• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy członkami kręgu instruktorskiego mogą być osoby bez stopnia instruktorskiego?

+1 głos

Pytanie dotyczy instrukcji tworzenia i działania gromady, drużyny, kręgu i klubu specjalnościowego( http://dokumenty.zhp.pl/pliki/zalcznik_20160129_161603_zal_u_gk_112_2016_pjo_instrukcja.doc ).

 

W rozdziale V. KRĄG INSTRUKTORSKI, STARSZYZNY, SENIORÓW, w punkcie 99 znajduje się zapis:

Członkami kręgu mogą być instruktorzy, członkowie starszyzny, seniorzy.

zaś w punkcie 107:

Krąg liczy co najmniej 6 członków, z zastrzeżeniem, że w przypadku kręgu instruktorskiego co najmniej połowa członków to instruktorzy. 

 

Stąd pytania:

1.Czy członkami kręgu instruktorskiego mogą być osoby nieposiadające stopnia instruktorskiego (np. przyboczny z otwartą próbą pwd, drużynowy)?

2.Czy zgodnie z pkt 99 muszą oni być starszyzną/seniorami ;) ?

 

Pytanie jest istotne w przypadku chęci powołania kręgu instruktorskiego w młodym środowisku, gdzie miałby on pełnić role:

  • jednostki integrującej kadrę,
  • zapoznającej nowych przybocznych z ich potencjalnymi opiekunami prób instruktorskich,
  • dbającej nie tylko o rozwój osób już będących instruktorami, ale i promocję zdobywania stopni wśród osób które jeszcze jej nie otworzyły.

Jeśli krąg instruktorski nie może pełnić wyżej wymienionych funkcji, to proszę o wskazanie innej formy w której można by takie działania prowadzić.

 

z góry dziękuję za odpowiedź

pytanie zadane 26 lutego 2016 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika ziutazky (312)   6 8 16
Współczynnik akceptacji: 33%
   

2 odpowiedzi

+1 głos
 
Najlepsza

O alternatywnych formach szczegółowo napisał już royas, dodam więc tylko, że niestety interpretacja wykluczająca z członkostwa w KI młodą kadrę bez stopni instruktorskich jest słuszna. Wynikło to nie ze złej woli twórców Instrukcji, a z dokumentu o nazwie System Metodyczny ZHP, uchwały Rady Naczelnej bardzo wysokiej rangi, który mówi:

III.4 Instruktorki i instruktorzy, starszyzna oraz seniorzy mogą ponadto należeć do kręgu, innego niż akademicki. [...]

Nowa Instrukcja gromady, drużyny, kręgów i klubów w pierwszej wersji z lipca 2015 r. zawierała zapis dopuszczający do członkostwa w kręgach również wędrowników pełniących funkcje instruktorskie, ale zwrócono nam uwagę na sprzeczność Instrukcji z ww. uchwałą Rady Naczelnej i niestety GK ZHP we wrześniu 2015 r. była zmuszona zapis ten usunąć.

odpowiedź 26 lutego 2016 przez użytkownika vanadey (15,715)   17 80 296
wybrane 26 lutego 2016 przez użytkownika ziutazky
O, to jest super odpowiedź. Napiszę z prośbą o wyjaśnienie do członków RN z mojej chorągwi. Jak się czegoś dowiem to tu dopiszę i zamknę temat.
0 głosów
Wychodzi, na to, że w KI mogą być tylko instruktorzy i starszyzna, z czego instruktorzy muszą stanowić większość. Senior jest albo instruktorem albo starszyzną.

Jeśli środowisko jest młode to może DW.

Jeśli nie aż tak młode, to może KI z oficjalnym okresem kandydatury. Kandydat może brać udział w niektórych działaniach, ale członkiem z pełnymi prawami zostaje dopiero po zobowiązaniu.
odpowiedź 26 lutego 2016 przez użytkownika royas (22,194)  

Tyle, że to nie będzie w żadnym momencie ani krąg akademicki, ani DW (jeśli ktoś by się nawet na to porwał i zaczął pozorować konstytucję i nadawanie naramienników, to byłaby to jedynie parodia robiąca więcej złego wędrownictwu niż dobrego kadrze)...

