• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Kto nadaje brązową odznakę WKPP?

0 głosów
Czuwaj!

Mam zamiar wybrać się na WKPP i mam pytanie czy odznakę nadaje komendant hufca czy może nadać również komendant szczepu? Pytam ponieważ z nadaniem przez komendanta hufca mogą być problemy i wolałbym od szczepu.
pytanie zadane 11 kwietnia 2016 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Quentixo (112)   1 2 5
Współczynnik akceptacji: 0%
   

2 odpowiedzi

+5 głosów

Brązową odznakę Ratownika ZHP (nie odznakę WKPP, bo WKPP to skrót od wędrowniczego kursu pierwszej pomocy. Są też np. kursy starszoharcerskie, po których nie przyznaje się odznaki. Tak samo instruktorzy HSR nie noszą odznaki kursu instruktorskiego, a odznakę instruktora HSR. Odznaka nie jest plakietką zlotową, tylko symbolem tego że dana osoba JEST ratownikiem, albo instruktorem) przyznaje komendant hufca:

Odznakę „Ratownik ZHP” przyznaje właściwy ze względu na przydział służbowy komendant hufca ZHP, na wniosek szefa szkolenia prowadzącego kurs pierwszej pomocy HSR.

 Za "Zasady działania Harcerskiej Szkoły Ratownictwa", dostępne pod tym adresem: http://dokumenty.zhp.pl/185_strona_glowna-ix._instrukcje_i_zasady_organizacyjne_-viii._specjalno%C5%9Bci (załącznik do uchwały)

Właściwy ze względu na przydział służbowy czyli ten który kieruje hufcem w którym działa drużyna do której przydział ma osoba która ukończyła kurs.

Wynika to z tego że nie jest to już sprawność, a konkretna odznaka, za którą powinny iść konkretne umiejętności ratowania życia i zdrowia. Tak samo Harcerski Znak Spadochronowy przyznaje rozkazem nie drużynowy, a komendant hufca lub chorągwi.

A co do ewentualnych problemów z komendantem hufca: jeśli dostanie oficjalny, formalny, podpisany przez szefa szkolenia kursu wniosek o przyznanie odznaki to jakim prawem miał by jej nie przyznać? "Bo nie"? "Bo składki"? Jak składki to uregulować co trzeba przed kursem żeby nie miał się do czego przyczepić. A "bo nie" nie jest wytłumaczeniem nawet w szóstce zuchowej, a co dopiero u komendanta hufca.

odpowiedź 11 kwietnia 2016 przez użytkownika Jacek J (1,131)   2 8 30
–2 głosów
Odznakę najczęściej musisz kupić sam :) W przypadku niektórych kursów WKPP odznakę dostajesz przy zakończeniu, czasami można zamówić po kursie u szefa szkolenia, ale najczęściej sam. Wszystko zależy od organizatora, często aby ciąć koszta odznaka nie jest wliczana w pokursową wyprawkę, więc najlepiej spytaj organizatora :) Koszt takiej odznaki to 32-45zł w składnicy
odpowiedź 11 kwietnia 2016 przez użytkownika Kminek (96)   1 1 3
Jak dostać odznakę wiem, ale chcę się dowiedzieć kto mi może nadać uprawnienia abym mógł ją nosić. W jakimś regulaminie WKPP znalazłem informację że nadaje ją odpowiedni komendant.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 799 wizyt
pytanie zadane 4 kwietnia 2016 przez użytkownika Kminek (96)   1 1 3
+1 głos
2 odpowiedzi 2,218 wizyt
pytanie zadane 12 grudnia 2016 przez użytkownika ama2k2 (121)   1 1 5
0 głosów
1 odpowiedź 491 wizyt
pytanie zadane 27 kwietnia 2015 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika royas (22,194)   90 264 490
+1 głos
1 odpowiedź 752 wizyt
pytanie zadane 22 maja 2018 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Moocia (112)   1 1 3
+3 głosów
1 odpowiedź 728 wizyt
pytanie zadane 20 kwietnia 2014 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Kasia (142)   2 3 6
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...