• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Opinie bezpośredniego przełożonego na potrzeby KSI

+3 głosów
Pytanie dotyczy świeżych dokumentów, tzn. konkretnie Systemu stopni Instruktorskich (SSI) i Regulaminu spraw członkowskich. Otóż na potrzeby otwierania i zamykania próby KSI należy przedłożyć opinię bezpośredniego przełożonego (w przypadku zamknięcia również próbę właściwego komendanta, tzn. zaliczającego służbę instr., co jest swoją drogę dziwnym określeniem). Wg Regulaminu członkowskiego bezpośredni przełożony dla sporej części kandydatów na stopień pwd i dla niemal wszystkich kandydatów na phm i hm to komendant hufca - no bo każdy instruktor ma przydział służbowy do hufca (chor. lub GK), więc też i jego bezpośrednim przełożonym jest komendant (p.1.1. Reg.s.czł.) i dla sporej części kandydatów pwd jest podobnie bo to często świezi drużynowi. Do czego zmierzam... do tej pory, póki nie było dookreślone pojęcie bezpośredniego przełożonego w większości KSI uznawano opinię przełożonego strukturalnego, tj. np. dla świeżego drużynowego - namiestnik pisał opinię, a dla członka ZKK szef owego zespołu itd. Teraz wychodzi na to, że ma to być najczęściej komendant hufca.

W związku z tym zastanawiam się czy taki był zamysł twórców SSI, czy to niefortunne użycie określenia "bezpośredni przełożony". O niezamierzonym "konflikcie" tych zapisów może świadczyć fakt, że do zamknięcia próby wymagane jest (a to jest nowość w SSI) do opinii bezpośredniego przełożonego opinia komendanta zaliczającego służbę inst., czyli że niejakoby twórcy chyba mieli na myśli "stare podejście", w którym wiążąca miała być opinia przełożonego strukturalnego (tego najbliżej w strukturze).

Dodam tylko, że pytam nie tak dla sportu, tylko pracuję nad nowym regulaminem KSI i mnie trochę zafrasowało moje przemyślenie. Czy ktoś uważa podobnie jak ja, czy w ogóle dobrze to rozumiem?
pytanie zadane 8 listopada 2016 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Solo (1,523)   10 28 54
Współczynnik akceptacji: 64%

edycja 15 listopada 2016 przez użytkownika Solo
   
Ciekawym jest też jak wygląda taka opcja chociażby w strukturach ZD/Szczepów gdzie nie ma np. namiestnictw.

Czy przełożonym drużynowego jest komendant szczepu/ZD czy hufca?

Tak samo z instruktorami działającymi w "wielu miejscach".
Przykład mój: Instruktor hufca bez funkcji,
członek drużyny wędrowniczej działającej pod ZD (skarbnik),
przewodniczący Kapituły Stopni Wędrowniczych w ZD
oraz instruktor działający w Kręgu akademickim i mający tam funkcje w radzie kręgu gdzie nie jest to moja podstawowa jednostka ;).

Przykład 2: Instruktor - członek DW / Klubu specjalnościowego / Kręgu
Przykład 3: Członek komendy ZD/Szczepu

W takim razie decyduje przydział?
Komendant szczepu nigdy nie był i nie jest przełożonym drużynowego - szczep jest jednostką wspierającą drużyny, nie nadrzędną. W końcu to drużynowy wybiera komendanta szczepu, a nie komendant drużynowego ;)
No właśnie, ale w praktyce KSI (nie tylko mojej, ale na pewno wielu) to właśnie opinie takich "nie-przełożonych przełożonych" są najbardziej wymierne. Skoro SSI zakłada realizaję próby w oparciu o funkcję drużynowego (pwd) lub inną wychowawczo-programową w przypadku wyższych stopni, to czemu pominięto ocenę adekwatnych zwierzchników w ewaluacji próby! Kto inny jak nie komendant szczepu ma ocenić pracę swojego zastępcy?! Przecież funkcja z-cy komendanta szczepy czy ZD to na ogół bardzo ambitne pole służy godne choćby próby phm, a na palcach 1 ręki można policzyć komendantów hufców, którzy z czystym sumieniem mogliby ocenić pracę na takiej funkcji. Widzę jednak, że brak odpowiedzi na to pytanie może świadczyć, że to była kwestia nie do końca przemyślana czy zamierzona.

