Zasady funkcjonowania drużyny wędrowniczej, w tym zasady podejmowania przez nią decyzji, określa konstytucja drużyny. Powinna ona określać, kto dysponuje prawem głosu, a niezależnie od tego jak rozwiązuje się kwestie nieuregulowane w konstytucji.
Jeśli niczego z tych rzeczy w konstytucji nie ma, moim zdaniem decyzję powinien podejmować jednoosobowo drużynowy. Dlaczego on, a nie zgromadzenie członków? Ponieważ zgodnie ze Statutem to drużynowy czuwa nad tym, by działalność drużyny była zgodna z metodyką wędrowniczą, jest do tego przeszkolony i najlepiej z Was będzie w stanie ocenić, jakie wyjście z danej sytuacji jest najlepsze.
Tym niemniej, w opisanej kwestii pewnych odpowiedzi można udzielić w oparciu o same przepisy. Zgodnie z instrukcją drużyny:
50. Działalnością drużyny [...] wędrowniczej kierują członkowie drużyny zgodnie z konstytucją drużyny.
Z całą pewnością głosu na zbiórce konstytucyjnej głosu nie mogą mieć osoby niebędące członkami drużyny. Jeśli chodzi o osoby starsze niż górna granica wieku wędrowniczego, kluczowy jest nie sam wiek, a członkostwo w drużynie – w końcu drużynowy czy inni członkowi kadry drużyny często nie są wędrownikami, a instruktorami, ale nie ma powodu, by nie mieli głosu na zbiórce drużyny.