• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy mogę otworzyć próbę na naramiennik wędrowniczy ?

0 głosów
Czuwaj! Mam 15 lat, (za pół roku 16), dobiega końca moja próba na stopień (samarytanka), aby przez pół roku nie leniuchować chciała bym otworzyć kolejną próbę, czy jest to zgodne z regulaminem? czytałam, że próbę na naramiennik otwiera się mając 16 lat :/ Z góry dziękuję ! :D
pytanie zadane 14 maja 2016 w Próby przez użytkownika Marysienka (366)   5 11 25
Współczynnik akceptacji: 88%
   

1 odpowiedź

+5 głosów
 
Najlepsza
To przede wszystkim kwestia logiki, nie regulaminu. Próba wędrownicza ma wprowadzić dotychczasową harcerkę starszą do grona wędrowników, nie da się więc jej otworzyć, dopóki nie działa się w zespole wędrowniczym – co w Twoim przypadku oznacza przejście do drużyny wędrowniczej lub pionu wędrowniczego w przypadku drużyny wielopoziomowej. Próba wędrowniczą jest pierwsza rzeczą robioną „po stronie wędrowniczej”, a wręczenie Naramiennika Wędrowniczego jest zakończeniem rytuału przejścia. Dlatego podstawowa kwestia to nie wiek, a członkostwo w drużynie lub pionie wędrowniczym. Jeśli drużyna wędrownicza zdecyduje się przyjąć 15-latkę, jak najbardziej powinnaś w niej zacząć od otwarcia próby wędrowniczej.
odpowiedź 14 maja 2016 przez użytkownika vanadey (15,535)   16 79 293
wybrane 15 maja 2016 przez użytkownika Marysienka
Bardzo dziękuję za odpowiedź :)
Dobrze mówisz, że naramiennik to zwieńczenie przemiany wedrowniczej.
Jednak nawet 16 latek to nie wedrownik tylko osoba dopiero wchodząca w wiek wedrowniczy, która tego wedrownictwa nawet nie liznęła co za tym idzie nim nie jest. Dlatego jak 15 latek może otworzyć próbę gdy nie spełnia kryterium wieku, kryterium psychicznego i nazewnictwa oraz zapewne nie jest w jednostce wedrowniczej tylko jeszcze starszoharcerskiej co wyklucza możliwość spełniania powyzszych kryteriów.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 349 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 265 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 382 wizyt
+2 głosów
1 odpowiedź 248 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...