejsze dla ciebie ma być to". Jeśli Twoje wartości nie pokrywają się z tymi "odgórnymi" to masz całkiem łatwe zadanie - musisz zrobić coś, żeby się to ze sobą zgrało. Może to być kwestia odsunięcia jednej z tych rzeczy, które odciągają Cię od bycia w zgodzie z PH. Może masz jakieś uzależnienie, np. telefon komórkowy?

Myślę, że jak to wszystko rozważysz Twoim punktem spokojnie może być opisanie tego, co jest Twoją słabością w bronieniu Prawa (bronienie to nie musi być mówienie, a tym bardziej krzyczenie; bronienie systemu wartości wybudowanego na tej podstawie to także czyny, sytuacje. Powiedzenie znajomym "nie będę z wami dużo pić bez umiaru, bo jestem harcerką" to jak najbardziej bronienie tego kim się jest i co nam wskazuje drogę) a następnie opowiedzeniem kapitule tego jak zmieniało się podczas próby Twoje codzienne życie jak i jednorazowe sytuacje odkąd zaczęłaś dostrzegać swoje błędy w wartościowaniu
odpowiedź 9 listopada 2016 przez użytkownika kawaleczek (234)   2 4 9
+1 głos

Z wyżej (niżej) wspmnianych nie koniecznie to jednak jest "mierzalna" postawa. Jako że wymagamy SMART-owych celów od próby to zadanie też powinno być konkretne.

Zresztą dla mnie (jako przewodn kapituły) jeżeli idea prawa harcerskiego wynika explicite z całej próby, to nigdy nie wymagam dodatkowego zadania. W końcu życie zgodnie z prawem harcerskim powinno być osią całej próby: słabości w sile ducha, zrównoważonego rozwoju pomiędzy wszystkimi "siłami", podziału czasu pomiędzy rodzinę/obowiązki/harcerstwo i znalezienia miejsca w społeczeństwie. 

Ja myślę że jak ktoś ma dobry pomysł na to zadanie w stylu:
1. Przeprowadzę zbiórkę o ... (moim systemie wartości, innych religiach, asertywności) - dyskusyjna forma zbiórki to idealna forma obrony poglądów i nauki tolerancji ;).
2. Napiszę artykuł do gazetki/ gdziekolwiek o adekwatnej treści
3. Tak jak wspomniano, naprawię mierzalnie słabą stronę dla jednego z punktów prawa harcerskiego (np. będę uczynny i ofiarny, będę raz na 2 tyg odwiedzał dziadków albo zorganizuję wycieczkę dla rodziny)
4. Może moim poglądom towarzyszy np. patriotyzm i zorganizuję w mieście akcję na święto flagi/niepodległości a może np pomoc dzieciom i zorgznizuję akcję zbiórki np dla dzieci w Afryce (tak trochę sztampowo)
5. Może kwestie duchowe są ci bliskie (katolicyzm w moim przypadku) i zainteresuje cię jakaś służba liturgiczna/pielgrzymka/wyjazd, albo zaczniesz regularnie czytać Pismo Świete (biblia Audio polecam).
6. Może jesteś religio sceptyczna w kwestii twojego światopoglądu ale masz przecież system wartości który będziesz reprezentować jako obywatelka Polski i doedukujesz się w kwestii świadomości politycznej, organizowałem kilka zbiórek na temat "poglądów politycznych" i powiem że połowa wędrowników nie ma pojęcia co to liberalizm i czym się różni lewica od prawicy, a świadomy obywatel powinien coś takiego wiedzieć.
7. To ma być kwestia budowania twojego systemu wartości, które nie jest przeciwko prawu harcerskiemu, to ma być twój światopogląd który jako "dorosła" osoba będziesz pielęgnować i bronić, twoje zdanie, najlepiej je pokazać robiąc to na czym ci zależy w formie jaka pozwoli ci się rozwinąć (np. pielgrzymka/akcja miejska/spotkanie z jakąś ciekawą osobą)

Staraj się unikać sztampowych zadań - dużo kłamię, to "przestanę kłamać". To ma być ciekawe, rozwijać cię i musi być mierzalne, bo jak coś jest mierzalne i spojrzysz na to za pół roku czy rok to będziesz dumna że to udało ci się zmienić. "Zastanowienie się" i "wędrówka z przemyśleniami" powinny ci towarzyszyć codziennie, nie twórz zadania na zasadzie "zbuduje swój system wartości i opowiem o nim" skup się albo na budowaniu go w ciekawej formie albo na zaprezentowaniu go tak, by był ciekawy dla ciebie i środowiska.

To zadanie może być bardzo bogate a może po po prostu wynikać z pozostałych części próby. Pamiętaj że nie każde wymaganie musi mieć jedno zadanie ale każde powinno być spełnione w całości próby chociaż nie bezpośrednio przez 1 zadanie.

odpowiedź 10 listopada 2016 przez użytkownika khashishin (1,261)   6 13 31
edycja 10 listopada 2016 przez użytkownika khashishin
–1 głos
super odpowiedzi, bardzo mi sie przydały
odpowiedź 29 maja 2017 przez użytkownika janusz.bizu (96)   2

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 637 wizyt
pytanie zadane 14 czerwca 2018 w Próby przez użytkownika Roux (371)   20 33 41
0 głosów
2 odpowiedzi 899 wizyt
pytanie zadane 21 listopada 2017 w Próby przez użytkownika Atom (114)   1 1 4
0 głosów
1 odpowiedź 132 wizyt
pytanie zadane 17 lipca 2022 w Próby przez użytkownika StrzelbonitoV5 (281)   26 36
+4 głosów
2 odpowiedzi 414 wizyt
pytanie zadane 26 maja 2021 w Próby przez użytkownika Losia (126)   1 4
+1 głos
2 odpowiedzi 452 wizyt
pytanie zadane 3 stycznia 2019 w Próby przez użytkownika julkkaga (312)   10 27 33
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...