1 odpowiedź

+1 głos
Odpowiedź znajduje się w pkt.18 w zw. z pkt. 8 i 9 Regulaminu spraw członkowskich.
odpowiedź 15 listopada 2016 przez użytkownika Joanna Struś-Prokop (111)   1

Można było przytoczyć fragment i interpretacje, co by było tak ładnie "prawnie".
Rozumiem że jednoznacznie sprawa rozwiązuje się poprzez przydział służbowy? Odpowiedź "znajduje się w pkt 18" nie koniecznie jest zrozumiała, tam jest przecież tylko mowa o zapisach do ewidencji.

18.    Zapisy w systemie Ewidencja ZHP prowadzą:
a)    dla członków ZHP wymienionych w p. 8: kierujący jednostką, do której członek ma przydział służbowy;
b)    dla członków ZHP wymienionych w p. 9: właściwy komendant lub upoważniony przez niego administrator.

Ja rozumiem że za poradę prawną się płaci, ale intepretacja pomaga czasami. Jako że średnio instuktorzy mają te 17 lat, ja mam ponad 20 i spotkałem się z regulaminami i ustawami i dla mnie ta odpowiedź nie jest jednoznacznie zrozumiała (choćby po co ten punkt 18?) ;). Dlatego dla klarowności postaram się przytoczyć.

Zgodnie z dokumentem "Regulamin spraw członkowskich":
5)    Bezpośredni przełożony – osoba kierująca jednostką, do której członek ZHP ma przydział służbowy.

8.    Zuchy, harcerze, harcerze starsi i wędrownicy niepełniący funkcji instruktorskich otrzymują przydział służbowy do podstawowej jednostki organizacyjnej ZHP. W uzasadnionych przypadkach wędrownicy pełniący funkcje w szczepach i związkach drużyn mogą otrzymać przydział służbowy do szczepu lub związku drużyn.

9.    Instruktorzy (w tym seniorzy), członkowie starszyzny harcerskiej (w tym seniorzy) oraz wędrownicy pełniący funkcje instruktorskie otrzymują przydział służbowy do hufca, chorągwi bądź Głównej Kwatery ZHP.

Dokładnie tak. Punkt 18 pozwala doprecyzować definicję "bezpośredniego przełożonego" opisaną w pkt.5 Regulaminu, przynajmniej jeśli chodzi o probantow,  którzy nie pełnią funkcji instruktorskich (np. przyboczny). Stąd też w zależności od tego, czy mamy do czynienia z kandydatem spełniającym przesłanki z pkt.8 , czy też pkt.9 - kogo innego musimy uznać za bezpośredniego przełożonego jako "kierującego jednostką, do której członek należy". Dla osoby nie pełniącej funkcji instruktorskiej (pkt.8) bedzie to zazwyczaj drużynowy, wyjątkowo tylko komendant szczepu lub związku drużyn - jeśli probant nie ma przydziału do drużyny, a pełni funkcję w szczepie lub związku drużyn. Dla osób wymienionych w pkt.9, niezależnie od funkcji w drużynie, kręgu, szczepie, czy związku drużyn, , bezpośrednim przełożonym jest zawsze komendant hufca, chorągwi lub Naczelnik ZHP.

Ps. Uwagę o płatnej poradzie prawnej traktuję  jako żart, oczywiście...  Nie zawsze jest miejsce i czas, by odpowiadać wyczerpująco. A poza tym... Piękna pośredniość, żadnych gotowców. Pozdrawiam :)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 344 wizyt
pytanie zadane 21 listopada 2016 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika dh Olek (278)   7 19 28
+2 głosów
2 odpowiedzi 264 wizyt
pytanie zadane 12 października 2016 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Solo (1,523)   10 28 54
+7 głosów
1 odpowiedź 630 wizyt
pytanie zadane 13 lutego 2014 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika MajewsQa (327)   8 12 24
0 głosów
1 odpowiedź 440 wizyt
pytanie zadane 26 kwietnia 2017 w Próby przez użytkownika eKamil (201)   1 9 17
0 głosów
1 odpowiedź 4,805 wizyt
pytanie zadane 15 marca 2016 przez użytkownika royas (22,194)   90 264 490
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...