• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Harcerstwo a muzyczne stereotypy

+6 głosów
Dlaczego harcerstwo ma łatkę wśród reszty młodzieży, że wszyscy harcerze słuchają muzyki rockowej, biegają w glanach i jeżdzą na festiwale rockowe?

Dlaczego piosenki harcerskie wykonujemy tylko w klasycznej formie (z użyciem gitary akustycznej, albo podobnej do niej)?

Po za jednym pomysłem, aby piosenki harcerskie wykonywać w rockowej aranżacji, każda inna propozycja jest negowana w środowisku.

Czy są jacyś harcerze, którzy łączą piosenki harcerskie z różnymi gatunkami?
pytanie zadane 23 stycznia 2013 przez użytkownika Krzysztof Urbaniak (734)   12 26 39
Współczynnik akceptacji: 14%
   
Pytanie bardzo subiektywne... Trochę na pograniczu pogawędek, których miejsce jest na http://forum.zhp.pl

8 odpowiedzi

+12 głosów
Moim zdaniem łatka jest inna - wszyscy harcerze słuchają poezji śpiewanej..
odpowiedź 23 stycznia 2013 przez użytkownika Gracja Bober (4,602)   30 59 101
Słuchają i jeszcze wykonują na różnych festiwalach np. YAPA :)
A ja np. słucham punk rocka i co? Nie jestem harcerką?
A kto powiedział, że nie jesteś harcerką? Tak naprawdę kto jaką muzykę słucha nie ma nic wspólnego z byciem harcerzem.

Po prostu stwierdzam, że najczęściej się słyszy, że harcerze słuchają poezji śpiewanej.
To taki żarcik był :)
Widocznie nie zrozumiałem :P Może przez tą pogodę :P

A jeśli chodzi o rocka to działalność WBH (Wszyscy Byliśmy Harcerzami) uważam za naprawdę bardzo fajny pomysł.
Odkopie temat, ale co tam... :P

Sam zachęciłem się do harcerstwa głównie przez to, że właśnie tutaj poznałem osoby słuchające właśnie punka, którego ze świecą szukać mogłem posród szkolnych/podwórkowych rówieśników ;)
+7 głosów
Ma taką łatkę, bo wystarczy popatrzeć, że część osób chodzi ubrana na czarno, ma glany i człowiek z zewnątrz patrzy na harcerstwo przez pryzmat właśnie takich ludzi. I dlatego opinia, że harcerze to głównie zwolenicy rocka i metalu.

Chociaż ja się bardziej spotykam z twierdzeniem, że harcerze to poezja śpiewana i piosenka turystyczna. Przynajmniej sam jestem takim przykładem :)

A piosenki tylko w klasycznej formie... Można zabierać na biwak, rajd, obóz pozostały sprzęt muzyczny, ale chyba gitarę klasyczną łatwiej zabrać. A co do różnych aranżacji... Chyba sami nie lubimy zbytnio zmian i dlatego lubimy właśnie wykonanie piosenki w tej aranżacji a nie w innej. Chociaż warto posłuchać też innych wersji :)
odpowiedź 23 stycznia 2013 przez użytkownika KopczyK (3,470)   10 33 72
edycja 23 stycznia 2013 przez użytkownika KopczyK
+6 głosów
Częściej spotkałem się z utożsamianiem harcerstwa z poezją śpiewaną, bluesem, szantami.

Co do aranżacji - słyszałem nie tylko rockowe, ale i nędzny pop, i disco-polo.

Dlaczego?

Ludzie lubią segregować i szufladkować. Żyje się o wiele prościej, gdy nie trzeba myśleć.

Sam kiedyś zostałem zaszufladkowany jako metal, bo... nosiłem wojskowe trampki.

Co do gitary: jest duża, niewygodna, łatwo się rozstraja. Ale jest popularna (można się uczyć od kolegi) i nie wymaga prądu. I można jednocześnie śpiewać. Inne instrumenty strunowe, podobne, jak mandolina - są za mało popularne. Wszystkie dmuchane - zabierają usta - nie można jednocześnie śpiewać. Elektryczne wymagają prądu, a akordeon jest ciężki i mało popularny.

Dlatego też prawie każde środowisko gra głównie na gitarach (KKH WICEK jest tu wyjątkiem, u nas głównym instrumentem jest akordeon).

