Zacznę od drugiego pytania. Nie "ma być", tylko nie jest od 2005 roku. Osoby nie pełniące żadnej funkcji nie noszą szarego sznura, ten jest jedynie "nośnikiem" suwaków np. w przypadku funkcyjnego zastępu i drużyny.
Obecnie obowiązujący, "skorygowany i ujednolicony" regulamin mundurowy: http://dokumenty.zhp.pl/pliki/zalcznik_20160318_85147_zal_u_gk_120_2016_regulamin_mundurowy.pdf
Pkt. 135 i 136, o sznurach:
135. Członkowie ZHP, którzy nie pełnią żadnej funkcji, nie noszą sznurów funkcyjnych.
136. Jeśli członek ZHP pełni wyłącznie funkcję oznaczaną suwakiem, dla której nie określono oznaczenia sznurem funkcyjnym, określenie „sznur pełnionej funkcji podstawowej” oznacza sznur szary. Sznur szary można też wykorzystać jako sznur funkcji podstawowej do oznaczenia pełnionej funkcji, nawet jeśli członek ZHP miałby prawo użycia w tym charakterze innego sznura z racji pełnionej innej funkcji.
W kolejnych są wymienione szczegółowe zasady "co robić przy kilku pełnionych funkcjach", oraz jaki konkretnie układ odpowiada jakiej funkcji. A tak z prywatnych porad na temat ciągłego noszenia szarych sznurów jako "tradycji drużyny" propozycja jaką podałem drużynowemu takiej drużyny żeby "wilk był syty (regulamin) i owca cała (drużynowy konserwatyzm)": dużo funkcji w zastępach i drużynie które można oznaczać suwakami. Podzastępowi, proporcowi zastępów, kwatermistrz, kronikarz, kucharz, chorąży drużyny itp. Pozytywnym efektem tego może być to, że każdy w jakimś swoim zakresie czuje się odpowiedzialny za zastęp i drużynę, a dzięki temu system zastępowy i sama drużyna mogą działać sprawniej.
I pierwsze pytanie: do munduru żeńskiego nosi się:
25
b. spódnica szara wzoru ZHP; dopuszcza się także szare lub czarne krótkie spodnie wzoru ZHP bądź szare, czarne, granatowe lub oliwkowe długie spodnie o jednolitej barwie;
Do męskiego:
37
b. krótkie spodnie zielone wzoru ZHP bądź zielone, czarne, granatowe, oliwkowe długie spodnie o jednolitej barwie;
Jednolitej barwie. Czyli jakikolwiek kamuflaż, deseń, przecierania, przebarwienia i marmurkowe jeansy odpadają. Podobnie jak turystyczne, czy od rosyjskiej "gorki" ze wzmacniającymi łatami na kolanach w innym kolorze.
Rozwijając:
to jest "moro" (lub "mora"): https://pl.wikipedia.org/wiki/Kamufla%C5%BC_wz._68
to jest wz.93 (popularnie zwany też "panterą", czy "wuzetą"): https://pl.wikipedia.org/wiki/Kamufla%C5%BC_wz._93_%E2%80%9EPantera%E2%80%9D
Nawet jeśli jest się miłośnikiem wykorzystywania w harcerstwie sprzętu z demobilu na "wuzecie" świat się nie kończy. Da się znaleźć sprzęt i ubrania w jednolitym kolorze, np. armii austriackiej, da się znaleźć sprzęt turystyczny w stonowanych kolorach za podobną cenę (np. dział myśliwski znanego marketu sportowo-turystycznego na D).