• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


drużyna za granicą?

+3 głosów
Cześć czuwaj!

Czy można założyć drużynę ZHP za granicą? Chodzi mi o ZHP a nie o ZHPpgk

Jeżeli tak to jak to wygląda

Dzięki
pytanie zadane 21 kwietnia 2016 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Mayy Ukkel (176)   5 7 12
Współczynnik akceptacji: 50%

edycja 21 kwietnia 2016 przez użytkownika vanadey
   
A czemu nie ZHP działające poza granicami Kraju? :)
Zhppgk działa na zasadach ZHP jeszcze z przed wojny, nie mogą nosić mundurów ZHP oraz kładą nacisk na to by np obozy spędzać w Anglii a nie w Polsce i wiem z doświadczenia ze rodzicom nie podoba sie taki układ rodzice chcą dla dzieci tego harcerstwa które oni sami znają a zhppgk od niego niestety bardzo odbiega. Nie akceptują drużyn koedukacyjnych oraz wielopoziomowych wiem tez ze w Anglii harcerki z ZHPpgk nie używają nawet języka polskiego.. Oczywoscie mowie tu o moim przykładzie który miał miejsce półtora roku temu.
Prowadzę drużynę w Glasgow ;) Jesteśmy częścią ZHP działającego poza granicami Kraju i każdy u nas używa języka Polskiego. W Anglii są drużyny które czasami składają się np. tylko z polskiej młodzieży która urodziła się na wyspach już w 3/4 pokoleniu i rzeczywiście różnie bywa z tym językiem, ale kładzie się nacisk na język Polski.

Moja drużyna jest i koedukacyjna i wielopoziomowa. Fakt, dążymy do tego żeby rozdzielić harcerzy i harcerki ale to raczej wynika z ułatwienia sobie bezpośredniej pracy niż z nacisków z Londynu. ZHP nie odbiega od harcerstwa znanego w Polsce, przypomina bardziej ZHR i z tą organizacją bardziej współpracuje i stawia ją za wzór (prywatnie uważam to za +). Harcerze noszą mundury krajowego ZHP z przeszytą kieszenią (bez logo ZHP), a harcerki ZHR ciemno-szary.

Tak na prawdę to jak urządzisz drużynę zależy od Ciebie, bo ty jako instruktor będziesz miała bezpośredni kontakt z młodzieżą. ZHP pgK ma bardzo ciekawą tradycje i przynajmniej w przypadku ośrodka w Glasgow całkiem dobrze to funkcjonuje.

Oczywiście jeżeli krajowe ZHP daje możliwości pracy za granicą to świetnie, najważniejsze ze ludzie krzewią harcerstwo poza Ojczyzną. Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia ;) Czuwaj!
Właśnie szpieguję Waszą działalność i faktycznie może gdyby był tu chociaż hufiec to mogłabym się zaczepić ale jest tu tylko (podobno ) jednostka, i jedyna wzmianka na ich temat jest z przed kilku lat. Zawsze działałam w ZHP i jednak z nimi wolałabym "trzymać" bo tam znam ogrom ludzi którzy chętnie mi pomogą gdy trzeba będzie, proste- z tamtąd pochodze i nei wiem czy umiałabym się tak łatwo przestawić na bycie ZHRowcem :) po za tym tak jak mówiłam, kiedy "negocjowałam"  londynem wszystko zostało mi z góry narzucone tak jak chociażby ten obóz, Londyn powiedział że obóz spoko ale u nich a rodzice powiedzieli że nie że oni chcą wysłać dzieci do polskich lasów i kropka. ;/
W Edynburgu np. powstała drużyna bazująca na regulaminach krajowego ZHP, te same mundury, programy...generalnie sztandarowa drużyna krajowego ZHP, a też jednak wchodzą w struktury ZHP pgK. Obóz oczywiście w Polsce w Bieszczadach i z tego co kojarzę to nie tylko drużyny ze Szkocji wybierają się na obozy w Polsce. Drugim ciekawym przykładem jest zaprzyjaźniony Hufiec Irlandia, również warto ich "podszpiegować.

Tak czy siak, działać można również z ramienia lokalnych Skautów, raczej nie mają problemów z rejestrowaniem drużyn narodowych. Przy chęci współpracy z krajowym ZHP trzeba liczyć się z tym że Council Skautowy może nie wyrazić zgody, ale myślę że to do przeskoczenia.

Regulaminy ZHP pgK odnośnie obozów w Polsce wymagają od instruktora przynajmniej stopnia Podharcmistrza i może dlatego mieli z tym problem. Jestem bardzo ciekawy jaką Druhna dostanie odpowiedź od ZHP Krajowego w sprawie działalności poza granicami.
:) też jestem ciekawa, zajrzałam też na strone zhppkg ( nie żebym zaczęła sie przekonywać :) ) ale nie ma tam żadnego kontaktu po za adresem? mam wysłać list ? :D może jakaś podpowiedź Druhu? :)
Najlepiej kontaktować się przez Główną Kwaterę Harcerzy lub bezpośrednio do Komendantki Chorągwi Harcerek lub Przewodniczącą Okręgu w przypadku Wielkiej Brytanii.

http://www.zhpgkh.org/

Jeżeli Druhna chciała by się skontaktować to śmiało można pisać bezpośrednio do naszej jednostki i przekażę kontakt dalej tak żeby zajął się tym ktoś bardziej kompetenty ode mnie.

[email protected]

Ze swojej strony chętnie podyskutuje, pomogę i powiem jak to wyglądało w przypadku Glasgow gdzie stawialiśmy harcerstwo od zera i cały czas je rozwijamy.
jak to jest z tymi organizacjami żeńskimi i męskimi? Mogę się zgłosić do organizacji harcerzy? czy ponieważ jestem kobietą muszę iść do org. harcerek?

Przyznam że po przeszpiegowaniu stron internetowych obu organizacji na stronie org. harcerek nie było update od chyba 2 lat... jakoś mało to przekonujące.

1 odpowiedź

+2 głosów
 
Najlepsza

Można, ale sprawa jest nietrywialna. Na dzień dzisiejszy trzeba się skontaktować z Wydziałem Zagranicznym GK ZHP i z nimi dogadywać szczegóły; działalność zagraniczna musi być koordynowana na takim szczeblu, bo wchodzi tu nieco polityki, kwestii wizerunkowych, relacji z konkretnymi skautingami itd.

Niedługo powinna się ukazać Instrukcja działalności zagranicznej, ale w niej będzie mniej więcej to, co napisałem.

odpowiedź 21 kwietnia 2016 przez użytkownika vanadey (15,720)   17 80 296
wybrane 21 kwietnia 2016 przez użytkownika Mayy Ukkel
Dzięki już wysłałam meila do wydziału zagranicznego :)

Podobne pytania

+8 głosów
1 odpowiedź 669 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 675 wizyt
pytanie zadane 29 lipca 2016 w Próby przez użytkownika GabiAbiBi (115)   2 3 5
+1 głos
2 odpowiedzi 798 wizyt
pytanie zadane 20 maja 2017 przez użytkownika iśćwświat (124)   3 4 8
+7 głosów
2 odpowiedzi 1,673 wizyt
pytanie zadane 20 kwietnia 2014 w Próby przez użytkownika Zuzanna (186)   5 6 11
0 głosów
1 odpowiedź 392 wizyt
pytanie zadane 6 lutego 2018 przez użytkownika Adrianna M. (105)   1 3
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...