• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Nabór-mój pomysł

0 głosów
Czuwaj !

Otóż należe do Wielopoziomówki i od pewnego czasu (jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego) nasze zbiórki świeciły pustkami. Co roku ,zaraz po rozpoczęciu roku harcerskiego w pobliskiej szkole trwa nabór (z tego co wiem kilku harcerzy opowiadało o naszej drużynie , a mnie niestety nie było) trwa on mniej więcej 45 minut. Od kilku dni chodzi mi po głowie pomysł na nabór z punktami w szkole (typu pląsy,gry,śpiewanie,rysowanie z zawiązanymi oczyma itp.) gdzie uczniowie dzielą się na grupy. Pod koniec zbiórki (według mojego wyobrażenia) rozdalibyśmy ulotki o naszej drużynie,oraz zaproszeniu na biwak naborowy dla wszystkich uczniów. Biwak zaczynałby się po szkole w piątek, kończył w sobotę popołudniu, nocowalibyśmy po dogadaniu w tejże szkole .Mam już także naszykowane pomysły na zagospodarowanie czasu. I oto moje pytanie: Czy mój pomysł ma szanse powodzenia? Czy nowi uczniowie mogą byc pod opieką naszego drużynowego? Jakie papiery są potrzebne na organizacje biwaku ?

POZDRAWIAM
pytanie zadane 30 sierpnia 2016 w Drużyna przez użytkownika Dawidekrypek28 (363)   9 19 28
Współczynnik akceptacji: 21%
   
Jeśli chodzi o pion jaki występuje w tej szkole to harcerze i zuchy. Ale nabór bedzie przeznaczony dla harcerzów,aczkolwiek w naszej miejscowości stacjonuje gromada zuchowa ,wiec moglibyśmy współpracować. Dziękuję za odpowiedzi,dużo się dowiedziałem.

2 odpowiedzi

+5 głosów
 
Najlepsza
Pomysł-fajny. (Ale ja bym zrobił inaczej, na dole napiszę jak :P )

Zastanów się tylko dobrze nad punktami w szkole.
Myślę , że śpiewanie odpada.  (po 1 - kto zna teksty harcerskich piosenek, po 2-  śpiewać lubią najbardziej tylko zuchy i wędrole :P )
Pląsy? -  tylko te łatwe (bez piosenek itd) i tylko dla najmłodszych

Rysowanie z zamkniętymi oczami? - raczej zuchy.
(Ale np dla harcerzy rysowanie sobą mogą zamoczyć w farbie jedna czesc ciala (ale nie ręce) i muszą wspólnie w grupach narysowac obraz (nosem , stopami itd) albo
dla HS - jedna osoba trzyma pisak w usttach a reszta ją trzyma i maluje po kartce :D )

Chodzi mi o to żeby  dostosować content, bo Hs-ów czy harcerzy nie zachęcisz zabawiamidla zuchów i odwrotnie. Co będzie dosyć trudne. Bo musisz mieć masę ludzi na punkty.
__________________________________

Mój pomysł:
Zastanów się które piony masz w swojej wielopoziomowej drużynie i ułóż dla każdego z nich grę terenową. Dostosuj punkty do wieku
( Staraj się nie uzywac szyfrów i innych rzeczy przeznaczonych dla 'wtajemniczonych'   Bo to za trudne na 1 raz :D ) i składy dobieraj tak żeby w zastępach był ktoś kto juz jest w harcerswie.

Dogadaj się z dyrekcją kiedy możesz wpaść na lekcje i rozdać ulotki.
-Zuchom- każdemu po jednej. Zeby pokazali rodizcom. Napisz, że zapraszasz na gre itd. Gdzie kiedy i w co sie ubrać :D

-Harcerzom możesz dać takie bardziej zagadkowe. Może coś mniej-więcej opisane i QR code? odsyłający do waszego bloga/facebooka.  A tam w poście napisz wszystko :D Albo mozez dać szyfr (np czekoladkę i do tego rozpisany ten szyfr. ) Możesz dogadać się z nauczycielem i np napisać go na tablicy. Kto pierwszy rozszyfruje dostaje 5 :D A jak nie będzie chciał (BO polski naprzykład :P ) to daj im na osobnych karteczkach)

