• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Harcerstwo a ochrona środowiska

+9 głosów

Niby wszystko jasne. Prawo harcerskie:
6. Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać.
Statut ZHP: 
§ 3 ; 5) upowszechnianie wiedzy o świecie przyrody, przeciwstawianie się jego niszczeniu przez cywilizację, kształtowanie potrzeby kontaktu z nieskażoną przyrodą.

Szóste prawo oraz przytoczony punkt statutu bardzo mnie napędzają do działania na rzecz ochrony przyrody na Dolnym Śląsku i Dolnych Łużycach. W tamtych rejonach (Legnica, Lubin, Gubin, Brody), PGE oraz władze wojewódzkie (lubuskie i dolnośląskie) planują budowę kolejnych kopalni odkrywkowych węgla brunatnego i elektrowni. Nie trzeba chyba nikomu mówić, że odkrywka to nieodwracalna degradacja terenów.

Jak my harcerze możemy się przeciwstawić się temu (osobiście jest dla mnie skandaliczny. Polska przecież ma zmiejszać emisję CO2, a nie zwiększać!) pomysłowi władz? Pytam się dlatego, ponieważ się zastanawiam, jeżeli harcerz broniłby tych terenów to jednocześnie działałby wbrew władzom województwa lubuskiego i dolnośląskiego, a 
§ 2 ; 3) mówi, że: ZHP jest stowarzyszenie apolitycznym, niezależnym ideowo i organizacyjnie od partii, ruchów i organizacji o charakterze politycznym. Nie można wykorzystywać struktur ani symboli ZHP do prowadzenia działalności politycznej.

Jak mamy działać w słusznej sprawie, która niestety została wciągnieta przez samorządowców na tory brudnej politycznej gry?

pytanie zadane 23 stycznia 2013 przez użytkownika Krzysztof Urbaniak (734)   12 26 39
Współczynnik akceptacji: 14%
   
Zacne pytanie :)

Z tą emisją CO2 - dobrze, że Polska ma ją zmniejszać :) Ja osobiście jestem zwolennikiem elektrowni jądrowych, ale to może ze względu na studia i zainteresowania :)
Z elektrowniami jądrowymi jest ten problem, że nikt nigdy nie chciał przeprowadzić ogólnonarodowej debaty na ten temat. A warto by media taki temat kiedyś podchwyciły, zaczęły zapraszać naukowców (a nie polityków) z różnymi poglądami.

2 odpowiedzi

+1 głos
Witam. Pytanie brzmi czy władze samorządowe już ten projekt "klepnęły". Jeśli nie, wszystko jest otwarte i spokojnie można złożyć oficjalną skargę do rozpatrzenia, przeprowadzić akcję uświadamiajacą wśród mieszkańców. Sami jako harcerze nic nie zdziałamy. Możemy być bodźcem uwalniającym lawinę w postaci zwykłych ludzi którzy podzielają nasze poglądy. Generalnie przy takich akcjach przeciwko jakimś projektom obowiązuje zasada " w kupie siła".

Jeśli władza zatwierdziła już ten projekt, oznacza to, że spełnione zostały wszystkie wymagania prawne w Polsce które uniemożliwiałyby zrealizowanie projektu. Wtedy z pomocą przychodzi Komisja Europejska. Trzeba  napisać oficjalny list.

Na początku najlepszym rozwiązaniem byłoby sprawdzenie, na jak podatny grunt trafiliśmy tzn czy mieszkańcy optują za powstaniem kopalni czy nie. Wykorzystałbym również do tego media ponieważ jest to 4 władza, dzięki której po nagłośnieniu sprawy już nie jeden projekt wziął w łep.

 

Pozdrawiam.
odpowiedź 23 stycznia 2013 przez użytkownika Fafik (371)   2 12
Sytuacji w woj. dolnośląskim dokładnie nie znam. Jeśli chodzi wydarzenia na naszych Dolnych Łużycach, to w 2009 roku w Gubinie i Brodach odbyły się referenda, w których mieszkańcy powiedzieli nie budowie kompleksów energetycznych. Niestety, w listopadzie 2012 roku "lubuski" sejmik przyjął nową strategię rozwoju województwa, w której są dziwne zapisy.

Na jednej stronie czytam o stworzeniu "zielonej krainy nowoczesnych technologii", a parę dalej o potrzebnie skuteczne wykorzystania surowców naturalnych "regionu", po przez budowę kopalni i elektrowni.

Jest zapis, że kopalnia i elektrownia są priorytetami województwa, ale na szczęście nikt nie podpisał żadnej umowy co do budowy.
No to musicie zbadać jakie są nastroje wśród mieszkańców. Podejrzewam, że kopalni, która da kilka tysięcy miejsc pracy, nawet jeśli zniszczy to okoliczną florę ujdzie wszystko płazem.

Wyślij mi proszę jakiś link, do uchwały o strategii rozwoju województwa.  "zielonej krainy nowoczesnych technologii" to zwrot oznaczający nic innego jak : kopalnia powstanie, a jeśli Unia da pieniądze, to powinno być ekologicznie.

