• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Podział na drużyny obozowe.

0 głosów
Jak wygląda podział dużej drużyny wielopoziomowej na jednostki obozowe.
Czy w ogóle WDH mająca załóżmy 30 osób jadących na obóz w tym dwa piony metodyczne i osobne dwa plany pracy ze wspólnymi częściami musi się dzielić na dwie drużyny obozowe i kreować sztucznie drugiego "drużynowego"?
Czy można zostać jako jedna drużyna i wewnętrznie realizować te dwa plany pracy.

Jeżeli można to też gdzie jest to zawarte.
Chcielibyśmy na obozie funkcjonować jako drużyna, a nie dwie jednostki.
pytanie zadane 15 maja 2016 w HAL/HAZ przez użytkownika Seba Strachowski (196)   2 11 19
Współczynnik akceptacji: 0%
   

1 odpowiedź

+4 głosów

Jako niegdyś drużynowy, a obecnie instruktor drużyny wielopoziomowej w ogóle nie rozumiem problemu... Drużyna jedzie na obóz w takim kształcie, jakim pracuje przez cały rok, i pracuje na obozie tak samo, jak przez cały rok. Obóz nie jest osobnym bytem, a po prostu kolejnym etapem realizacji planu pracy. Niczego szczególnie pod kątem obozu w działaniu drużyny nie zmieniamy, w szczególności zastępy działające przez cały rok jadą na obóz jako zastępy – a z tego wynika cała reszta.

Jesteście drużyną wielopoziomową, a więc działacie z harcerzami metodyką harcerską, a z HS-ami metodyką starszoharcerską, tak? W obu pionach działają zastępy, tak? I jeden, i drugi pion ktoś prowadzi, ktoś znający daną metodykę, tak? No to dokładnie tak samo funkcjonujecie na obozie.

Nie podam gotowej szczegółowej recepty, nie znając Waszej drużyny, ale w naszej, 70-osobowej obejmującej wszystkie 4 poziomy, wygląda to tak: Każdy pion jest prowadzony przez konkretną osobę, albo przybocznego ds. danego pionu, albo bezpośrednio drużynowego. Identyczną strukturą drużyna wyjeżdża na HAL i HAZ, każdy pion ma swój program ułożony wg zasad danej metodyki, przewidziane są konkretne działania wspólne dla kilku pionów, realizujące konkretne, wybrane cele wychowawcze. Drużynowy jest w idealnym przypadku komendantem obozu i czuwa nad pracą poszczególnych przybocznych z ich pionami.

Wszelkie tworzenie tymczasowej struktury ad hoc, czy to formowanie „zastępów obozowych”, czy fikcyjne dzielenie drużyny na części, czy mianowanie „tymczasowego drużynowego”, jest i bez sensu, i szkodliwe wychowawczo. Obóz jest formą pracy drużyny, jedną z wielu (choć najcenniejszą) w trakcie roku. Drużyna po prostu wyjeżdża i działa w lesie, w wychowawczego punktu widzenia nie musi robić nic innego. (Pomijam oczywiście spełnianie wymogów kuratoryjnych, ale to inne zagadnienie).

odpowiedź 16 maja 2016 przez użytkownika vanadey (15,439)   16 76 292
Czyli podsumowując jeżeli na codzień pracujemy pionami w drużynie to nie powinniśmy dać się sztucznie rozdzielić na obozie i kreować nowych niezgodnych z prawdą funkcji bo jest to" i bez sensu, i szkodliwe wychowawczo."

O taką odpowiedź mi chodziło czyli potwierdzenie mojej opini.

Mam wrażenie że ludzie którzy nie mieli styczności z wielopoziomowka nawet nie rozumieją jakimi zasadami ona się kieruje przez co w dużej mierze jesteśmy dyskryminowani po części.

Podobne pytania

+1 głos
0 odpowiedzi 269 wizyt
pytanie zadane 5 lipca 2016 w HAL/HAZ przez użytkownika Bogna (110)   1 3
0 głosów
1 odpowiedź 610 wizyt
pytanie zadane 26 czerwca 2016 w Pomysł na... przez użytkownika epohmi (116)   1 1 3
0 głosów
2 odpowiedzi 163 wizyt
pytanie zadane 21 lutego w HAL/HAZ przez użytkownika Theodor (150)   1 4 9
0 głosów
1 odpowiedź 216 wizyt
pytanie zadane 6 lipca 2018 w HAL/HAZ przez użytkownika MateuszMiara (108)   1 3 5
+1 głos
1 odpowiedź 159 wizyt
pytanie zadane 22 maja 2018 w HAL/HAZ przez użytkownika DruhHarcerzZHP (124)   3 5
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...