• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Odłączenie drużyny od szczepu

+2 głosów
Czuwaj!
Jestem drużynową, działam w szczepie. Od dłuższego czasu zastanawiam się, czy nie warto posłuchać głosu drużyny i nie opuścić tego środowiska. Chciałabym poznać opinię drużynowych, którzy podjęli takie decyzje... Może jest tu jakiś instruktor, który powiedziałby  mi coś, dzięki czemu byłabym pewna, że nie zrobię głupoty?
Z góry dziękuję za wskazówki :)
pytanie zadane 29 czerwca 2016 w Drużyna przez użytkownika Anonim1122 (120)   4 7
Współczynnik akceptacji: 0%
   

1 odpowiedź

+1 głos
Witam
Jak każdy psycholog powie to zależy.
Zaczynając od faktów musisz sobie rozrysować cały bilans zysków i strat tych materialnych jak i moralnych. Zadam ci kilka trudnych pytań na które będziesz musiała sobie sama zadać pytanie.
1) Historia:
Od jak dawna działa twoja drużyna w środowisku ( jeżeli od zawsze i macie w całości zgraną obrzędowość i zwyczaje ze szczepem wasza decyzja może wpłynąć również na nich )
2) Moralność ( wrogowie czy przyjaciele )
Wiedz że każda decyzja ciągnie za sobą konsekwencje. Decyzja o odejściu sprawi że zyskasz na pewno paru wrogów. Zgodnie z teorią że najgorszy wróg to ten nasz wewnętrzny będziesz przysłowiowym zdrajcą ( nie przekonuj się że tak nie będzie - jest to normalny ludzki mechanizm obrony )
3) Wsparcie
Uzyskujesz wsparcie szczepu? - pomyśl że może się ono skończyć nawet te materialne
4) Jestem Silna!
Czy aby na pewno jesteś sama sobie poradzić z drużyną samodzielną. Z podjęciem decyzji o samodzielności licz się z tym, że osoba która przejmie po tobie schedę ( powinnaś już mieć swojego następcę ) poradzi sobie sama z tym ciężarem. Szczep ma w zasadzie działania wspierać ( w praktyce dochodzi do tego że szczep jest wielką drużyną - drużynowy nie ma nic do gadania bo rządzi komendant ) co skutkuje tym, że twoja drużyna będzie działać ale czy warto żyć w niewoli.
5) Wyjdź w świat... i takie tam...
A może warto jednak samemu wziąć szczep w obroty i zabrać się za zmianę jego ( nie wiem jak jest ale są i takie szczepy gdzie się da ). jeżeli się nie uda nie będziesz czuła moralnego ciężaru, że nie zrobiłaś wszystkiego co mogłaś ( tzw. co by było gdyby ).
6) Co jest ważniejsze
Szlachetnie chcesz podjąć decyzje zgodnie z wolą drużyny. Mam nadzieje, że masz w niej oparcie ale jak w każdym rozwodzie najbardziej cierpią dzieci ( ja się osobiście rozwodziłem z hufcem więc dzieci obrywał jak ta la la ) weź to pod uwagę.
7) si vis pacem parabelum
,,Chcesz pokoju szykuj się do wojny" - tak czy siak albo odejdziesz, albo zamkniesz się bardziej w drużynie będąc w szczepie ( co jest rozwiązaniem długofalowym i przygotowawczym na możliwe odejście ze szczepu - że nic poza rozkazem nie będzie was łączyło ) - pracuj pracuj pracuj - rośnij w siłę, obrastaj w sprzęt i kadrę oraz w dobre kontakty w hufcu. ( pracuj na opinią swoją i drużyny - manifestuj ją )

 

Mam nadzieje, że skomplikowałem jeszcze bardziej

Zgodnie z instrukcją możesz odejść kiedy chcesz jak jest taka wola drużyny/rady/i wszystkich zgromadzonych na sali. Pytanie brzmi kiedy i na jakich warunkach, jeżeli głośno gadacie w drużynie o tym nie ładnie tam musi śmierdzieć między wami co skutkuje na pewno już obgadywaniem jednych z drugimi. więc jakiś kamień postawiłaś ( jeżeli nie ukruciłaś na początku kamień już zaczął się toczyć )

Pozdro i Czuwaj!
odpowiedź 1 lipca 2016 przez użytkownika Adam Zalewski-Jarosz (176)   1 1 6
Dziękuję bardzo za odpowiedz, taka komplikacja spraw jest przydatna :D

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 374 wizyt
pytanie zadane 14 grudnia 2015 w Drużyna przez użytkownika shadrin121 (287)   14 27 36
+1 głos
1 odpowiedź 258 wizyt
pytanie zadane 22 października 2018 w Drużyna przez użytkownika dh.Lilijka21 (110)   1 3
+6 głosów
3 odpowiedzi 1,114 wizyt
pytanie zadane 14 września 2013 w Drużyna przez użytkownika JM (1,837)   21 45 64
+4 głosów
6 odpowiedzi 873 wizyt
pytanie zadane 19 marca 2013 przez użytkownika Kluska (4,447)   21 55 92
+8 głosów
3 odpowiedzi 514 wizyt
pytanie zadane 27 października 2013 w Drużyna przez użytkownika black9 (208)   1 3 5
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...