PS. Dawno temu, w mojej pierwszej drużynie modne były tzw. przeszkadzajki. Najczęściej robione samodzielnie z puszki po piwie (ci..., niech będzie że po coli), pomalowanej, ozdobionej, napełnionej - a to grochem, a to fasolą, a to piaskiem. Takie swego rodzaju grzechotki. Dobre było do nadawania rytmu i wytwarzania klimatu.
odpowiedź 23 stycznia 2013 przez użytkownika Dominik Jan Domin (9,869)   39 88 189
edycja 23 stycznia 2013 przez użytkownika Dominik Jan Domin
Akordeonista lub harmonista - chciałbym mieć takiego druha w swojej drużynie :)

Czyli można znaleźć środowiska bez gitar. Miło wiedzieć :)
Dh Maciej po skończeniu Seminarium trafi gdzieś na parafię. A wówczas miejscowe środowiska będą mogły skorzystać także i z jego umiejętności gry na akordeonie.
Przeszkadzajki były ok :) robiliśmy z kapsli, puszek i nasion :) butelek z piaskiem.. Najwięcej frajdy miały zuchy.
+4 głosów

 

Z tą poezją śpiewaną z poprzednich postów muszę się zgodzić, jednak z tym rockowym stylem niekoniecznie. Jeżdżąc na różne imprezy, oraz przeglądając zdjęcia z wypadów moich harcerskich znajomych zauważyłam że teraz wśród harcerzy modny jest styl SKA i wszystko co z nim związane - dredy, styl ubierania się itp
 
Oczywiście noszenie glanów chyba zapiszę się już jako tradycja i 80% z nas to przechodziła - osobiście jednak polecam treki :)
 
W moim środowisku, a dokładniej w mojej drużynie owszem gra się na gitarach, ale mamy tyle zdolnych dzieciaków grających na różnych instrumentach, że podczas zbiórek czy biwaków często przerabiamy piosenki niekoniecznie na rockowo. W szkole w której działamy przyklejono do nas łatkę, że harcerze zagrają wszystko i zrobią super aranżację, która da piosence inne życie :) 
odpowiedź 23 stycznia 2013 przez użytkownika Karolina (459)   2 4 15
Dawno dawno temu, gdy o gimnazjach jeszcze nikt nie słyszał, moje zuchy miały talent do aranżacji. Akurat były rozśpiewane (same w sobie, żadna w tym moja zasługa) i słuchały różnych stylów muzyki... więc najzwyklejsza piosenka zuchowa, z której każda zwrotka była śpiewana solo w innej aranżacji - stawała się hitem.
A w ogóle - na jakich instrumentach gracie? Macie tak zdolnych harcerzy, że sami robią aranżacje, czy korzystacie z fachowej pomocy?
Duża ilość harcerzy w mojej drużynie uczęszcza do szkoły muzycznej, albo na jakieś muzyczno-wokalno-artystyczne zajęcia, dzięki czemu wszystko czego nauczą się tam wykorzystują w drużynie przy okazji śpiewanek, bądź podczas szkolnych akademii. Nasz drużynowy też jest swego rodzaju człowiekiem orkiestrą i przeważnie z jego głowy biorą się najciekawsze pomysły, które realizujemy wspólnie.
Gramy różnie - gitary, pianina - fortepiany, skrzypce, flety, klarnety, oboje, kontrabasy i wiolonczele - jak trzeba zagramy na cymbałkach i trójkącie :)
Czemu tak mało jest takich drużyn jak wasza? Takie instrumenty...
myślę że nie jest mało takich drużyn - mówię to z obserwacji swojego środowiska, u nas i w jednym jak i drugim Szczepie jest masa zdolnych dzieciaków, które grają na różnorakich instrumentach, tylko utarło się trochę że jak ZHP to gitara
+2 głosów
Patrzę na wasze miejscowości pochodzenia i zaczynam myśleć, że co region to stereotypy mogą być trochę inne :)
odpowiedź 23 stycznia 2013 przez użytkownika Krzysztof Urbaniak (734)   12 26 39
+2 głosów
Harcerze są postrzegani stereotypowo ponieważ pewne grono jest takie jak opisujesz i to oni się rzucają ludziom w oczy.

Jeśli o instrumenty chodzi to myślę, że puki ktoś nie stworzy kieszonkowego piania albo perkusji to musimy się pogodzić z tym, że prym wiedzie gitarrrra :)

U nas w drużynie jest kilku zdolniachów, którzy z gitarą potrafią robić cuda. Zwłaszcza drużyowy który lubi komponować i pisać teksty ( co wychodzi mu naprawdę nieźle).

