• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jak nauczyć szacunku harcerzy?

0 głosów
Czuwaj :)

Ostatnimi czasy dochodzą do naszej drużyny coraz to nowsze osoby. Wiem że co prawda musztra nie jest najważniejsza w naszej organizacji jednakże staramy się ćwiczyć (wiadomo że trzeba się dobrze prezentować na ulicy :) ) Prowadząc zbiórki często nie mają na coś chęci co dla nich zaplanowałem. Dopiero jak wyostrzę głos wtedy robią co powiedziałem. Macie może jakieś rady co do zachęcenia harcerzy do pracy. W szczególności że od miesiąca mają otwarte karty próby na harcerza, a mało kto chce się za nie zabrać :/
pytanie zadane 7 kwietnia 2016 przez użytkownika shadrin121 (287)   15 27 36
Współczynnik akceptacji: 5%
   
U mnie sprawdziła się dyscyplina. Ale to od Ciebie zależy jaki sposób wybierzesz.

3 odpowiedzi

+2 głosów
Zgadzam się z Rhaegar, spróbuj ich zaangażować w coś na co oni mają ochotę, oczywiście w ramach metodyki harcerskiej. U mnie w drużynie zauważam większe zaangażowanie gdy organizuje gry oparte na rywalizacji pomiędzy zastępami z konkretnymi nagrodami. Często będziesz spotykać się z tym, że ktoś nie ma na coś chęci, oczywiście uwzględniaj to, ale pamiętaj że to ty jesteś drużynowym i do Ciebie należy ostateczne zdanie. Spróbuj zmotywować harcerzy tłumacząc im, że wszystko co robicie ma jakiś konkretny cel i tu też masz pole do popisu. Wyznacz drużynie konkretne cele długoterminowe np. Uszycie Proporca, Zdobycie Sprawności przez Drużynę, Zorganizowanie występu itd. Zbiórki przestaną być wtedy zajęciami pozalekcyjnymi trwającymi 2h, a zaczną stawać się projektem i wyzwaniem.
odpowiedź 7 kwietnia 2016 przez użytkownika Basior (127)   5
Zdobycie sprawności przez drużynę? ;)
Chodziło mi o zdobywanie sprawności całą drużyną, a nie tylko indywidualnie. Dla przykładu za trzy tygodnie organizuję biwak dla mojej drużyny oscylujący wokół wydarzeń z książki "Kamienie na Szaniec". Program biwaku, gry, zabawy, szkolenia zorganizowałem w ten sposób aby umożliwić w ciągu tych trzech dni zdobycie sprawności "Kotwicy" nawiązującej do Szarych Szeregów.

Po prostu można stworzyć harcerzom warunki do zdobywania sprawności w ramach całej drużyny.
Możliwości, owszem. Oby nie przerodziło się to w zespołowe zdobywanie sprawności.
+2 głosów

Myślę, że zabierasz się do sprawy od trochę niewłaściwej strony i próbujesz osiągnąć efekt bezpośrednim działaniem, a to nie zadziała. Basior ma rację w tym, co pisze, a ja proponowałbym jeszcze coś innego, o ile dasz radę: przeczytaj „Wskazówki dla skautmistrzów” Baden-Powella. Są pisane dość dziwnym dla nas językiem, ale jeśli zdołasz to przefiltrować, znajdziesz tam odpowiedź dokładnie na Twoje wątpliwości. Naprawdę.

odpowiedź 8 kwietnia 2016 przez użytkownika vanadey (15,715)   17 80 296
edycja 8 kwietnia 2016 przez użytkownika vanadey
0 głosów
Skoro nie mają ochoty na to, co organizujesz, może sami niech też coś wymyślą? Niech zaangażują się w planowanie zbiórek, mogą samodzielnie zorganizować na przykład podchody. Zrozumieją wtedy ile pracy wkładasz w prowadzenie zbiórek i może zmienią podejście. Niech nie myślą o zbiórkach w stylu: "przyjdę, posiedzę i pójdę". Spraw, żeby harcerze traktowali drużynę osobiście. Jako coś, co sami tworzą.

Myślę, że potrzebna jest też szczera rozmowa. Nie jakieś uwagi rzucane w przestrzeń, ale dyskusja, w którą każdy będzie zaangażowany. Niech to będzie specjalne spotkanie, wyróżniające się od innych, na przykład przy ognisku. Każdy może wypowiedzieć się jak nie lubi być traktowany i w jakich sytuacjach jest mu przykro. Ty również powiedz jakie masz odczucia w związku z ich zachowaniem. Przede wszystkim niech sami zdefiniują pojęcie szacunku! Zapiszcie zasady, które będą obowiązywały na zbiórkach i powieście je w widoczny miejscu. Każdy musi mieć wkład w taką pracę.

Możecie się też umówić, że gdy będą grzeczni, co któraśtam zbiórka będzie poświęcona tylko na zabawy jako nagroda. A może po prostu są znudzeni? Może wystarczy, że trochę bardziej podrasujesz wasze spotkania?

Życzę powodzenia!
odpowiedź 7 kwietnia 2016 przez użytkownika sasarenka (153)   3 4 8

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 964 wizyt
pytanie zadane 27 lutego 2016 w Pomysł na... przez użytkownika Mikasa (176)   5 8 14
+1 głos
0 odpowiedzi 774 wizyt
pytanie zadane 19 czerwca 2020 w HAL/HAZ przez użytkownika Cerodanim (189)   2 4 11
+5 głosów
1 odpowiedź 345 wizyt
pytanie zadane 8 lutego 2013 przez użytkownika scaut17 (258)   2 8 15
0 głosów
1 odpowiedź 200 wizyt
pytanie zadane 28 listopada 2016 w Drużyna przez użytkownika Fashia (105)   1 3
0 głosów
2 odpowiedzi 5,349 wizyt
pytanie zadane 17 kwietnia 2016 przez użytkownika KajmaczeK (105)   2 3 6
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...