• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jak przekonać mamę na obóz?

0 głosów
Jestem starszą harcerką, będąca w ZHP od 8 miesięcy. Marzy mi się obóz z moją drużyną, lecz nie potrafię przekonać do niego mojej mamy. Miałam okazję być już na kilku krótszych wyjazdach, z ostatniego wróciłam z krzyżem harcerskim, Otrzymałam go właśnie za moje zaangażowanie, za to że nie uniknęłam żadnej zbiórki i żadnego biwaku. Mowa o obozie była już kilka miesięcy temu i od samego początku moi rodzice byli na nie. Swoje zdanie argumentują według nich: daleką drogą, złymi warunkami (czyt. namiotami), "nieodpowiedzialnymi opiekunami", moim młodym wiekiem i krótkim stażem harcerskim. Próbowałam przekonać mamę na wszystkie sposoby, jednak nic jej nie chce przekonać nawet fakt, że jadą osoby młodsze ode mnie i to że na innych wyjazdach krzywda mi się nie stała. Nawet proponowana przeze mnie rozmowa z drużynową, według mamy jej nie uspokoi. Cała drużyna jest zrozpaczona, że nie jadę. Proszę o pomoc. :(
pytanie zadane 6 czerwca 2016 przez użytkownika Roux (371)   22 33 41
Współczynnik akceptacji: 0%
   
Może Szczepowy (Komendant Hufca) będzie skłonny na taką rozmowę? Osoba, która przeżyła kilkanaście-kilkadziesiąt wiosen więcej niż drużynowy, dla rodzica jest bardziej odpowiedzialna.

1 odpowiedź

0 głosów
Zgadzam się z przedmówcą - warto poprosić starszego instruktora, komendanta hufca lub instruktora komendy hufca.  Ponadto taka osoba powinna spróbować rozwiać wątpliwości rodziców, czyli poinformować ich o tym że instruktorzy którzy będą sprawowali nad wami opiekę na obozie, zdobyli zarówno państwowe, jak i harcerskie uprawnienia do pracy z dziećmi i młodzieżą. Taki instruktor powinien także poinformować rodziców o tym, że nad obozami harcerskimi czuwa także kurator oświaty czy sanepid, tak jak nad obozami "cywilnymi". Co do spania w namiotach - warto aby instruktor wyjaśnił rodzicom, w jakich dokładnie warunkach będziecie spać - przede wszystkim o warunkach, a przede wszystkim o higienie ( rodzice coraz częściej boją się o te kwestie).
Daleka droga - tu oczywiście wszystko zależy jakie rodzice mają wątpliwości, ale myślę że da się je rozwiać.
Natomiast młody wiek i staż harcerski nie ma nic do rzeczy - warto zaznaczyć że są młodsi członkowie zhp którzy jeżdżą na akcje letnie - są nimi zuchy - dzieci w wieku od 6  do 10 lat - i dają sobie  niesamowicie radę! Co do stażu - to nie ma nic do rzeczy, a wręcz pomaga "wdrożyć się" w harcerstwo, bo to właśnie podczas wyjazdów, w szczególności obozów, instruktorzy mogą najwięcej przekazać harcerzom, najbardziej ich poznać.

Warto też zapytać rodziców czy to są wszystkie ich wątpliwości, czy nie stanowi dla nich problem koszt obozu ( są różne możliwości dofinansowań i mam nadzieję że w waszym hufcu są one znane i odpowiedni instruktorzy w razie czego pomogą).

Dlatego nie czekaj - pogadaj z drużynowym na ten temat, czy  jakiś starszy instruktor nie mógłby pogadać z twoimi rodzicami. Zawsze będziesz wiedziała,nawet jeżeli ci się nie uda, że zrobiłaś co w twojej mocy.
odpowiedź 9 czerwca 2016 przez użytkownika SzaraPatka (191)   4 7 11

Podobne pytania

+3 głosów
1 odpowiedź 558 wizyt
pytanie zadane 28 stycznia 2016 przez użytkownika Roux (371)   22 33 41
0 głosów
2 odpowiedzi 590 wizyt
pytanie zadane 20 lutego 2017 w HAL/HAZ przez użytkownika młodadrużynowa (105)   1 1 3
+1 głos
0 odpowiedzi 371 wizyt
pytanie zadane 5 lipca 2016 w HAL/HAZ przez użytkownika Bogna (110)   1 3
+10 głosów
3 odpowiedzi 861 wizyt
pytanie zadane 22 stycznia 2013 w HAL/HAZ przez użytkownika Gracja Bober (4,602)   30 59 101
0 głosów
2 odpowiedzi 581 wizyt
pytanie zadane 12 marca 2021 w Drużyna przez użytkownika afftlen (755)   5 9 19
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...