• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Ile osób można mieć pod opieką na biwaku/obozie/wycieczce?

+2 głosów
Jak to wygląda od strony prawnej?
pytanie zadane 10 kwietnia 2016 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Igor Wojciechowski (539)   13 27 43
Współczynnik akceptacji: 65%
   

1 odpowiedź

+4 głosów
 
Najlepsza

Są dwie różne sytuacje: (1) impreza jest wypoczynkiem, (2) impreza nie jest wypoczynkiem.

Według obowiązującej od 1 kwietnia 2016 r. ustawy o systemie oświaty wypoczynek to imprezy „trwające nieprzerwanie co najmniej 2 dni, w czasie ferii letnich i zimowych oraz wiosennej i zimowej przerwy świątecznej" (pełna definicja jest dużo bardziej skomplikowana i prawdopodobnie części naszych działań obozowych nie obejmie, cały czas jest to wyjaśniane).Na pewno jednak wypoczynkiem nie są imprezy poza wskazanym okresem ani jednodniowe wycieczki niezależnie od terminu.

W przypadku wypoczynku nowe rozporządzenie (wejdzie na dniach) określa następujące limity:

  • grupy z dzieci do 10 roku życia oraz grupy mieszane, w której są dzieci do 10 roku życia - max. 15 osób na opiekuna
  • inne grupy – max. 20 osób na opiekuna

(pomijam wypoczynek dzieci niepełnosprawnych, wtedy obowiązują limity z przepisów dot. kształcenia specjalnego).

Wychowawcami w rozumieniu tych przepisów są jedynie ludzie z uprawnieniami, czyli w naszym przypadku instruktorzy i nie-instruktorzy z kursem wychowawców wypoczynku. Warto tu wspomnieć, że kierownik wypoczynku nie jest liczony do ww. limitów.

Jeśli impreza nie jest wypoczynkiem, żadne przepisy nie określają limitów liczbowych. (W szczególności, nie obowiązuje nas rozporządzenie o organizacji wycieczek szkolnych... bo nie jesteśmy szkołą. D'oh). Nie znaczy to, że można uskutecznić dowolną fantazję, ponieważ nadal obowiązuje ogólny wymóg dochowania należytej staranności, oznaczający tu, że w razie czego trzeba będzie uzasadnić, że liczba opiekunów była wystarczająca do rozsądnego zapewnienia bezpieczeństwa. W praktyce albo hufce/chorągwie opracowują własne wytyczne, albo warto kierować się jako wskazówkami limitami podanymi dla wypoczynku lub dla wycieczek szkolnych. Na pewno w każdej sytuacji trzeba mieć co najmniej dwóch opiekunów, to elementarna logistyka. 

Nie obowiązują tu za to żadne wymogi co do kwalifikacji, w szczególności nie są wymagane uprawnienia wychowawcy wypoczynku – bo przecież to nie jest wypoczynek – tak więc opiekunem może być dowolna pełnoletnia osoba (pełnoletnia, żeby była zdolna do przejęcia odpowiedzialności za dzieci).

odpowiedź 10 kwietnia 2016 przez użytkownika vanadey (15,720)   17 80 296
wybrane 11 kwietnia 2016 przez użytkownika Igor Wojciechowski
Pytam, bo często ciężko jest harcerzom znaleźć osoby dysponujące czasem i spełniające wymagania dot. wypoczynku. Przy okazji, większość regulaminów rajdów posiada też zapisy niepozwalające skorzystać z pomocy 'zwykłej osoby pełnoletniej' :)
Bo organizator imprezy może sobie zażądać czegokolwiek. To jego impreza. Po prostu jak popłynie za daleko, ludzie mu nie będą przyjeżdżać. Ale jest to wybór organizatora, przepisy państwowe ani związkowe nie stawiają tu żadnych wymagań.
Wiem o tym ale chyba te wymagania bardziej wynikają z nieznajomości prawa, niż rzeczywistych potrzeb.
Jak rozumieć "co najmniej dwa dni"?

1. Parogodzinna zbiórka w wakacje od tego momentu jest legalna bez zatwierdzenia w KO?

2. Zbiórka z piątku na sobotę zatwierdzona w KH jest legalna, czy są to już dwa dni? Czy dwoma dniami jest dopiero zbiórka od piątku do niedzieli?
ad. 1. Tak.

ad. 2. „Dwa dni” w rozumieniu urzędniczym to niestety nie 48 h, a cokolwiek obejmującego dwa dni kalendarzowe – czyli wszystko, co zaczyna się przed północą i kończy po niej. Potwierdzaliśmy to.

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 444 wizyt
pytanie zadane 4 marca 2016 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Adam Nowak (3,293)   12 25 82
+1 głos
1 odpowiedź 404 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 3,253 wizyt
+3 głosów
2 odpowiedzi 1,838 wizyt
pytanie zadane 16 kwietnia 2013 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Mateusz Szternel (135)   2 3 6
+6 głosów
1 odpowiedź 5,559 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...