• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Kto może być pielęgniarką na obozie harcerskim?

+1 głos
Cześć! :)

Proszę o szczegółową informację na temat wszelkich możliwości kursów uprawniających do pełnienia funkcji pielęgniarki lub informacji na temat tego, kto może być pielęgniarką obozową.

Ania
pytanie zadane 31 lipca 2016 w HAL/HAZ przez użytkownika cuoore99 (110)   1 1 3
Współczynnik akceptacji: 0%
   

1 odpowiedź

+2 głosów
Drży moje pielęgniarskie ja, ale odpiszę:)

Posiadanie aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarki/pielęgniarza wydanego przez odpowiednią Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych (ustawa o zawodzie precyzuje).

A o posiadania tego dokumentu obecnie można się ubiegać po ukończeniu min. 3letnich studiów na kierunku pielęgniarstwo wraz z pozytywnym orzeczeniem lekarskim, że stan zdrowia pozwala na wykonywanie zawodu. Zapewne jednak z uwagi na specyfikę podmiotu, tj. dzieci/młodzież najbardziej adekwatne będą pielęgniarki z doświadczeniem tudzież kwalifikacjami zakresu: pielęgniarstwo pediatryczne, pielęgniarstwo środowiska nauczania i wychowania. Ale co do zasady wystarcza posiadanie aktualnego prawa wykonywania zawodu.

Ale błagam, nie że kurs jakiś pielęgnacyjny, albo sprawność pielęgniarki wystarcza. Pielęgniarstwo to jeden z bardziej obwarowanych przepisami zawodów na równi z zawodami adwokata, prokuratora, sędziego, lekarza. Nie wystarcza skończenie studiów w tej dziedzinie, trzeba również posiadać i utrzymywać prawo wyk.zawodu. W związku z tym, że nawet duże szpitale nie potrafią znaleźć pielęgniarek do pracy, to tym bardziej na obóz będzie ciężko. Proponuję szukać za pośrednictwem lokalnej izby piel i poł.
odpowiedź 28 października 2016 przez użytkownika Solo (1,523)   10 28 54
Pytanie, czy tylko pielęgniarka może być zabezpieczać medycznie obóz? Czy może to być np. ratownik medyczny?
No w tej dziedzinie ustawodawca nas nie rozpieszcza, bo zrzuca ocenę konieczności zatrudnienia kogoś do sprawowania opieki zdrowotnej na organizatora. Tzn. można albo skorzystać z publicznego dostępu do opieki zdrowotnej, albo kogoś zatrudnić. Nie precyzuje natomiast kogo, czy to ma być pielęgniarka, czy lekarz, czy ratmed. Nie mniej w załączniku do rozporządzenia MEN o wypoczynku tj. w karcie zgłoszenia wypoczynku jest opcja zaznaczenie w pytaniu o to czy organizator zapewnia kogoś do opieki zdrowotnej że jest to lekarz, pielęgniarka, ratownik i ...inne. Wnioskuję więc, że ustawodawca na ten temat nie ma pomysłu, ale pewnie ten pomysł mają lokalni kontrolerzy, a to z kuratorium, a to z sanepidu, którzy w mieście A na pomorzu powiedzą, że ratownik może być, a nawet dentysta czy technik radiologii, a w mieście B na podlasiu powiedzą, że tylko piguła i koniec.

https://men.gov.pl/wypoczynek/pytania-i-odpowiedzi-w-sprawie-organizacji-wypoczynku-dzieci-i-mlodziezy.html pod tym linkiem MEN radzi, że jeśli miejsce organizacji wypoczynku jest oddaleone od publicznej placówki opieki zdrowotnej, to należy się kierować Instrukcją GIS z 2010 r., któa jest man znana, ale ona nic nie precyzuje, jedynie w przykładach osób z fachowymi kwalifikacjami do opieki zdrowotnej występuje ratownik medyczny. Moim zdaniem drobny problem jest z tym, że ustawa o PRM obecnie obowiązująca precyzuje gdzie ratownik może udzielać świadczeń zdrowotnych i nie ma tam wymienionego niczego, co mogłoby sugerować miejsce wypoczynku dzieci i młodzieży, chyba, że dojdzie tam do nagłego zdarzenia zagrażającego życiu, ale jeśli będziemy mieli wszawicę, podawanie rutynowych leków na cukrzycę, astmę i inne zadania standardowo wykonywane przez pielęgniarkę, to poprostu nie wiem czy ratownik prawnie jest do tego w takie sytuacji umocowany. Pielęgniarka natomiast może udzielać świadczeń zdrowotnych w miejscu nauczania i wychowania dzieci i młodzieży z tego tytułu w szkołach np. oprócz higienistek (to inny jeszcze zawód) mogą pracować pielęgniarki (a jeśli szkoła jest odpowiednio duża, to wyłącznie pielęgniarki mogą pracować). Wydaje mi się, że jest to dużo miejsca na interpretację, więc dużo pola do popisu dla kontrolerów i innych instytucji. Pewnie nawet jedna chorągiew ZHP powie inaczej niż druga w tym zakresie. Lipa. Dawne przepisy bodajże zakładały konieczność zatrudnienia pielęgniarki na zgrupowaniach o liczebności powyżej 60 osób, a lekarza na zgrupo powyżej 300 osób. I było jasne, pielęniarka to pielęgniarka, lekarz to lekarz, a liczby są wymierne (a nawet naturalne w tym wypadku:-))

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,357 wizyt
pytanie zadane 23 lutego 2018 w HAL/HAZ przez użytkownika niezalogowany  
+12 głosów
2 odpowiedzi 4,164 wizyt
pytanie zadane 30 stycznia 2013 w HAL/HAZ przez użytkownika Yelle (2,107)   37 63 88
+1 głos
0 odpowiedzi 362 wizyt
pytanie zadane 5 lipca 2016 w HAL/HAZ przez użytkownika Bogna (110)   1 3
0 głosów
2 odpowiedzi 1,632 wizyt
pytanie zadane 21 lutego 2021 w HAL/HAZ przez użytkownika Theodor (150)   2 4 9
+5 głosów
3 odpowiedzi 4,055 wizyt
pytanie zadane 8 lutego 2013 w HAL/HAZ przez użytkownika scaut17 (258)   2 8 15
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...