-Harcerzom starszym (tez QR code bedzie fajny ) Możesz też dać mniej wiecej na ulotce i zdjęcie jakiegoś punktu w waszym miescie (charakterystycznego) z podpisem typu:
"Chcesz przeżyć harcerską przygodę? Bądź tu 12 września o 15 :D Ubierz się ciepło w coś co mozesz pobrudzić :D "
Albo inaczej. W tym miejscu (albo zamiast zdjecia współrzędne geograficzne) będzie wisieć kartka z informacją kiedy nabór itd
Po dogadaniu z nauczycielem, możesz też np stworzyć jakieś zadanie zespołowe, które muszą przejść razem. Chodzi mi o coś typu zagadka -prowadząca do następnej, potem zadanie i znóœ zagadka. Ale dla całej klasy i na 45 minut. Im minie lekcja i może części z nich się spodoba :D
___________________

co do samych gier terenowych- kilka pomysłów

-Dla zuchów -  dużo ruchu i biegania.
Malowanie twarzy, 'pajęczynka' tory przeszkód , może jakieś zagadki-rebusy , oraz FABUŁA będą idealne. (Możecie zdobyć jakąś sprawność! :D Zuchy będą szczęsliwe :P )

-Dla harcerzy -  też ruch, NAJWAŻNIEJSZA jest rywalizacja, może motyw rycerski i na jednym z punktów walka na miecze z pcv  albo poszukiwanie skarbu (zakop jak najwcześniej możesz (nawet tydzień albo więcej jakąś paczkę z listem czy czymś (nie do jedzenia) żeby nie było widać świeżej ziemi :D )

-Dla harcerzy starszych też rywalizacja. Tutaj możesz wprowadzić motyw militarny :D Przeciąganie liny w błocie , czołganie się, podchody w lesie.  łuki czy wiatrówki (pod czujnym okiem na dobrze przygotowanym placu!!!) zrobią robotę :D Pierwsza pomoc "na wojnie" też będzie fajna :D (wszyscy lubią nosić poszkodowanego na pałatce :P )

- o wędrownikach nie piszę bo nigdy nawet nie byłem w drużynie wędrowniczej :P
odpowiedź 31 sierpnia 2016 przez użytkownika dh Karol (2,070)   15 26 56
wybrane 1 września 2016 przez użytkownika Dawidekrypek28
Super pomysły, też chyba skorzystam ;)
+1 głos
Rok temu organizowałam w zaprzyjaźnionej szkole nocowisko dla niewielkiej liczby zuchów, które trwało niecałą dobę. Zebrałam jedynie zgody od rodziców, ale słyszałam, że zorganizowanie kilkudniowego biwaku wymaga zgłoszenia do kuratorium i kilku innych formalności. Niestety nie wiem dokładnie jak to wygląda, ponieważ nic takiego jeszcze nie robiłam.

Generalnie jeśli jest pomysł, powstanie dokładniejszy plan, znajdziesz ludzi, którzy cię wesprą w inicjatywie - dokładne załatwienie formalności nie powinno być problemem. Podejrzewam, że nawet znalazłbyś osobę obeznaną w temacie w gronie pedagogicznym. Wystarczy popytać i poprosić o pomoc :) Życzę powodzenia.

Czuwaj!
odpowiedź 31 sierpnia 2016 przez użytkownika dhMagda (122)   3
Organizacja dwu- czy trzydniowego biwaku w trakcie roku szkolnego nie wymaga zgłoszenia do kuratorium.
Rozumiem, mój błąd. Będę widzieć na przyszłość :)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 980 wizyt
pytanie zadane 6 lipca 2018 w Pomysł na... przez użytkownika Gosia Fijał (155)   6 8 12
0 głosów
1 odpowiedź 959 wizyt
pytanie zadane 8 października 2017 w Pomysł na... przez użytkownika fullmoongirl (140)   1 1 5
–1 głos
1 odpowiedź 3,152 wizyt
pytanie zadane 17 lipca 2017 w Pomysł na... przez użytkownika Dh. Ania (226)   5 10 15
0 głosów
1 odpowiedź 630 wizyt
pytanie zadane 18 września 2018 w Pomysł na... przez użytkownika julkkaga (317)   13 27 34
0 głosów
1 odpowiedź 1,103 wizyt
pytanie zadane 5 listopada 2017 w Pomysł na... przez użytkownika chomik95 (216)   6 9 13
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...