• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Uznawanie przyrzeczenia i stopni harcerskich złożonego/zdobytych w innych organizacjach harcerskich

0 głosów
Jak wygląda sprawa uznawania w ZHP przyrzeczenia harcerskiego złożonego w innej organizacji harcerskiej?

A jak to wygląda ze stopniami harcerskimi?

Czy są jakieś regulacje dotyczące tego zagadnienia? Wiem, że można weryfikować stopnie instruktorskie i wiąże się to ze złożeniem zobowiązania instruktorskiego.
pytanie zadane 2 marca 2016 przez użytkownika royas (22,194)  
Współczynnik akceptacji: 38%
   

2 odpowiedzi

+2 głosów
 
Najlepsza
Uznanie przyrzeczenia nie jest formalnie uregulowane. Z drugiej strony jednak nie znam przypadku w którym wymagano by ponownego złożenia przyrzeczenia. Sam przeszedłem z ZHR do ZHP wraz z całą drużyną i nie było wobec nas wysunięte takie oczekiwanie.

W mojej ocenie nie ma to żadnego sensu metodycznego, przy tak zbieżnych treściach Prawa i Przyrzeczenia. Być może należałoby to rozważyć w przypadku organizacji o skrajnie różnych zapisach, jednak dokumenty ZHP tego nie regulują. I to akurat dobrze moim zdaniem.

W zakresie stopni harcerskich, również nie ma regulacji prawnych, aczkolwiek zdroworozsądkowo ich uznanie powinno leżeć w gestii drużynowego (jako, że posiada kompetencje do przyznawania stopni). Metodycznie wydaje mi się, ze dopóki nie mówimy o stopniu HR, to ewentualne rozbieżności między wymogami realizowanych stopni można zawsze uzupełnić przy próbie na kolejny stopień. Stąd też osobiście nie robiłbym żadnych przeszkód w zachowaniu stopnia (ew. rozważyłbym jego "zmapowanie" na odpowiedni stopień, jak w przypadku przejścia wywiadowcy z ZHR do ZHP, gdzie często może reprezentować poziom odkrywcy - którego to stopnia w ZHR po prostu nie ma).
odpowiedź 3 marca 2016 przez użytkownika Adam Nowak (3,293)   12 25 82
wybrane 14 lipca 2017 przez użytkownika royas
W znanych mi ładnych kilku przypadkach tak to właśnie działa. :)
Ok, A co myślicie właśnie o organizacjach z innym prawem lub przyrzeczeniem? Np. przyrzeczenie z "Prawdą i Sprawiedliwością" (SH), "Dobrem Najwyższym" (Harcerstwo Polskie w Czechach), zupełnie inaczej sformułowane przyrzeczenie, jednak zawierające wszystko co w ZHP i trochę więcej (Zawisza), prawo harcerskie bez naszej drugiej połówki 10. punktu (Zawisza). Czy te różnice są na tyle istotne, że powinniśmy wymagać ponownego wyrażenia chęci ich przestrzegania? Pytam raczej od strony metodycznej niż prawnej.

No i co z organizacjami, które nie używają krzyża harcerskiego: inne organizacje skautowe, RR, Zawisza? Czy jakiś zastępczy obrzęd wręczenia krzyża, czy po prostu przyrzeczenie.

Wiem, że problem, jest mocno teoretyczny, bo przejścia z organizacji innych niż ZHR zdarzają się chyba bardzo rzadko.
Myślę, że różnice są na tyle niewielkie, że deklaracja działania w innej harcerskiej organizacji powinna wystarczyć jako jednoznaczna z przyjęciem „różnic programowych”. Dotyczy to moim zdaniem zwłaszcza ZHR i SH, podejście ZHR jak najbardziej mieści się w naszym, a podejście SH w praktyce się z nim pokrywa mimo nominalnie różnych sformułowań. Przy organizacjach używających innego Krzyża (Zawisza) bądź w ogóle czegoś innego (RR) namawiałbym chyba do zorganizowania Przyrzeczenia, ale po ograniczeniu Próby Harcerza wyłącznie do „różnic programowych”. Na pewno nie wręczałbym Krzyża bez Przyrzeczenia, choć raczej w powodu „ogólnego wyczucia” niż zapisów regulaminów.
Zdrowy rozsądek i wyczucie drużynowego - to klucz do wszystkiego ;-) jak zawsze.
0 głosów
Fajnie, że chcesz pozostać dalej harcerzem. Prawo i przyrzeczenia są tożsame, jednakże czy w prosty sposób da się zmienić organizację harcerską - myślę, że dużo będzie zależeć od środowiska do którego trafisz. Gdyby to zależało ode mnie- bez problemu uznałbym Twoje przyrzeczenie, nadałbym temu jakąś fajną formę i przyjął w poczet ZHP. Stopnie zweryfikowałbym próbami ale w postaci 'szybkiej ścieżki'.
odpowiedź 3 marca 2016 przez użytkownika Zyga (751)   9 16 29
Nie sądzę, żeby Tomek zamierzał odejść z ZHP... :D  Po prostu zadaje takie pytanie.
Nie zerknąłem na zadającego pytanie. Myślałem, że to pytanie tej samej osoby, która pytała o Krzyż Harcerski ;)

Podobne pytania

–2 głosów
4 odpowiedzi 818 wizyt
pytanie zadane 10 lutego 2013 w Próby przez użytkownika wielkaorkiestra (136)   3 3 5
+1 głos
2 odpowiedzi 321 wizyt
pytanie zadane 26 października 2018 przez użytkownika szalonooka (645)   14 33 47
+1 głos
1 odpowiedź 533 wizyt
pytanie zadane 29 czerwca 2015 w Próby przez użytkownika Polewa_Czekoladowa (130)   2 5 7
+5 głosów
1 odpowiedź 543 wizyt
pytanie zadane 17 czerwca 2014 przez użytkownika patrcyjaa2 (150)   2 4 7
+1 głos
1 odpowiedź 494 wizyt
pytanie zadane 8 lipca 2019 w Próby przez użytkownika Ronnie (790)   11 29 48
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...