• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Dokumenty odnośnia zakładania komisji stopni wędrowniczych

+1 głos
Czuwaj

Próbuję znaleźć dokumenty odnośnie powołania, oraz prowadzenia komisji stopni wędrowniczych, jednak nie mogę przebrnąć przez dokumenty ZHP, które są ciężkie do przebrnięcia.
pytanie zadane 9 lutego 2016 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Enma (166)   2 6 11
Współczynnik akceptacji: 75%
   

1 odpowiedź

+1 głos

Stopniami wędrowniczymi zajmują się kapituły, nie komisje. Zasady ich pracy są określone przez system stopni harcerskich: http://dokumenty.zhp.pl/pliki/zalcznik_20070612_12323_u.zal_rn_40_2003.doc

Jest to akurat dość zwięzły ale liberalny punkt:

Do prowadzenia prób HO i HR (zatwierdzenia programu próby oraz podjęcia decyzji o przyznaniu stopnia) można powołać kapitułę stopni przy drużynie, szczepie, związku drużyn lub hufcu.
W skład kapituły mogą wchodzić tylko posiadający ten stopień harcerze i instruktorzy. Kapituła składa się przynajmniej z trzech członków. Szczegółowe zasady funkcjonowania kapituły określają członkowie kapituły, a zatwierdza komendant jednostki, przy której działa kapituła.

odpowiedź 9 lutego 2016 przez użytkownika qj0n (17,096)  
Myślę, że te zapisy są celowo tak lakoniczne, bo przy pracy ze stopniami harcerskimi chodzi o ograniczenie formalności do minimum. To powinny być działania jak najbardziej naturalne; tworzenie trybunału, przed którym harcerz będzie stawał i będzie osądzany, czy dobrze zrealizował próbę, to nie to, o co nam chodzi.
A czy do KSW może należeć osoba mająca HO i otwartą próbę na HR?
I czy jeśli w hufcu nie ma nikogo z HR, to czy może w niej zasiąść 3 podharcmistrzów?

System Stopni Harcerskich z 2003 r. mówi (rozdział Zasady i tryb zdobywania stopni harcerskich, p. 9):

Do prowadzenia prób HO i HR (zatwierdzenia programu próby oraz podjęcia decyzji o przyznaniu stopnia) można powołać kapitułę stopni [...]. W skład kapituły mogą wchodzić tylko posiadający ten stopień harcerze i instruktorzy. [...]

Czyli:

  • do KSW prowadzącej próby HO może należeć osoba będąca HO
  • w kapitule prowadzącej próby HR mogą zasiadać tylko HR, stopień phm nie ma tu nic do rzeczy (on jest istotny przy opiekowaniu się próbą, nie przy zasiadaniu w kapitule).

Warto tu podkreślić, że kapituła jest rozwiązaniem awaryjnym, a nie podstawowym sposobem zdobywania stopni wędrowniczych. Opcją domyślną jest zdobywanie ich w drużynie (patrz p. 8 cytowanego rozdziału SSH) i wtedy nie potrzeba osób posiadających już dany stopień.

O ile dobrze rozumiem to awaryjnym rozwiązaniem jest kapituła w hufcu. Kapituła w drużynie, ew. szczepie pozwala na zdobywanie stopni "u siebie" przy jednoczesnym oddelegowaniu zadań wybranej grupie osób.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 373 wizyt
+4 głosów
2 odpowiedzi 438 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 200 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 436 wizyt
pytanie zadane 4 listopada 2015 w Drużyna przez użytkownika wieczny_zuch (1,250)   12 25 41
0 głosów
1 odpowiedź 266 wizyt
pytanie zadane 29 sierpnia 2016 przez użytkownika xDar3k (105)   1 3
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...