Ze śpiewaniem jest trochę gorzej.... :(  zwłaszcza u mnie :( Nie żebym nie lubiał ! Uwielbiam śpiewać, choć zazwyczaj robię to tylko dla siebie xD
odpowiedź 24 stycznia 2013 przez użytkownika Fafik (371)   2 12
Coś wiem na temat śpiewania... Osobiście lubię śpiewać, ale swego czasu dostałem "chorągwiany zakaz śpiewania" :D
Idzie się nauczyć. Naprawdę. Obecnie mam systematyczne lekcje muzyki, wiele śpiewam, nauczyłem się wreszcie czytać nuty - i chyba idzie mi to coraz lepiej.
+2 głosów
A co robić gdy drużyna jest podzielona co do preferencji muzycznych? Mam grupkę metalowców i hiphopowców, a gdy wypadało by pośpiewać to każdy chciał by to robić innaczej (i tak z nas nikt nie umie na niczym grać ani śpiewać :D ). Teksty piosenek harcerskich lubią, ale nie koniecznie w najbardziej popularnych wykonaniach. Jaki kompromis proponujecie?
odpowiedź 25 stycznia 2013 przez użytkownika Krzysztof Urbaniak (734)   12 26 39
1. Śpiewać klasyczne harcerskie w klasycznej (to nie to samo co najbardziej popularna) aranżacji.

2. Śpiewać na dwa zespoły. Czemu część harcerzy nie miałaby zaśpiewać w aranżacji hiphopowej dla wszystkich, a część - metalowej? Oczywiście nie jednocześnie, ale jedni po drugich.
+1 głos
Apropo aranżacji rockowych. W mojej byłej drużynie miałam dwóch harcerzy, którzy mając 13 lat zaczynali przygodę z gitarą. Po paru latach tak się wyrobili, że założyli metalowy zespół, aktualnie grają koncerty. Wszystko widziałam z boku, każde ich wzniesienie, postęp. Nagrali nawet własną płytę - wyczyn na HO. Na każdy biwak zabierali gitary, próbowali co raz to nowszych rzeczy. W pewnym momencie zabierali już ze sobą gitary elektryczne! To było na prawdę ekstra. Sami wymyślali aranżacje muzyczną pod dwie gitary na piosenki harcerskie. Aż się chciało śpiewać, tak pięknie grali. Wrzucam dwa linki z obozu (chłopaki akurat grali na  akustykach) https://www.facebook.com/photo.php?v=411810095521139 i https://www.facebook.com/photo.php?v=411803805521768 Niestety słabej jakości - nagrywane telefonem. Ja uważam, że powinniśmy dawać harcerzom takiej swojej przestrzeni gitarowej, dawać im pole do popisu, kto wie może to właśnie dzięki Tobie wyrośnie na super rockmena? Niech oni sami próbują nowszych rzeczy, a nie tylko dwa w dół dwa w góre jeden w dół jeden w góre. Wiadomo jakoś trzeba zacząć, ale może warto brnąć dalej.

A co do stereotypu, że harcerz lubi rocka myślę, że to nie jest stereotyp lecz prawda. Szczerze powiedziawszy nie wiem dlaczego tak jest. Może dlatego, że my słuchamy MUZYKI, a nie jakiegoś disco. Co prawda znajdą się wyjątki od reguły ale mówię o większości :)
odpowiedź 29 stycznia 2013 przez użytkownika Alicja Markiewicz (333)   2 4 12

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 341 wizyt
pytanie zadane 25 kwietnia 2019 w Pomysł na... przez użytkownika crypart (105)   1 3
0 głosów
2 odpowiedzi 416 wizyt
pytanie zadane 28 sierpnia 2022 w Drużyna przez użytkownika Szyszunia (105)   1 3
–1 głos
1 odpowiedź 1,781 wizyt
pytanie zadane 11 marca 2014 przez użytkownika Dh.Szefowa (129)   2 4 6
0 głosów
1 odpowiedź 355 wizyt
pytanie zadane 28 marca 2017 przez użytkownika DamianK (165)   2 7
0 głosów
2 odpowiedzi 190 wizyt
pytanie zadane 5 marca 2017 w Pomysł na... przez użytkownika harcereczka4 (234)   4 7 17
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...