Znak służby może zdobywać każda osoba należąca do drużyny wędrowniczej lub w wieku wędrowniczym (16-21) ale działająca w innym pionie, np. ze względu na brak drużyny wędrowniczej w środowisku jeśli zbierze do tego odpowiednią ilość osób. Drużyna wędrownicza może działać w zastępach tak samo jak drużyny harcerskie i starszoharcerskie z jedną różnicą: u wędrowników zastępy mogą być koedukacyjne ale może też działać w patrolach zadaniowych. Różnica jest taka, że zastęp to twór stały, niezmienny, z własną obrzędowością a patrol istnieje tylko na czas trwania określonego zadania którym zwykle jest zdobywanie znaku służby.
Znak służby jest to odpowiednik znanych nam z wcześniejszych pionów zadań zespołowych oraz projektów starszoharcerskich. Tak, jak w próbie na harcerkę/rza trzeba zrealizować jedno z tych zależnie od wieku tak i w próbie na naramiennik w wielu środowiskach jak w przykładowych wymogach ZHP trzeba zrealizować zadanie znaku służby. Czyli oczywiście nie jest wymagany naramiennik do znaku służby, ale często wymagany jest znak służby do naramiennika;)
Znaki służb działają tak samo, jak wspomniane zadania i projekty tylko są na nieco większą skalę i nie mają absolutnie dowolnej tematyki. Również trzeba je otworzyć, podzielić się wykonywanymi zadaniami, wybrać koordynatora, realizacja ich trwa nieco dłużej.