• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Przejazd na zorganizowany wypoczynek/biwak/obóz

0 głosów
Czuwaj!

Proszę o informację jaka dokumentacja jest potrzebna na przejazd zuchów/harcerzy na zorganizowany biwak w roku szkolnym oraz zlot w okresie letnim? Nie jesteśmy organizatorem wypoczynku tylko uczestnikiem, ale musimy dojechać autokarem. Czy wymagana jest cała dokumentacja wycieczki z osobą będącą kierownikiem wycieczki? Biwak jest organizowany przez Hufiec (3 dni), zlot jest 7 dniowy organizowany przez Chorągiew.
pytanie zadane 29 maja 2016 w HAL/HAZ przez użytkownika Joanna77 (105)   1 3
Współczynnik akceptacji: 0%
   

1 odpowiedź

+1 głos
Biwak w roku szkolnym nie podlega zgłoszeniu do kuratorium, także tutaj sprawa prosta: zgody rodziców, zgłoszenie biwaku do hufca i w zasadzie tyle. Zlot w okresie letnim wymaga zgłoszenia go do kuratorium i wszystkich potrzebnych dokumentów, ale tym zajmuje są organizator i kierownik, więc Wy jako uczestnicy nie musicie nic załatwiać. Jeżeli chodzi o sam przejazd, to powinna go zorganizować (również być fizycznie w autokarze) kadra wypoczynku, więc wychowawcy (w liczbie odpowiadającej właściwym przepisom w stosunku do dzieci). Sam przejazd nie jest "oddzielną" wycieczką w rozumieniu przepisów kuratorium i nie musi być zgłaszany dodatkowo. Tylko wyjazdy organizowane przez szkoły w ciągu roku szkolnego zgłaszane są jako wycieczki szkolne i muszą mieć osobę z uprawnieniami kierownika wycieczek szkolnych.
odpowiedź 29 maja 2016 przez użytkownika bartek3421 (2,437)   4 17 54
Ponieważ wycieczka w czasie roku szkolnego* nie jest wypoczynkiem, nie mają do niej zastosowania przepisy o organizacji wypoczynku: nie jest wymagana kadra z uprawnieniami wychowawcy ani nie są określone żadne limity liczbowe kadry na uczestników.

Nie oznacza to, że można robić cokolwiek. Cały czas obowiązuje kodeksowa zasada dochowania należytej staranności, więc trzeba zapewnić taką liczbę kadry z odpowiednimi umiejętnościami, by przejazd był bezpieczny. Można tu zajrzeć po inspirację do przepisów o organizacji wycieczek szkolnych (które nas nie obowiązują), popytać znajomych kierowników wypoczynku albo usiąść i przemyśleć potencjalne sytuacje problemowe i Wasze potrzebne reakcje.

* - wypoczynkiem mogą być niektóre działania w okresie wakacji, ferii zimowych i przerwy świątecznej w okolicach Bożego Narodzenia. Wszystko inne z pewnością wypoczynkiem nie jest.

Podobne pytania

+3 głosów
1 odpowiedź 1,063 wizyt
pytanie zadane 31 marca 2016 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Petrus (537)   8 22 29
0 głosów
1 odpowiedź 576 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 802 wizyt
pytanie zadane 22 lutego 2022 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Yelle (2,109)   37 64 90
0 głosów
1 odpowiedź 151 wizyt
pytanie zadane 11 kwietnia 2023 w HAL/HAZ przez użytkownika dh.Zuzka (389)   6 23 33
+1 głos
1 odpowiedź 290 wizyt
pytanie zadane 18 czerwca 2018 w HAL/HAZ przez użytkownika dhŚledź (122)   2 4 7
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...