• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy zna ktoś jakąś gawędę o harcerstwie w czasach PRL-u?

0 głosów
Czuwaj!

Potrzebuję "na wczoraj" gawędy o harcerstwie w czasach PRL-u. Obojętne jest mi do których lat PRL-u będzie się odnosić. Po prostu muszę ją mieć, a nie czuję się na siłach, by napisać ją samodzielnie. :(

Z góry dziękuję za pomoc, na którą tak bardzo liczę!
pytanie zadane 29 października 2016 w Pomysł na... przez użytkownika Roux (371)   22 33 41
Współczynnik akceptacji: 0%
   

2 odpowiedzi

0 głosów

A możesz powiedzieć coś do jakiej grupy ma być skierowana ta gawęda. Ja jakbym miał takową napisać wykorzystałbym piosenkę Harcerstwo - nie jesteśmy czerwonymi pionierami

odpowiedź 15 listopada 2016 przez użytkownika k2dom (417)   2 3 13
0 głosów
Masz fajną Gawędę przed sobą. Czy druh oglądał Czarne stopy film... Tam na wstępie jest rozmowa - coś w formie rozmowy Ojca z Drużynowym który zamierza zabrać druha na obóz.Przy oglądaniu inspiracji mnóstwo można znaleźć...

 Jedna z takich inspiracji przytaczam tutaj.

"Czarne Stopy, drużyna harcerzy z internatu, były gotowe do wyjazdy na obóz. Chłopcy niecierpliwie liczyli godziny dzielące ich do rozpoczęcia letnich przygód. Ich drużynowy, Andrzej Wróbel, postanowił zabrać wszystkich chętnych- nawet wbrew sugestiom innych instruktorów. Także Marka, z którym mogły być problemy, którego opiekun pił, nie godził się na wyjazd chłopca.
W Góry Świętokrzyskie pojechali ciężarówką prowadzoną przez ojca jednego z Czarnych Stóp. Szybko i sprawnie rozbili obóz, mogli już zacząć normalne zajęcia.Chłopcom dopisywał wspaniały apetyt, podporządkowali się dyscyplinie narzucanej przez oboźnego, uwielbiali swego drużynowego.Nie tracili dobrego samopoczucia, wymyślali coraz to nowe dowcipy. Jeden z nich został nawet uwieczniony przez przybyłą do obozu ekipę filmową.
W obozie zaczęły dziać się tejemnicze rzeczy.Pewnego dnia któs ukradł z magazynu cały zapas wędlin, później znikło mleko przygotowane na kakao.Podejrzewano o to Marka, drużynowy coraz bardziej martwił się problemami z chłopcami.Równocześnie odkryli, że są przez kogoś odserwowani. Tajemniczy nieznajomy nadawał sygnały alfabetem Morse''''a, był nieuchwytny, przemykał gdzieś w górach. Doszło nawet do tego, że zabrał obozową flagę, co dla harcerzy stanowiło powód do ogromnego wstydu.
Zastępy wędrowały po okolicy, pomagały mieszkańcom gór w różnych pracach polowych, zbierały informacje o przyrodzie, historii ziemi Stefana Żeromskiego. Wieczorami siadano przy ognisku, śpiewano pieśni, słuchano gawęd.Obok ulokował się obóz harcerek.Tajemnice wyjaśniły się pod koniec pobytu w Górach Świętokrzyskich. Serdelki i mleko zabrał pies, suka, która która urodziła pięć szczeniąt, a jej właściciel umarł i musiała radzić sobie sama.Zdołała nawet doprowadzić swe potomstwo do obozu. Chłopcy zajęli się ranna matką, wszyscy uwielbiali jej szczeniaki.Tajemniczym Zielonym Okiem dającym różne sygnały swej obecności okazał się partyzant, człowiek przyjaźnie nastawiony do harcerzy. Po prostu sprawdzał ich uwagę, spostrzegawczość.
Wracali do domów w znakomitych nastrojach, opaleni, żałując, że obóz już się skończył. Marek Osiński, chłopiec pełen kompleksów, wstydzący się swego opiekuna-pijaka, okazał się wspaniałym kolegą, zyskał przyjaźń innych harcerzy, wiarę w siebie, jego pierwszy obóz z pewnością nie był ostatnimi wakacjami spędzonymi z drużyną Czarnych Stóp.
 

autor Seweryna Szmagłowska 2007
odpowiedź 17 czerwca 2017 przez użytkownika dh Janek (236)   3 7 17

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 350 wizyt
pytanie zadane 25 grudnia 2017 w Pomysł na... przez użytkownika RudyLisek (218)   6 14 21
0 głosów
1 odpowiedź 482 wizyt
pytanie zadane 29 października 2016 przez użytkownika Roux (371)   22 33 41
+2 głosów
0 odpowiedzi 659 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 1,221 wizyt
pytanie zadane 29 grudnia 2017 w Pomysł na... przez użytkownika Iris_103 (120)   1 2 5
0 głosów
1 odpowiedź 596 wizyt
pytanie zadane 19 października 2016 w Pomysł na... przez użytkownika Pestka (1,184)   34 59 71
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...