• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Meldowanie, kiedy stoi się na bacznośc?

0 głosów
Czuwaj!

Mam pytanie. Podobno jakiś czas temu zmieniły się zasady stania na bacznosć kiedy melduję nasz drużynowy. Kiedys było że stajemy na baczność jak melduje druzynowy i osoba po prawej i po lewej. Teraz coś jest chyba że jak pierwsza osoba druzynowy i ostatnia osoba to na baczność tak? Wytłumaczy ktoś?
pytanie zadane 21 września 2016 przez użytkownika Kropka (301)   14 27 35
Współczynnik akceptacji: 9%
   

2 odpowiedzi

+1 głos

Regulamin musztry nie zmienił się od 1997 roku:

https://dokumenty.zhp.pl/zasady-musztry-i-ceremonia%c5%82u-harcerskiego/

Obecnie w ramach opcji zero trwają prace nad "nowelizacją", ale nie słyszałem informacji żeby nowy projekt był już udostępniony czy rozesłany do konsultacji. Być może ktoś w twoim środowisku zaczął inaczej interpretować regulamin. Przytaczam dotyczący pytania fragment.

Celem przyjęcia meldunku prowadzący podaje komendy: “Drużyna BACZNOŚĆ”, “Zastępami MELDOWAĆ”. Zastępowi natychmiast wychodzą z szyku i najkrótszą drogą podchodzą do prowadzącego. Ustawiają się 2-3 kroki przed prowadzącym, tak aby znalazł się on przed środkiem szyku. Po jednoczesnym oddaniu honorów prowadzący podaje komendę “SPOCZNIJ” i przechodzi na prawe skrzydło meldujących, poruszając się bokiem (maks. 2 kroki) lub stosując marsz i zwroty.

Ww. zasady mają zastosowanie, jeżeli meldunek składają min. trzy osoby.

Dobrym obyczajem jest, aby w czasie składania meldunku przez zastępowego, zastęp samoczynnie przyjmował postawę zasadniczą.

Przy dwóch meldujących prowadzący nie stosuje powitania z meldującymi, nie podaje komendy “SPOCZNIJ”, ale od razu odbiera meldunki, a zastępy pozostają w postawie zasadniczej. Kończący meldunek i kolejny meldujący oraz prowadzący oddają honory jednocześnie. Po odebraniu ostatniego meldunku prowadzący staje przed środkiem szyku i po jednoczesnym oddaniu honorów podaje komendę “WSTĄP”. Meldujący najkrótszą drogą wracają do swoich zastępów. Podający podaje komendę “BACZNOŚĆ” i składa meldunek najważniejszej osobie na placu. Po złożeniu meldunku może nastąpić okrzyk: “Druhny i Druhowie, CZUWAJ”, “Czuj, czuj – CZUWAJ” lub inny zwyczajowy danego środowiska.

Nie należy stosować meldowania 3-stopniowego.

Nie podajemy tez komendy “Na prawo/na lewo/raport/sztandar/ itp. – PATRZ”.

Komendę “BACZNOŚĆ” podaną na apelu należy rozumieć jako patrzenie w kierunku, gdzie dzieją się rzeczy ważne. Dalej następuje odczytanie rozkazu przez prowadzącego lub osobę wyznaczoną. Dobrym obyczajem jest, aby osoby wyczytane w rozkazie odpowiadały “Służba”; nie dotyczy to przypadku odczytania kary.

 

odpowiedź 21 września 2016 przez użytkownika Jacek J (1,131)   2 8 30
0 głosów

Jeżeli podczas występowania osoby meldującej pozostajecie w pozycji "Baczność" i nikt nie dał  "spocznij" to Twojego problemu nie ma ale jeżeli postępuje się wg regulaminu:

Po jednoczesnym oddaniu honorów prowadzący podaje komendę “SPOCZNIJ” i przechodzi na prawe skrzydło meldujących, poruszając się bokiem (maks. 2 kroki) lub stosując marsz i zwroty. 

To cały zastęp/drużyna powinien stanąć na baczność podczas meldunku przełożonego (bez dodatkowej komendy):

Dobrym obyczajem jest, aby w czasie składania meldunku przez zastępowego, zastęp samoczynnie przyjmował postawę zasadniczą.

Powyższy sposób odbierania meldunku stosuje się od 3 osób meldujących. Przy 1-2 osobach przyjmuje się meldunki nie wydając komendy 'spocznij'.

odpowiedź 23 września 2016 przez użytkownika Zyga (751)   10 16 29

Podobne pytania

+1 głos
3 odpowiedzi 567 wizyt
pytanie zadane 6 stycznia 2017 przez użytkownika Kropka (301)   14 27 35
0 głosów
1 odpowiedź 452 wizyt
pytanie zadane 5 września 2017 przez użytkownika tytus (125)   1 4 7
+1 głos
1 odpowiedź 531 wizyt
pytanie zadane 22 stycznia 2016 przez użytkownika Kamilc (271)   4 6 17
+2 głosów
4 odpowiedzi 1,357 wizyt
+3 głosów
2 odpowiedzi 1,005 wizyt
pytanie zadane 27 października 2014 przez użytkownika wieczny_zuch (1,250)   15 26 41
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...