Wychowanie w wierze nie jest elementem harcerskiego wychowania.
Skoro zgodnie ze Statutem ZHP (§ 3 ust. 3)
Podstawą wychowania w ZHP są normy moralne, wywodzące się z uniwersalnych, kulturowych i etycznych wartości chrześcijaństwa. ZHP uznaje prawo każdego członka Związku do osobistego wyboru systemu wartości duchowych.
to ZHP nie może wychowywać w konkretnej wierze jednocześnie pozwalając na osobisty wybór wartości, bo popadałby w sprzeczność. Możemy jednak wychowywać tak, aby harcerze byli w stanie dokonać tego wyboru samodzielnie i odpowiedzialnie - ze świadomością wszystkich konsekwencji, które są związane z jego podjęciem (np. obowiązków wynikających z przynależności do jakiejś grupy religijnej, jeżeli ktoś do takiej należy).
Rozmowa o ważnych tematach, szczególnie związanych z duchowością nie jest łatwa, ale jest potrzebna. Inaczej podejmowane działania wychowawcze pozostaną niepełne, a przez to mniej skuteczne. Nie widzę powodu, aby takie działania miałyby kogokolwiek urazić, jeżeli będą odpowiednio prowadzone. Gotowość do dialogu i chęć zrozumienia drugiego człowieka oraz brak chęci do nawracania innych na swoją stronę wystarczą.
Osoby wierzące i niewierzące mogą spokojnie razem rozmawiać o takich pojęciach jak religijność czy duchowość. am zajmowałem się tym w swoim środowisku - prowadziłem takie dyskusje w drużynie i hufcu - moim zdaniem z powodzeniem.
UWAGA! Teraz będzie prywata.
Polecam swój artykuł z Na Tropie zatytułowany Duchowość bez religijności mówiący o kwestiach takiego wychowania duchowego, które będzie przeznaczone dla wszystkich, niezależnie od tego jakie wartości przyjmują.
http://natropie.zhp.pl/index.php/duchowosc-bez-religijnosci/