• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy członek władz zhp (np. komisj rewizyjnej) może być w radzie miasta i/lub posiadać przynależność do klubu partyjnego?

0 głosów
Czy członek władz ZHP (np. komisji rewizyjnej) może być w radzie miasta i/lub posiadać przynależność do klubu partyjnego? Czy jest wyraźny zakaz w naszych dokumentach czy też zapis o kolidowaniu funkcji członka władz ZHP i działalności politycznej? Jeśli tak, to gdzie mogę takie informacje znaleźć?

W statucie znalazłam tylko zapis:

"[...] 3. ZHP jest stowarzyszeniem apolitycznym, niezależnym ideowo i organizacyjnie od partii, ruchów i organizacji o charakterze politycznym. Nie można wykorzystywać struktur ani symboli ZHP do prowadzenia działalności politycznej"
pytanie zadane 7 listopada 2016 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika SzaraPatka (191)   2 7 11
Współczynnik akceptacji: 0%
   

2 odpowiedzi

+3 głosów
Znalazłeś odpowiedź. Statut określa wyraźnie co następuje: Instruktor nie może wykorzystywać struktur, ani symboli do prowadzenia działalności politycznej. Czyli po prostu nie może wyrażać swoich poglądów politycznych i preferencji partyjnych podczas zajęć harcerskich. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, by w swym życiorysie zaznaczał służbę harcerską. Zdarza się jednak, że politycy wykorzystują harcerzy w swej kampanii wyborczej jako "tło". To niedopuszczalne. Niewłaściwym jest też występowanie w mundurze harcerskim podczas wyborów. Natomiast czynny instruktor harcerski, moim zdaniem (które nie wszyscy podzielają), może występować w mundurze podczas pełnienia obowiązków publicznych - radnego, czy Posła na Sejm RP. Choć, jeśli reprezentuje wyłącznie interes swej partii, może to kolidować z apolitycznością harcerstwa.
odpowiedź 7 listopada 2016 przez użytkownika Wilk Samotnik (2,486)   9 30 55
+2 głosów

Słuchaj Wilka, Wilk dobrze mówi.  :)

Dodam jeszcze, że o ile kwestia aktywności partyjnej i działalności w „wielkiej polityce” może być odbierana różnie, to zagadnienie działania w samorządach jest zupełnie jednoznaczne: 38 Zjazd ZHP wydał stanowisko w sprawie udziału instruktorek i instruktorów Związku Harcerstwa Polskiego w wyborach samorządowych, w którym wprost wezwał instruktorów do angażowania się w działalność w samorządach.

odpowiedź 7 listopada 2016 przez użytkownika vanadey (15,535)   16 79 293

Podobne pytania

+5 głosów
1 odpowiedź 382 wizyt
+2 głosów
1 odpowiedź 240 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 337 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 377 wizyt
+4 głosów
2 odpowiedzi 452 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...