Mając na myśli "młode środowisko" pisałem o krótkiej (mniej niż 10-letniej) działalności, a co za tym idzie zerowej liczbie seniorów i ograniczonej liczbie osób powyżej 21 rż. Chodzi mi głównie o środowiska (konglomeratu gromad i drużyn) nie będące szczepami, a dopiero dążące do zawiązania szczepu, współpracujące z sobą i starające się tworzyć współpracę wewnątrz kadry. W takich środowiskach 6 instruktorów czy nawet 6 osób starszyzny to nie chleb powszedni...

Napisałem pytanie na zapytaju, bo sam doszedłem jedynie do takich rozwiązań

a) po prostu nagnijcie przepisy - czyli tak jak w większości zapętleń przepisów, biurokratycznych bubli i niedomówień radzą sobie ludzie na dole

b) po prostu poczekajcie - czyli jeśli dziś macie trzech instruktorów i te 5 czy 6 osób kadry bez stopnia, namawiajcie ich na zdobywanie stopni i czekajcie. Może przez kolejne lata więcej osób zdobędzie stopień niż się wykruszy i za 3 czy 4 lata w końcu będziecie mieć swój krąg...

c) po prostu coś poszło nie tak przy opracowywaniu instrukcji - czyli intencja autorów instrukcji była inna, dany paragraf miał mieć jakieś zastosowanie, a to co z niego wynikło w praktyce, to tylko efekt uboczny (tylko wówczas naginać czy czekać? ;) )

 

Nie pisałem nic o KA. A czy w tym środowisku jest DW. Wg Systemu metodycznego wskazane jest aby wędrownicy należeli do DW, jest to podstawowe środowisko ich rozwoju harcerskiego. W DW możliwe jest realizowanie wszystkich celów o których piszesz, szczególnie, że prawdopodobnie tych potencjalnych opiekunów (phmów) nie jest zbyt dużo.

Niech będzie nawet te 5 o których wspomniałem wcześniej (żeby nie było, że 8, dokładamy drużynowego i mamy drużynę! :) ).

Problem polega na tym, że celem jest praca z kadrą drużyn i gromad, których nie można nazwać szczepem. Chęć budowania środowiska, a nie wyczyny i wędrówki.

Wspominając o KA (rzeczywiście: ja o tym napisałem pierwszy) próbowałem ukazać, że tak jak w przypadku powołania DW, będzie to jedynie nagięcie zasad, bo przecież nie chodzi o zrzeszenie ludzi "związanym ze środowiskiem akademickim możliwość działania harcerskiego w tymczasowym otoczeniu ośrodka akademickiego" (za instrukcją).

Idąc tym tropem można by powołać klub specjalnościowy (będzie jeszcze mniej wymogów i formalności). Wybrać sobie jakąś specjalizację i realizować ją w takim stopniu, żeby nie zakłócała osiągnięcia celu głównego (czyli pracy z kadrą środowiska z naciskiem na zdobywanie stopni instruktorskich). Tyle, że to wciąż naginanie przepisów - pozorowanie pracy żeby móc uzyskać odpowiednią etykietkę.

Wymyśliłem kolejną możliwość:

d) po prostu spotykajcie się prywatnie - czyli nie musicie niczego nigdzie zatwierdzać ani nikogo prosić o pozwolenie. Gdyby coś się stało któremuś z was podczas takiego spotkania to już wasz problem - nie było to działanie w ramach ZHP.

Wspólne wyczyny i wędrówki są całkiem skutecznym środkiem do budowania środowiska. Wyczyny i wędrówki, nie są celem działania DW, ani nie są to jedyne formy pracy w DW.

Próbuję przekazać, że jeśli na miejscu nie ma kogoś kto zorganizuje obóz wędrowny, nie nada się działaniu w takiej drużynie rysu wędrowniczego (a nie tylko charakteru etapu przejściowego do bycia instruktorem), jeśli naramiennik wędrowniczy ma być tylko elementem HO (co by móc zdobyć pwd), to powoływanie takiej jednostki jest niewłaściwe, żeby nie powiedzieć złe.

