• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jak dobrze przygotować osoby z czynnym prawem wyborczym do zjazdu hufca?

+1 głos

Poszukuję hufców, które mają dobre praktyki w przygotowaniu głosujących do zjazdu i zapoznawaniu ich z formalną dokumentacją. 

  1. Czy udaje się zaangażować instruktorów przed zjazdem?
  2. Czy uchwały powstają na kolanie w trakcie obrad czy są  przygotowane wcześniej?
  3. Czy są "starzy wyjadacze" i "milcząca młodzież"?
  4. Jak organizujecie zjazdy od strony technicznej (mikrofon, rzutnik, itp.)?

Podzielcie się proszę swoimi doświadczeniami. :)

pytanie zadane 1 sierpnia 2016 w Pomysł na... przez użytkownika Łukasz Woźniak (124)   2 6
Współczynnik akceptacji: 100%
   

2 odpowiedzi

+1 głos
 
Najlepsza
W naszym hufcu przed zjazdami zazwyczaj odbywają się spotkania dla uczestników uprawnionych do głosowania po raz pierwszy - tak, żeby młody drużynowy wiedział czym jest absolutorium, jakie komisje działają na zjeździe i o co w ogóle chodzi. Zaangażowanie w sprawy zjazdu na tym poziomie (np. prowadzenie takiego spotkania) wynika raczej z ich własnych potrzeb (np. zadań na stopnie).

W kwestii uchwał jest różnie. Wiele osób przygotowuje uchwały wcześniej i wychodzi z inicjatywą przyjęcia gotowej uchwały, ale zdarza się, że pomysł na uchwałę rodzi się spontanicznie podczas dyskusji. Promowanie pierwszej metody jest wartościowe, ale istnienie drugiej to konsekwencja demokracji ;-)

Co do podziału o którym piszesz to wydaje mi się, że jest naturalny i występuje z różnym natężeniem w każdym hufcu. Parę typów instruktorów trafi się wszędzie i zawsze będzie wiekowy ekspert, nadaktywny pieniacz, młody gniewny z wieloma pomysłami i niedoświadczony milczący ;-) Nikogo nie zmusimy do aktywności, ale prezydium zjazdu powinno zadbać by stworzyć im warunki do wypowiedzenia się - choćby przez sprawiedliwą dystrybucję głosu.

Od strony technicznej komputer i rzutnik to podstawa. Wyświetlanie omawianej uchwały jest niezwykle pomocne i pozwala usprawnić decyzję. Mikrofon pewnie zależy od rozmiaru hufca i liczby uczestników, ale wydaje mi się, że w większości nie jest potrzebny. Pewnie warto mieć na miejscu drukarkę.
odpowiedź 25 września 2016 przez użytkownika Mateusz Chmielewski (149)   1 1 6
wybrane 27 lutego 2017 przez użytkownika Łukasz Woźniak
0 głosów
My w okresie przedzjazdowym robimy cykl spotkań, których celem jest podsumowanie jednej strategii i wypracowanie wniosków do kolejnej. Odbywają się osobne spotkania dotyczące programu, kształcenia i pracy z kadrą, finansów i gospodarki, wizerunku itd. Mają one charakter otwarty. Dzięki temu strategia, choć ostatecznie spisywana przez wąskie grono osób, jest wynikiem konsultacji z całym środowiskiem.

Czasem projekty uchwał, albo chociaż pomysły na nie, pojawiają się wcześniej i także są poddawane dyskusji, dzięki czemu uchwała przyjęta na zjeździe jest znana i rozumiana, a przez to naturalnie chętniej realizowana. Dotyczy to szczególnie "dużych projektów", do realizacji których potrzebne jest poparcie i współodpowiedzialność całego hufca (np. ofensywa starszoharcerska - budowanie środowiska starszego w hufcu).

Nasz hufiec działa w oparciu o szczepy. Wielu komendantów szczepów, po otrzymaniu materiałów zjazdowych, robi specjalne spotkania swojej kadry, gdzie wspólnie analizują sprawozdania, dyskutują o kandydatach do władz, rozważają projektu uchwał. Myślę, że podobne zadanie mogą wykonać też namiestnictwa.

Drugą praktyką, mającą na celu przygotowanie instruktorów, szczególnie młodych, do zjazdu, są zajęcia odbywające się w ramach organizowanego przez nasze ZKK kursu przewodnikowskiego. Zajęcia przybierają formę zjazdu hufcu - każdy kursant ma czynne prawo wyborcze, analizują sprawozdania władz, pod opieką kadry kursu przygotowują propozycje uchwał, a sam zjazd "zatrzymywany" jest co jakiś czas, by dokładnie wyjaśnić co na danym etapie zjazdu się dzieje, dlaczego i jakie może mieć to konsekwencje. Wierzymy, że dzięki temu przyszli drużynowi oswoją się z formułą zjazdu, będą rozumieli co się na zjeździe dzieje, ale przede wszystkim będą wiedzieli, że to działanie w którym powinni uczestniczyć, a ich głos ma realne znaczenie.

A moim marzeniem jest zaangażowanie Komisji Rewizyjnej. Sprawozdanie finansowe budzi z reguły największe przerażenie, a rozróżnienie zobowiązań i należności potrafi zaskoczyć nawet dorosłych instruktorów. Członkowie Komisji Rewizyjnej, w ramach przygotowania kadry hufca do świadomego uczestnictwa w zjeździe, powinni zrobić spotkanie, na którym rozjaśniliby zapisy finansowe.

Jeśli chodzi o sam zjazd, to z reguły młodzi i mniej doświadczeni drużynowi pozostają mniej aktywni, co w jakimś stopniu jest naturalne. Jednak, co jest dobrym symptomem, na zjazd przychodzą, dyskutują w swoim szczepowym gronie, raczej mają swoje stanowisko w danej sprawie, choć publicznie się rzadko wypowiadają. Ale chętnie zgłaszają się do komisji zjazdowych czy na protokolantów zjazdu i w taki sposób współtworząc zjazd.

Technicznie - rzutnik i mikrofon na pewno ułatwiają sprawę. A z kwestii organizacyjnych podkreśliłabym rolę przygotowanego i kompetentnego przewodniczącego zjazdu, który potrafi zapanować nad tym co się dzieje na sali.
odpowiedź 28 lutego 2017 przez użytkownika kotKA (175)   1 2 6

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 540 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 325 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 2,184 wizyt
pytanie zadane 30 stycznia 2016 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika dh Olek (278)   7 19 28
+2 głosów
1 odpowiedź 532 wizyt
pytanie zadane 2 września 2017 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika karol-gro (17,693)   20 87 348
+2 głosów
1 odpowiedź 395 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...