Nie możesz otworzyć próby na stopień HO, nie mając Naramiennika. To stopień wędrowniczy, przeznaczony dla wędrowników, a potwierdzeniem tego ostatniego jest właśnie otrzymanie Naramiennika.
Nie ma przeciwwskazań, żeby KSI zamknęła Ci próbę przewodnikowską, gdy będziesz pionierką. Jest wiele takich sytuacji – typowy przypadek to kadra zuchowa, która poza prowadzeniem gromady nie ma już czasu ani energii na działanie w drużynie wędrowniczej.
Posiadanie stopnia przewodniczki ma się nijak do możliwości zdobywania HO. W opisanej sytuacji zdobywanie HO po powrocie do kraju średnio pasuje do dzisiejszych zasad, bo o ile zamknięcie po powrocie jeszcze dałoby się przeboleć, to otwieranie HO po ukończeniu 21 lat nie ma już specjalnie sensu.
Wszystko rozbija się o pytanie: jaka jest idea stopnia HO? Otóż jest to stopień przeznaczony dla człowieka w szkole średniej, powoli przyzwyczajającego się do myśli, że staje się dorosły, i wkraczającego w „prawdziwy”, dorosły świat. Temu służą opisane w regulaminie wymagania. Jeśli byłyby ona nadal cennymi krokami rozwojowymi dla 22-latka, oznaczałoby to, że rzeczony 22-latek przegapił parę lat swojego rozwoju. W tym wieku wszystkie te rzeczy powinny już dawno zostać osiągnięte i wtedy zdobywanie HO nie ma już sensu.