• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Problem wypalenia, może to nie to ?

+4 głosów
Czuwaj, od 2 lat jestem przyboczną w gromadzie zuchowej którą prowadzę z przyjaciółką, obie mamy po 16 lat. W zasadzie od kiedy objęłam funkcję, moje życie harcerskie kręci się tylko wokół zuchów. W moim szczepie nie funkcjonuje drużyna wędrownicza. Ostatnio będąc na jednym z biwaków kiedy musiałam iść z dziećmi je położyć spać w trakcie kominka, poczułam lekką zazdrość do osób które mają fukncje w drużynach harcerskich/HS ... Takie sytuacje zdarzają się coraz częściej. Coraz bardziej brakuje mi motywacji do pracy z dziećmi i zastanawiam się czy być może nie popełniłam błędu wybierając akurat tę grupę metodyczną.
Proszę doradźcie mi co mogę zrobić w tej sytuacji :/ Czuję się coraz bardziej wypalona. Odejść za bardzo nie mogę do innej drużyny bo wówczas gromada która ma 2 lata się rozleci, nikogo nie znajdę na zastępstwo. Z drugiej strony średnio sobie radzimy i ta gromada nie jest jakaś super i taka jaka być powinna....
pytanie zadane 14 lutego 2016 w Metodyka i metoda przez użytkownika Cicha (126)   1 2 5
Współczynnik akceptacji: 0%
   

3 odpowiedzi

+6 głosów
I może właśnie brak pracy metodyką wędrowniczą jest jedną z przyczyn: każda metodyka jest dopasowana do wieku i nawet funkcyjnym przyda się od czasu do czasu pobyć ze swoimi rówieśnikami żeby nie stać się "stereotypowym zucholem".

Jest na to kilka rozwiązań, czy raczej pewien ciąg zdarzeń:

- jeśli większość funkcyjnych szczepu jest w wieku wędrowniczym ale oprócz nich nie ma w szczepie "luźnych wędrowników", to póki co można spróbować popracować na razie w ramach kadry/rady szczepu. Oprócz służby jaką teraz pełnicie spróbować jakiegoś wyczynu. Choćby rzucić pomysł żeby pojechać tą grupą na Wędrowniczą Watrę, albo po prostu samodzielnie zorganizować sobie jakiś wyjazd.

- jest grupa, być może miała miejsce już jakaś wspólna akcja, więc można pomyśleć nad kontynuacją. Istnieje w ZHP opcja przynależności do więcej niż 1 jednostki organizacyjnej, więc patrol wyjazdowy będzie można przekształcić w zorganizowaną grupę:

-przekształcić drużynę starszoharcerską w wielopoziomową, tworząc w jej ramach patrol/zastęp wędrowniczy. W jego skład którego wchodzili by również funkcyjni innych drużyn w wieku wędrowniczym. To opcja w sytuacji w której nie ma chętnego na drużynowego kolejnej drużyny

-założyć w ramach szczepu drużynę wędrowniczą jeśli jest osoba chętna do jej prowadzenia. Wg. instrukcji drużyny minimalna ilość członków DW to 9 osób.

I w ramach takiej grupy można już myśleć nad płynnym przechodzeniem do niej harcerzy starszych w kolejnych latach i szukać wśród nich swoich następców. Którzy będą płynnie podejmować wędrowniczą służbę, a nie "dostawać kopa między szarże" w wieku 14 lat.
odpowiedź 14 lutego 2016 przez użytkownika Jacek J (1,131)   2 8 30
+4 głosów
Jak najbardziej zgadzam się z Jackiem, że musicie robić coś w harcerstwie poza byciem kadrą, zwłaszcza póki jesteście w wieku wędrowniczym. I to dotyczy także kadry H/HS (tak, tak, oni też potrafią się tym zmęczyć).

Dodam jednak inną opcję: jeśli w szczepie nie ma drużyny wędrowniczej i nie da rady zorganizować grupy wędrowników to nie ma przeciwwskazań żeby dołączyć do drużyny wędrowniczej poza szczepem, a nawet hufcem. Znam nawet osoby działające w drużynie wędrowniczej spoza swojej chorągwi.

Drugim elementem motywującym są według mnie spotkania kadry, namiestnicwa, kursy instruktorskie itp. Mnie osobiście takie wydarzenia zawsze motywowały.

A co do funkcjonowania gromady - być może z powodu zmęczenia robicie zbiórki trochę "na odwal". W takim przypadku naładowanie baterii powinno pomóc. Ale oprócz tego może warto porozmawiać z ekspertami od zuchów (namiestnik? szef referatu?). Całkiem możliwe, że problemy wynikają np. ze źle stosowanej metodyki. A jeśli nie znajdziecie nikogo do pomocy to opiszcie dokładniej jak działacie i jakie macie problemy tutaj, na zapytaju.
odpowiedź 14 lutego 2016 przez użytkownika karol-gro (17,694)  
+1 głos
też uważam, że powinnaś się rozejrzeć za jakąś drużyną wędrowniczą w swojej okolicy czy też wraz z kadrą szczepu coś wspólnie stworzyć na kształt zastępu czy patrolu, by coś porobić z ludźmi w swoim wieku, nie tylko 10 lat młodszymi :)

Myślę, że też zasygnalizowanie problemu Twojej kadrze hufca mogłoby pomóc.

Pozdrawiam i mam nadzieję, że Twoje "wypalenie" szybko minie :)
odpowiedź 18 lutego 2016 przez użytkownika nataliak (112)   2

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 612 wizyt
pytanie zadane 1 kwietnia 2018 w Metodyka i metoda przez użytkownika DobryPrzyboczny (128)   1 3 6
+1 głos
2 odpowiedzi 435 wizyt
pytanie zadane 9 lutego 2021 w Drużyna przez użytkownika Harcowniczka (230)   4 10 16
+1 głos
1 odpowiedź 408 wizyt
pytanie zadane 2 lutego 2017 w Drużyna przez użytkownika SzaraPatka (191)   4 7 11
+1 głos
1 odpowiedź 391 wizyt
pytanie zadane 18 października 2018 w Próby przez użytkownika Julka.W (116)   2 4
+1 głos
1 odpowiedź 322 wizyt
pytanie zadane 8 kwietnia 2018 w Pomysł na... przez użytkownika Lelo12 (156)   7 11 17
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...