• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Kurs zastępowych, co dalej?

0 głosów
Czuwaj!
Od niedawna prowadzę drużynę starszoharcerską. Kadra juz od dawna jest wyszkolona- większość z nich swój ostatni kurs- kurs zastępowych ukończyła 2-3 lata temu, część z nich to nowi zastępowi, a część prowadzi zastępy juz od dawna... Zaczyna brakować im pomysłów, inspiracji... Jaki kurs mogę im polecić? Może warsztaty? Jak mam ich zmotywowac do pracy, do pogłębiania swojej wiedzy w metodyce starszohsrcerskiej, tak żeby czuli ze harcerstwo daje im mnóstwo możliwości rozwoju, a także, zeby ludzie będący w drużynie 3 lata, działający nadal jako jeden zastęp nie poczuli się znudzeni?
Czy warto wysłać obecnych zastępowych na kurs przybocznych, a przybocznych na drużynowych? Czy może lepiej zorganizować im warsztaty?

Kwestia 2- Czy poza kursami dla funkcyjnych i dotyczących prób na stopnie instruktorskie znajdę w ZHP jakieś inne? Które rozwjalyby umiejętności i pasje harcerzy?
pytanie zadane 29 marca 2016 przez użytkownika Anonim1122 (120)   1 4 7
Współczynnik akceptacji: 0%
   

2 odpowiedzi

+3 głosów

Ludzie będący 3 lata w drużynie starszoharcerskiej stają się... wędrownikami. I myślę, że właśnie wędrownictwo jest tym, co rozwinie ich umiejętności i pasje, a pogłębianie metodyki HS to już nie w tym wieku. Więc jeśli masz już grupę osób w wieku wędrowniczym (czy to zastęp, czy Rada Drużyny/Zastęp Zastępowych) to czas zacząć działać z nimi z metodyką wędrowniczą. Możesz to robić w ramach swojej drużyny (przekształcając ją w wielopoziomową), znaleźć kogoś, kto założy nową lub zacząć współpracę z istniejącą. O samej metodyce wędrowniczej są całe poradniki i kursy, więc nawet nie będę się starać jej tutaj streszczać.

Część z tych wędrowników oddzieli się już całkowicie od HS-ów, a inni zostaną tam jako zastępowi czy przyboczni. Dla HS-ów i wędrowników w kadrze właśnie przeznaczone są kursy drużynowych i przybocznych i warto ich na nie wysyłać, zwłaszcza gdy planujesz komuś powierzyć daną funkcję (lub już tę funkcję ma).

Jeśli chodzi o "ofertę kształceniową ZHP" to oprócz kursów dla kadry (czyli związanych z funkcjami, stopniami instruktorskimi) są jeszcze kursy oraz kluby specjalnościowe, przeznaczone głównie dla wędrowników, dla których dana specjalność ma być mistrzostwem. Myślę, że idealnie wpasowują się w potrzebę "rozwijania umiejętności i pasji harcerzy".


Edycja: OK, skoro są HS-ami to działalność w klubach czy kursy specjalnościowe to jeszcze przed nimi. Pytanie, jak działają u Was projekty? Jak bardzo samodzielnie je realizują? Pamiętaj, że za 1,5 roku pójdą oni do wędrowników, gdzie będą realizować stopnie bardzo samodzielnie i warto, żeby wykazywali się inicjatywą w organizowanych przedsięwzięciach. I w tym kierunku warto podnosić poprzeczkę.

 

odpowiedź 29 marca 2016 przez użytkownika karol-gro (17,704)  
edycja 31 marca 2016 przez użytkownika karol-gro
Mój błąd... pisząc "w drużynie" miałam na myśli "w harcerstwie", działamy w szczepie, wiec jest to dla nich już druga drużyna ;) 3 lata w ZHP, są obecnie w większości w 2 klasie gimnazjum ;)
dopisałem drugą odpowiedź ;)
+1 głos

Podstawową motywacją w metodzie harcerskiej jest chęć przeżycia przygody. Kurs jest super pod tym kątem, że pozwala zbudować wiarę w siebie i nabrać impetu przed podjęciem nowego wyzwania. Na tym etapie poleciłbym Wam jednak inne podejście.

  1. A może by spróbować jakichś ogólnozwiązkowych propozycji jak turniej zastępów?
  2. A może szarpnąć się (z tą grupą wiekową to już łatwo przychodzi) na harcerstwo leśne / woodcraft? Olbrzymia kopalnia nowych pomysłów, stawiająca na super klimat i malowniczość. W połączeniu z próbami wodzów - wspaniała przygoda.
  3. Skoro już znacie dobrze swoje środowisko i to jak pracujecie, to czas być może zacząć jeździć na zewnątrz? Fenomenalną przygodą może być pojechać w odwiedziny do innego zastępu/drużyny - nawet po drugiej stronie polski! Nie mówiąc już o zagranicy, co też można zacząć wprowadzać w drużynie starszoharcerskiej.
  4. http://www.thedump.scoutscan.com/ - kopalnia zapomnianych, skautowych pomysłów. W ramach np. przygotowania do wyjazdu zagranicznego i ćwiczenia języka można zacząć się przez nią przekopywać, przy okazji odkrywając skarbnicę nowych form.
  5. Fajną inspiracją do działania jest rywalizacja zastępów połączona z wewnętrzną kategoryzacją w drużynie.

Vigilate! I z błękitnym niebem!

odpowiedź 30 marca 2016 przez użytkownika Adam Nowak (3,293)   12 25 82

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 1,126 wizyt
pytanie zadane 14 kwietnia 2016 przez użytkownika eniek234 (105)   1 1 4
+1 głos
1 odpowiedź 1,426 wizyt
pytanie zadane 20 marca 2018 przez użytkownika ZośkaOW22ŚDH232 (193)   3 7 12
+1 głos
2 odpowiedzi 1,497 wizyt
pytanie zadane 25 października 2016 w Próby przez użytkownika dh. Maja (440)   28 53 62
0 głosów
1 odpowiedź 486 wizyt
pytanie zadane 11 kwietnia 2016 przez użytkownika minimini (147)   7 13 17
+2 głosów
4 odpowiedzi 2,113 wizyt
pytanie zadane 25 czerwca 2016 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika dh Olek (278)   7 19 28
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...