• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


HO po ukończeniu 21lat

0 głosów
Sprawa wyglada tak ze w czerwcu przyszłego roku mam zamiar wyjechać na rok z polski, a w październiku 2017 skończę 21 lat. Czy po powrocie do kraju (bede tuż przed 22 urodzinami) bede mogła zdobywać jeszcze stopień HO zakładając ze bede miała PWD (a przynajmniej mam taka nadzieje) ALE NIE BEDE MIAŁA naramiennika wędrowniczego (tego co sie orientuje to nie jest potrzebny na pwd a nie mam możliwości uczęszczania na zbiórki drużyny wędrowniczej).

I czy jest szansa ze KSI zamknie mi pwd ze stopniem pionierki?

Czy moze jednak sie myle i do pwd potrzebuje naramiennika/bycia wędrowniczką.
pytanie zadane 26 marca 2016 w Próby przez użytkownika Julia72 (122)   4 6 10
Współczynnik akceptacji: 50%
   

1 odpowiedź

+5 głosów
 
Najlepsza
Nie możesz otworzyć próby na stopień HO, nie mając Naramiennika. To stopień wędrowniczy, przeznaczony dla wędrowników, a potwierdzeniem tego ostatniego jest właśnie otrzymanie Naramiennika.

Nie ma przeciwwskazań, żeby KSI zamknęła Ci próbę przewodnikowską, gdy będziesz pionierką. Jest wiele takich sytuacji – typowy przypadek to kadra zuchowa, która poza prowadzeniem gromady nie ma już czasu ani energii na działanie w drużynie wędrowniczej.

Posiadanie stopnia przewodniczki ma się nijak do możliwości zdobywania HO. W opisanej sytuacji zdobywanie HO po powrocie do kraju średnio pasuje do dzisiejszych zasad, bo o ile zamknięcie po powrocie jeszcze dałoby się przeboleć, to otwieranie HO po ukończeniu 21 lat nie ma już specjalnie sensu.

Wszystko rozbija się o pytanie: jaka jest idea stopnia HO? Otóż jest to stopień przeznaczony dla człowieka w szkole średniej, powoli przyzwyczajającego się do myśli, że staje się dorosły, i wkraczającego w „prawdziwy”, dorosły świat. Temu służą opisane w regulaminie wymagania. Jeśli byłyby ona nadal cennymi krokami rozwojowymi dla 22-latka, oznaczałoby to, że rzeczony 22-latek przegapił parę lat swojego rozwoju. W tym wieku wszystkie te rzeczy powinny już dawno zostać osiągnięte i wtedy zdobywanie HO nie ma już sensu.
odpowiedź 26 marca 2016 przez użytkownika vanadey (15,720)   17 80 296
wybrane 1 kwietnia 2016 przez użytkownika Julia72
To czy mam szanse zrobić cokolwiek zeby nie zostać do końca życia z pionierką? Zakładając ze nie zdążę jej zamknąć przed wyjazdem.
Zrealizować próbę przewodniczki i potem kolejne. O rozwoju instruktora świadczą stopnie instruktorskie, nie harcerskie, podobnie jak o rozwoju harcerza świadczy stopień harcerski, a nie ostatnia zdobyta w zuchach gwiazdka. :)

edit: Rozwijając to nieco, bo wyszło dość płytko: Stopnie wędrownicze mają na celu wspomaganie licealisty/studenta we wchodzeniu w dorosłe życie, podejmowaniu pierwszych poważnych zobowiązań. To już nie zabawa, a prawdziwa, „dorosła” służba społeczeństwu. Instruktor w wieku po-studenckim z definicji musi mieć ten etap dawno za sobą, więc niespecjalnie miałby się czym chwalić, zdobywając kolejne stopnie, podobnie jak zdobycie stopnia wywiadowcy jest średnim powodem do dumy dla licealisty.
Z drugiej strony taki delikatny kontrargument, metodyka i wymagania się nie zmieniły a do niedawna wiek ten obowiązywał do 25 roku życia, więc nie polemizowałbym aż tak z brakiem wyzwania ;).

Znam kogoś kto na HR realizował m.in. wyprawę na jakąś górę w Alpach i dwuletni plan rozwoju i kursów podczas studiów + skończenie pracy licencjackiej ;). I do dziś uważam że ta próba świetnie realizowała wymagania, była ambitna i pasowała do realizującego zadanie.
Więc wg mnie akurat argument z "słabymi" zadaniami to taki trochę na siłę haczyk metodyczny żeby ukrócić motyw pośmiertnego HR, jednocześnie wylewając dziecko z kąpielą ;).

Dostosowanie zadań zależy od realizującego próbę, opiekuna i kapituły a są środowiska które dowiedziały się o zmianie wieku wędrowniczego na pół roku przed na jakimś kursie, mając np naramiennik+ćwika w wieku 20 lat :D, gdzie HO i HR musiałyby zrobić w pół roku (standard wszędzie poza dobrze działającymi hufcami, zwykle w zestawie ze zrobionym pwd).

Ale to takie moje 3 grosze na nieambitne wymagania.

są środowiska które dowiedziały się o zmianie wieku wędrowniczego na pół roku przed na jakimś kursie

Ignorantia legis non excusat ;) Wszystko jest publiczne, w sieci. Nie tylko gdzieś pośród uchwał RN, ale głośno było też na stronie głównej ZHP czy na facebooku. Kto się interesuje sytuacją w Związku ten wie, kto oczekuje, że władze ZHP same do niego przyjdą i mu wszystko powiedzą ten... może być zawiedziony.

HR ma dość... elastyczne wymagania, więc rzeczywiście da się go realizować na studiach (moim zdaniem). Ale HO po 21 roku życia zupełnie się nie klei. Uzbierać pieniądze na wybrany wydatek? Szukać mistrzostwa? Trochę na to za późno...

zgadzam sie z powyższym!

Podobne pytania

+4 głosów
2 odpowiedzi 632 wizyt
pytanie zadane 26 maja 2021 w Próby przez użytkownika Losia (126)   1 1 4
0 głosów
1 odpowiedź 589 wizyt
pytanie zadane 8 września 2019 w Próby przez użytkownika ra v (110)   3 3 7
0 głosów
1 odpowiedź 852 wizyt
+7 głosów
2 odpowiedzi 1,345 wizyt
pytanie zadane 12 stycznia 2013 w Próby przez użytkownika Poszukiwacz Prawdy (145)   2 3 4
0 głosów
1 odpowiedź 331 wizyt
pytanie zadane 17 lipca 2022 w Próby przez użytkownika StrzelbA_MK (281)   2 29 36
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...