• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Kurs zastępowych, co dalej?

0 głosów
Czuwaj!
Od niedawna prowadzę drużynę starszoharcerską. Kadra juz od dawna jest wyszkolona- większość z nich swój ostatni kurs- kurs zastępowych ukończyła 2-3 lata temu, część z nich to nowi zastępowi, a część prowadzi zastępy juz od dawna... Zaczyna brakować im pomysłów, inspiracji... Jaki kurs mogę im polecić? Może warsztaty? Jak mam ich zmotywowac do pracy, do pogłębiania swojej wiedzy w metodyce starszohsrcerskiej, tak żeby czuli ze harcerstwo daje im mnóstwo możliwości rozwoju, a także, zeby ludzie będący w drużynie 3 lata, działający nadal jako jeden zastęp nie poczuli się znudzeni?
Czy warto wysłać obecnych zastępowych na kurs przybocznych, a przybocznych na drużynowych? Czy może lepiej zorganizować im warsztaty?

Kwestia 2- Czy poza kursami dla funkcyjnych i dotyczących prób na stopnie instruktorskie znajdę w ZHP jakieś inne? Które rozwjalyby umiejętności i pasje harcerzy?
pytanie zadane 29 marca 2016 przez użytkownika Anonim1122 (120)   1 4 7
Współczynnik akceptacji: 0%
   

2 odpowiedzi

+3 głosów

Ludzie będący 3 lata w drużynie starszoharcerskiej stają się... wędrownikami. I myślę, że właśnie wędrownictwo jest tym, co rozwinie ich umiejętności i pasje, a pogłębianie metodyki HS to już nie w tym wieku. Więc jeśli masz już grupę osób w wieku wędrowniczym (czy to zastęp, czy Rada Drużyny/Zastęp Zastępowych) to czas zacząć działać z nimi z metodyką wędrowniczą. Możesz to robić w ramach swojej drużyny (przekształcając ją w wielopoziomową), znaleźć kogoś, kto założy nową lub zacząć współpracę z istniejącą. O samej metodyce wędrowniczej są całe poradniki i kursy, więc nawet nie będę się starać jej tutaj streszczać.

Część z tych wędrowników oddzieli się już całkowicie od HS-ów, a inni zostaną tam jako zastępowi czy przyboczni. Dla HS-ów i wędrowników w kadrze właśnie przeznaczone są kursy drużynowych i przybocznych i warto ich na nie wysyłać, zwłaszcza gdy planujesz komuś powierzyć daną funkcję (lub już tę funkcję ma).

Jeśli chodzi o "ofertę kształceniową ZHP" to oprócz kursów dla kadry (czyli związanych z funkcjami, stopniami instruktorskimi) są jeszcze kursy oraz kluby specjalnościowe, przeznaczone głównie dla wędrowników, dla których dana specjalność ma być mistrzostwem. Myślę, że idealnie wpasowują się w potrzebę "rozwijania umiejętności i pasji harcerzy".


Edycja: OK, skoro są HS-ami to działalność w klubach czy kursy specjalnościowe to jeszcze przed nimi. Pytanie, jak działają u Was projekty? Jak bardzo samodzielnie je realizują? Pamiętaj, że za 1,5 roku pójdą oni do wędrowników, gdzie będą realizować stopnie bardzo samodzielnie i warto, żeby wykazywali się inicjatywą w organizowanych przedsięwzięciach. I w tym kierunku warto podnosić poprzeczkę.

 

odpowiedź 29 marca 2016 przez użytkownika qj0n (17,629)  
edycja 31 marca 2016 przez użytkownika qj0n
Mój błąd... pisząc "w drużynie" miałam na myśli "w harcerstwie", działamy w szczepie, wiec jest to dla nich już druga drużyna ;) 3 lata w ZHP, są obecnie w większości w 2 klasie gimnazjum ;)
dopisałem drugą odpowiedź ;)
+1 głos

Podstawową motywacją w metodzie harcerskiej jest chęć przeżycia przygody. Kurs jest super pod tym kątem, że pozwala zbudować wiarę w siebie i nabrać impetu przed podjęciem nowego wyzwania. Na tym etapie poleciłbym Wam jednak inne podejście.

  1. A może by spróbować jakichś ogólnozwiązkowych propozycji jak turniej zastępów?
  2. A może szarpnąć się (z tą grupą wiekową to już łatwo przychodzi) na harcerstwo leśne / woodcraft? Olbrzymia kopalnia nowych pomysłów, stawiająca na super klimat i malowniczość. W połączeniu z próbami wodzów - wspaniała przygoda.
  3. Skoro już znacie dobrze swoje środowisko i to jak pracujecie, to czas być może zacząć jeździć na zewnątrz? Fenomenalną przygodą może być pojechać w odwiedziny do innego zastępu/drużyny - nawet po drugiej stronie polski! Nie mówiąc już o zagranicy, co też można zacząć wprowadzać w drużynie starszoharcerskiej.
  4. http://www.thedump.scoutscan.com/ - kopalnia zapomnianych, skautowych pomysłów. W ramach np. przygotowania do wyjazdu zagranicznego i ćwiczenia języka można zacząć się przez nią przekopywać, przy okazji odkrywając skarbnicę nowych form.
  5. Fajną inspiracją do działania jest rywalizacja zastępów połączona z wewnętrzną kategoryzacją w drużynie.

Vigilate! I z błękitnym niebem!

odpowiedź 30 marca 2016 przez użytkownika Adam Nowak (3,293)   10 25 82

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 992 wizyt
pytanie zadane 14 kwietnia 2016 przez użytkownika eniek234 (105)   1 1 4
+1 głos
1 odpowiedź 1,226 wizyt
pytanie zadane 20 marca 2018 przez użytkownika ZośkaOW22ŚDH232 (193)   3 7 12
+1 głos
2 odpowiedzi 1,237 wizyt
pytanie zadane 25 października 2016 w Próby przez użytkownika dh. Maja (440)   25 53 62
0 głosów
1 odpowiedź 428 wizyt
pytanie zadane 11 kwietnia 2016 przez użytkownika minimini (147)   7 13 17
+2 głosów
4 odpowiedzi 1,724 wizyt
pytanie zadane 25 czerwca 2016 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika dh Olek (278)   6 19 28
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...