Temat jest dość szeroki. Najlepiej zacząć od kontaktu z Wydziałem Zagranicznym GK ZHP, np. hm. Ewą Lachiewicz ([email protected]). Niech Cię nie onieśmiela, że to Gieka – to bardzo fajni, otwarci ludzie i na pewno chętnie Ci pomogą.
Jeśli chodzi o harcerstwo poza Polską, ma ono zadziwiająco wiele form organizacyjnych, poniżej wymieniam znane mi, na pewno nie wszystkie (wszystkie poza pierwszą to odrębne, niezależne od ZHP organizacje). Generalnie Google Twoim przyjacielem. :)
- Drużyny ZHP działające za granicą (tak!). Na przykład drużyna w Irlandii (dh. Anita Regucka-Kwaśnik) czy w Bredzie (dh. Hubert Mika).
- ZHPpgK. Jak pisałem w odpowiedzi na inne pytanie, to całkowicie odrębna od nas organizacja, z którą współpracujemy, a przynajmniej staramy im się nie wpychać na podwórko. ZHPpgK zrzesza polską emigrację, również w kolejnych pokoleniach. Mam wrażenie, że organizacja ma znaczący odmienny charakter niż ZHP i w ogóle dzisiejszy skauting – jest w dużym stopniu nastawiony na pielęgnowanie polskości, pamięci o utraconej Ojczyźnie itd., w mniejszym zaś na przeżywanie skautowej przygody w dzisiejszym świecie. Liczy ok. 7000 osób.
- ZHP na Litwie. Niewielka organizacja (ok. 500 osób), powstała w 1989 r., kultywuje tradycje przedwojennej Chorągwi Wileńskiej wśród polskojęzycznej mniejszości.
- ZHR w Kanadzie (!). Mimo nazwy mają niewiele wspólnego z polskim Związkiem Harcerstwa Rzeczpospolitej. Organizacja zrzeszająca emigrację, ale skautowa w dzisiejszym rozumieniu, w odróżnieniu od kanadyjskiego ZHPpgK. Zrzeszają ok. 150 osób, chętnie z nami współpracują.
- ZHP w Niemczech. Reaktywowana w 2012 r., mała na razie organizacja kultywująca tradycję przedwojennej organizacji o tej samej nazwie, zlikwidowanej przez hitlerowców.