Fakt, że jesteśmy harcerzami wcale w tej sytuacji nam nie pomaga, bo  jest dużo bardziej prawdopodobne, że nie zostaniemy potraktowani poważnie. Dlatego bardziej postawiłbym, na  oficjalne pismo, w którym przypomnisz o wynikach referendum. Generalnie jeśli będą chcieli coś postawić to postawią bo w XXI wieku, liczy się KASA KASA KASA i jeszcze raz KASA.
http://lubuskie.pl/uploads/pliki/strategia/SRWL%202020_z_zalacznikami_19112012.pdf
str. 11, 27, 30, 55 i chyba jeszcze parę stron było godnych uwagi.

Bierność w każdym przypadku niszczenia środowiska to chyba nie powinna być postawa harcerza. Ale wiem, że każda sprawa potrzebuje odpowiednio wywarzonej reakcji od danej grupy (harcerzy).

A jakbym zachęcił swoich w drużynie do podpisania apelu http://www.greenpeace.pl/rozwoj-tak-odkrywki-nie/  , to już jest jakieś wywarzone działanie?
0 głosów
Uważam, że harcerstwo, a dokładniej ZHP ma nieco inne cele główne i w takiej kontretnie sprawie nie powinien zajmować stanowiska.

Jest tu bowiem druga strona medalu - samowystarczalność energetyczna, a to jest zagadnienie, które tak naprawdę sięga sprawy niepodległości.

I kto w ZHP ma podjąć decyzję o zaangażowaniu po jednej albo po drugiej stronie?
odpowiedź 23 stycznia 2013 przez użytkownika Dominik Jan Domin (9,869)   39 88 189
Samowystarczalność energetyczna - tak, ale nie za cenę degradacji środowiska.

Prawo i statut mówią o poznawaniu i chronieniu przyrody. A jakie są główne cele ZHP w ochronie środowiska?
Dominiku (przy okazji pozdrawiam serdecznie :) ) , jednak w tej sprawie jestem w 100 % za Krzyśkiem!  Siedzę w Krakowie, który ma przekroczony stan alarmowy stęzenia pyłów zawieszonych. Nie będę opisywał skutków.....Żadne "zbilansowania" potrzeb energetycznych, lub dochody, nie usprawiedliwiają zniszczeń środowiska odkrywkami (polecam widok satelitarny), czy morzami martwych wód o składzie tablicy Mendelejewa, wylanymi w wyniku wydobywania np. miedzi. To się już nigdy nie odrodzi!!!
Mam zaszczyt być członkiem Kręgu Czarnego Dębu - puszczańskiej rodziny harcerskiej, która od lat 20-ubiegłego wieku krzewi w harcerstwie setonowskie umiłowanie Przyrody.
Trzeba za wszelka cenę poszukiwać alternatywnych źródeł energii, dziś spalamy nie tylko "nasz węgiel" ale w efekcie nasze nieregenerowalne środowisko życia!
Jestem jak najbardziej za alternatywnymi źródłami energii. Problem skażeń jest mi dość znany, że tak powiem - zawodowo. I w tej kwestii mamy wiele do zrobienia.

Ale nie przekreślałbym możliwości wybudowania kopalni (a co za tym idzie - i elektrowni) - czasem jest to potrzebne. Nie mówię, czy w tym przypadku. To jest mimo wszystko sprawa polityczna, o znaczeniu strategicznym.

Co ma robić ZHP? Na moje - skupić się na wychowaniu, na edukacji. Czy w ramach wychowania organizować akcję protestacyjną? Tu byłbym ostrożny.

Potrzeba nam odbudowy społeczeństwa, które nie będzie spalać tyle energii, ludzi, którzy po bułkę do sklepu za rogiem nie będą jechali samochodem...

Rolę i zadanie dla ZHP widzę w wychowaniu. Akcje protestacyjne - tylko jako element akcji wychowawczej, odpowiednio wyważone.
Druhu Dominiku mieszkam na śląsku w Jastrzębiu Zdroju w mieście które kopalniami stoi. Dziadek, ojciec, wujek i brat są  (lub byli) górnikami.  I wszyscy zgodnie mówią jedno. Polska jest samodzielna energetycznie. Ba ogrom węgla koksowego idzie jeszcze na zachód do innych krajów UE. Dlatego bardziej niż nad kolejną kopalnią odkrywkową zastanowiłbym się nad wprowadzaniem jakichkolwiek alternatywnych źródeł energii (może trochę wolniej i kosztem większych nakładów finansowych), ale jednak ekologicznie. A o suwerenność energetyczną narazie nie mamy co się martwić. ( Pomijam tutaj  haracz-umowę gazową z Rosją podpisaną na 30 lat).

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 411 wizyt
pytanie zadane 25 stycznia 2018 przez użytkownika Dominik (120)   1 3 6
+3 głosów
1 odpowiedź 979 wizyt
pytanie zadane 29 kwietnia 2015 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika dh Karol (2,070)   15 26 56
0 głosów
0 odpowiedzi 200 wizyt
pytanie zadane 25 stycznia 2018 przez użytkownika Dominik (120)   1 3 6
+1 głos
1 odpowiedź 277 wizyt
pytanie zadane 26 lutego 2018 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Maciej_21 (126)   2 4 6
0 głosów
2 odpowiedzi 335 wizyt
pytanie zadane 12 listopada 2016 przez użytkownika korkrtweet (105)   1 3
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...