Oczywiście możesz napisać, że mam złe przemyślenie na ten temat i posiadanie 5 osób kadry i 3 instruktorów w połączeniu z chęcią pracy z kadrą to właśnie idealna sytuacja na założenie DW. Ja wtedy napiszę, że mnie przekonałeś :)
Ja tylko dodam, że zgodnie z praktykami z ZHP i metodą harcerską z grupą osób w wieku wędrowniczym należy działać metodyką wędrowniczą. I nie ma tu znaczenia, czy jest to drużyna wędrownicza, patrol, rada drużyny czy szczepu, komenda szczepu... cokolwiek. Po prostu wspierać ich rozwój przy pomocy metody harcerskiej to wędrownictwo jest właśnie gotowym zbiorem narzędzi.

To, czy założymy z tymi ludźmi drużynę wędrowniczą to trochę drugorzędna sprawa. Możemy założyć kilka różnych typów jednostek, ale jeśli chcemy pracować w nich metodyką wędrowniczą to drużyna będzie najprostsza, bo wszystkie przepisy są pod nią przewidziane.

A jeśli brakuje osoby, która pokieruje zespołem wędrowniczym to cóż... brakuje Wam osoby od pracy z kadrą. I żadna forma kręgu, drużyny czy innej jednostki tego nie zmieni.

BTW, HO nie jest wymagane do pwd. Nie ma sensu go robić na siłę...
Dla tej piątki licealistów to i oczywiste, że najlepsza jest DW, jeśli jest ich za mało, to choćby i patrol wędrowniczy. Pytanie co z pozostałymi? Co z młodszymi przybocznymi w gromadzie zuchowej, który wciąż są w gimnazjum? Co z drużynowym, który nie ma stopnia, ale już nie jest wędrownikiem? Wreszcie co z pozostałymi instruktorami, którzy również wędrownikami nie są?

Nie ukrywam też, że szukam rozwiązania systemowego. Co więcej - szukam odpowiedzi dla tych, którzy nie mają zawiązanego szczepu.

Pytam tym szczególniej, że warunek aby "Członkami kręgu mogą być instruktorzy, członkowie starszyzny, seniorzy" jest novum wprowadzonym przy okazji niniejszej instrukcji i zastanawiam się co miała na celu ta zmiana? Czym ma być KI w zamyśle autorów?
W ZHP dla każdego wieku z przedziału 6-21 przewidziana jest jakaś metodyka. Ta metodyka najlepiej ze wszystkich narzędzi harcerskich wesprze go w rozwoju. I prawdopodobnie nie wymyślimy nic lepszego niż po prostu ją zastosować, niezależnie od formy prawnej, typu jednostki itp.

Odpowiedzi więc narzucają się same: gimnazjalistów do HS-ów, kadrę w wieku wędrowniczym do wędrowników. Jeśli w danym pionie jest za mało osób to, powiem dość dosadnie, harcerstwo nic im nie jest w stanie zaoferować. Cała metoda harcerska opiera się na pracy grupy rówieśników. Nie da się wychowywać harcersko jednego gimnazjalisty, bo nie ma wzajemności oddziaływań. Najlepsze, co można wtedy zrobić to nabór, albo znalezienie gdzieś niedaleko drużyny, która go przyjmie.

A co do instruktorów starszych niż 21 - to właśnie dla nich przeznaczone są kręgi instruktorskie. Oprócz tego, współpracuję z innymi w ramach kadr drużyn...

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 445 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 248 wizyt
pytanie zadane 21 stycznia 2015 w Drużyna przez użytkownika Yelle (2,096)   36 63 88
+3 głosów
1 odpowiedź 663 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 314 wizyt
pytanie zadane 7 października 2018 przez użytkownika Cinf (111)   1 3 5
0 głosów
1 odpowiedź 210 wizyt
pytanie zadane 18 stycznia 2016 przez użytkownika royas (22,194)   88 264 490
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...