• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Kto może zdobywać znak służby?

+1 głos

Czuwaj, od pewnego czasu nurtuje mnie odpowiedź na pytanie kto może zdobywać znak służby? Według http://www.sluzba.zhp.pl/files/program/sluzba/Zasady%20zdobywania%20znakow%20sluzb.pdf  (swoją drogą czy to jest oficjalny dokument ZHP?)  "Wybrany znak służb mogą zdobywać wędrownicy w zespole istniejącym stale lub zorganizowanym specjalnie dla zdobywania znaku." I tutaj (pomimo długich poszukiwań) natrafiam na słowo "wędrownik" i nie mogę nigdzie znaleźć dokumentu, który formalizował by status "wędrownika". Czy wystarczy być członkiem drużyny wędrowniczej czy trzeba posiadać również naramiennik? Będę ogromnie wdzięczny za rozwianie moich wątpliwości.

pytanie zadane 31 października 2016 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Moribund (117)   2 2 5
Współczynnik akceptacji: 100%
   

2 odpowiedzi

+2 głosów
 
Najlepsza

Tak, to oficjalny dokument ZHP, wprowadzony uchwałą nr 37/32 Rady Naczelnej ZHP w 2003 r.

Definicję wędrownika znajdziesz w jednym z naszych podstawowych dokumentów, Systemie metodycznym ZHP (również jest to uchwała RN, ponieważ ten dokument definiuje najbardziej podstawowe aspekty naszego działania). Znajdziesz tam coś takiego:

wędrowniczki i wędrownicy - członkowie w wieku 16–21 lat, pracujący metodyką wędrowniczą

Widać więc, że wędrownikiem jest każdy członek zespołu wędrowniczego (bo to warunek pracy metodyką wędrowniczą), niekoniecznie drużyny; posiadanie Naramiennika nie jest tu warunkiem.

odpowiedź 31 października 2016 przez użytkownika vanadey (15,720)   17 80 296
wybrane 1 listopada 2016 przez użytkownika Moribund
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
+1 głos
Znak służby może zdobywać każda osoba należąca do drużyny wędrowniczej lub w wieku wędrowniczym (16-21) ale działająca w innym pionie, np. ze względu na brak drużyny wędrowniczej w środowisku jeśli zbierze do tego odpowiednią ilość osób. Drużyna wędrownicza może działać w zastępach tak samo jak drużyny harcerskie i starszoharcerskie z jedną różnicą: u wędrowników zastępy mogą być koedukacyjne ale może też działać w patrolach zadaniowych. Różnica jest taka, że zastęp to twór stały, niezmienny, z własną obrzędowością a patrol istnieje tylko na czas trwania określonego zadania którym zwykle jest zdobywanie znaku służby.

Znak służby jest to odpowiednik znanych nam z wcześniejszych pionów zadań zespołowych oraz projektów starszoharcerskich. Tak, jak w próbie na harcerkę/rza trzeba zrealizować jedno z tych zależnie od wieku tak i w próbie na naramiennik w wielu środowiskach jak w przykładowych wymogach ZHP trzeba zrealizować zadanie znaku służby. Czyli oczywiście nie jest wymagany naramiennik do znaku służby, ale często wymagany jest znak służby do naramiennika;)

Znaki służb działają tak samo, jak wspomniane zadania i projekty tylko są na nieco większą skalę i nie mają absolutnie dowolnej tematyki. Również trzeba je otworzyć, podzielić się wykonywanymi zadaniami, wybrać koordynatora, realizacja ich trwa nieco dłużej.
odpowiedź 9 listopada 2016 przez użytkownika kawaleczek (234)   2 4 9
Odradzam realizację znaku służby w ramach próby wędrowniczej. Nasze doświadczenia pokazują, że znaki służb trwają zwykle za długo i przeciągnęłyby zbytnio próbę wędrowniczą. A trzeba jeszcze znaleźć czas na HO i HR...
Jednak jest to wymaganie narzucone i przynajmniej w moim środowisku konieczne do zamknięcia próby wędrowniczej. Nie trzeba jednak znaku zamykać tylko zrealizować swój punkt :)

"trzeba jeszcze odnaleźć czas na HO i HR" - HO można wg. regulaminów otwierać dopiero kiedy posiada się już naramiennik
Właśnie to miałem myśli pisząc o HO. Obecnie drużynie wędrowniczej jest się 5 lat, HO i HR potrafią trwać po 2 lata, jak jeszcze naramiennik ma się przeciągnąć to słabo :/

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 736 wizyt
pytanie zadane 16 sierpnia 2015 w Próby przez użytkownika Paulina (766)   15 22 39
+7 głosów
1 odpowiedź 406 wizyt
pytanie zadane 21 lutego 2014 przez użytkownika sony (243)   3 6 15
0 głosów
1 odpowiedź 253 wizyt
pytanie zadane 28 listopada 2016 w Próby przez użytkownika Aleksaa (141)   2 6
0 głosów
1 odpowiedź 255 wizyt
pytanie zadane 13 stycznia 2016 w Próby przez użytkownika Wędrownik (137)   4 5 8
+4 głosów
1 odpowiedź 976 wizyt
pytanie zadane 22 lutego 2014 w Próby przez użytkownika Klaudia (162)   2 3 10
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...