• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Nadużywanie noszenia chust w sposób skautowy

+2 głosów
Sytuacja jednoznaczna: umundurowany harcerz, chusta spięta standardowo pod kołnierzem, a na mundurze dodatkowo druga chusta założona 'w sposób skautowy'.
Moim zdaniem niezgodne z regulaminem.

 

Sytuacja niejednoznaczna: umundurowany harcerz, na mundur założone okrycie wierzchnie, na okryciu wierzchnim chusta założona 'w sposób skautowy' (spod okrycia nie widać chusty chociaż widać fragment munduru).

I drugi wariant tej sytuacji: wyraźnie widać chustę mundurową gdyż okrycie zewnętrzne nie jest zapięte pod szyję, czyli w tym momencie widać 2 chusty.

Co według Was jest zgodne z regulaminem, dopuszczalne  a co ewidentnie niezgodne i niedopuszczalne?
pytanie zadane 22 lutego 2016 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Zyga (751)   9 16 29
Współczynnik akceptacji: 75%
   

2 odpowiedzi

+1 głos
 
Najlepsza

Oba przypadki są niezgodne z regulaminem*. Pierwszy jest ewidentny, natomiast co do drugiego, odpowiedni fragment regulaminu mówi:

19. W przypadku zajęć harcerskich wykonywanych w strojach innych niż mundur zaleca się noszenie koszulek ZHP, koszulek drużyny, wybranych przez dane środowisko bluz, swetrów oficerskich itp. jednolicie w całym środowisku w celu wizualnego podkreślenia jego spójności.
20. W sytuacjach opisanych w p. 19 zalecane jest noszenie chust środowiska na szyi w sposób skautowy.

(wytłuszczenie moje). Oznacza to, że jeśli widać, że mamy na sobie mundur, nie nosimy chust na sposób skautowy, tylko osiągamy spójność wizualną samym mundurem. Pewnie, że nikt nie będzie się czepiał, jeśli pod szczelnie zapiętymi zimowymi kurtkami ludzie będą mieli mundury, ale gdy zaczynają one być widoczne, chusty stają się wyraźnie nielegalne. :)

Tyle teoria. W praktyce obserwujemy od kilku lat dążenie władz i zespołów centralnych do popularyzacji skautowego sposobu noszenia chust, przejawiające się m.in. w noszeniu chust kursów czy zespołów na mundurze zawierającym „normalną” chustę środowiska. Technicznie rzecz biorąc, jest to niezgodne z regulaminem... jak każda nowość, którą próbuje się wprowadzać oddolnie. ;) Ja osobiście nie czepiałbym się noszenia tak chust kursowych na samym kursie, jako „insygnium kursowego”, ale noszenie ich na co dzień już by mnie raziło.

 


* - ...o ile nie mówimy o wodniakach. Im wolno, bo p. 88 mówi:

88. Dopuszcza się noszenie chust (wzoru ustalonego przez jednostkę bądź chusty narodowej w sytuacjach opisanych w p. 21) na sposób skautowy na mundurach harcerskich i instruktorskich, jak również na strojach cywilnych w sytuacjach opisanych w p. 19.

Wynika to z tego, że wodniacy nie mają chusty jako elementu munduru, więc chusta skautowa nie gryzie się wizualnie.

odpowiedź 28 lutego 2016 przez użytkownika vanadey (15,725)   17 80 296
edycja 29 lutego 2016 przez użytkownika vanadey
Niestety ten pęd do skautingu trochę mi się nie podoba. Dlaczego po prawie 100 latach własnej tożsamości próbujemy ją ograniczać, zastępować czymś innym? Np. nienaturalne podawanie lewej ręki 'na sposób skautowy'- dobrze, że niezapisane tego (jeszcze) w żadnym regulaminie.

Z jednej strony zwracamy uwagę na to, że ktoś (wg swojej środowiskowej tradycji)  nosi nieregulaminowe umundurowanie, a z drugiej z samej góry spływa nie najlepszy przykład.

:(
ZHP od początku swego istnienia był częścią ogólnoświatowego ruchu skautowego; byliśmy przecież współzałożycielami WOSM i WAGGGS. Harcerstwo jest skautingiem, a nie jakąś jego wyższą formą. W przedwojennych polskich książkach można znaleźć wiele z tych „nienaturalnych” skautowych elementów obrzędowości, m.in. witanie się lewą ręką czy salutowanie „w powietrzu” trzema palcami. To PRL siłą zerwał nasze związki ze skautingiem, teraz od 25 lat wracamy do skautowego świata i swych korzeni. Więc z tym „pędem do skautingu” to trochę nie tak.

Z tego, co widzę, nikt nie próbuje zrywać z naszą tradycją. Chusty noszone na sposób skautowy na ubraniach cywilnych są znakiem rozpoznawanym na całym świecie i chyba warto, byśmy też je nosili. Mogłyby to jednak być po prostu chusty środowisk, dłuższe niż dziś, i wyjmowane spod kołnierza munduru. Obserwowane dziś działania traktuję raczej jako promocję niż jako propagowanie tendencji noszenia drugich chust na mundurze.
–4 głosów
Każda z tych sytuacji jest dopuszczalna. Co do zgodności z regulaminem - polecam przeczytać regulamin mundurowy ZHP, ale  z tego co pamiętam, nie ma w nim konkretnych regulacji co do sytuacji opisanych powyżej.
Niektóre osoby należą do 2 jednostek (np są w drużynie wędrowniczej, a prowadzą inną drużynę/ gromadę) i chcą zaznaczyć przynależność do obu jednostek w taki sposób.
Oczywiście wszystko powinno być w granicach rozsądku - a nie 10 chust na szyi  na raz :)
odpowiedź 28 lutego 2016 przez użytkownika SzaraPatka (191)   4 7 11
W pierwszej sytuacji nie jest to zgodne z regulaminem http://zapytaj.zhp.pl/14868

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 473 wizyt
pytanie zadane 29 kwietnia 2017 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Kinga Nika Zwada (137)   3 6 8
+1 głos
2 odpowiedzi 460 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 506 wizyt
pytanie zadane 8 października 2019 w Regulamin mundurowy przez użytkownika .?!, (162)   5 8 13
+3 głosów
2 odpowiedzi 669 wizyt
pytanie zadane 13 listopada 2017 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Druh_Bronisław (206)   5 8 16
+1 głos
1 odpowiedź 410 wizyt
pytanie zadane 21 grudnia 2015 w Regulamin mundurowy przez użytkownika 13SzaryCzłowiek (124)   2 4 7
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...