• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jak skutecznie zwiększyć liczebność w drużynie?

+1 głos
Czuwaj!

Od prawie pół roku prowadzę drużynę harcerską. Działamy w niewielkiej miejscowości, niemniej jednak zorganizowany przez nas na początku nabór cieszył się jakotakim zainteresowaniem - na pierwszą zbiórkę przyszło koło 15 osób. Niestety, w przeciągu tych kilku miesięcy, parę osób przestało chodzić na zbiórki (tłumaczyli to brakiem czasu, koniecznością zajęcia się obowiązkami szkolnymi, nauką, etc.). Mimo tego, że jako kadra staramy się urozmaicać program, przygotowywać ciekawe zbiórki, uatrakcyjniać działania drużyny, w chwili obecnej jest nas dziesiątka. Owszem, jest to dziesiątka naprawdę wspaniałych i aktywnych dzieciaków, którzy nie wyobrażają sobie tygodnia bez harcerskiej zbiórki, ale pomimo to, bardzo zależy nam na zwiększeniu liczebności drużyny, bo nie da się ukryć, że bez tego nasze istnienie będzie stało pod znakiem zapytania, a o zamknięciu okresu próbnego drużyny nie będzie nawet mowy. Niestety ani ja, ani moja przyboczna, nie jesteśmy w stanie w najbliższym czasie zorganizować całodziennego naboru. Obie uczymy się w szkołach średnich w innych miejscowościach i nawał licealnej nauki całkowicie nam to uniemożliwia. Staramy się więc na bieżąco pisać artykuły na stronę internetową szkoły, przy której działamy, negocjujemy w sprawie posiadania tablicy korkowej na szkolnym korytarzu, motywujemy swoich harcerzy do zachęcania przez nich rówieśników do przyjścia na zbiórkę, ale póki co większych efektów nie zauważyłyśmy..

W związku z tym, czy służycie jakimiś pomysłami, poradami i wskazówkami, co mogłybyśmy jeszcze zrobić, żeby skutecznie pozyskać nowych harcerzy? Wspólnie myśleliśmy także nad powołaniem drużynowego Dnia Mundurowego, żeby drużyna pokazywała światu jeszcze częściej, a dzieci zauroczone widokiem harcerskiego munduru przybywały na zbiórki.. :)

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi!

Z harcerskim pozdrowieniem,

erbestynka :)
pytanie zadane 6 lutego 2016 w Drużyna przez użytkownika erbestynka (558)   7 13 32
Współczynnik akceptacji: 33%
   
Czy dobrze rozumiem, że jest to koedukacyjna drużyna harcerska i że w kadrze jesteście we dwie - Ty i przyboczna?

Owszem, nasza harcerska drużyna jest koedukacyjna, jednak co do kadry - właśnie niedawno dołączył do nas nowy przyboczny. Nie wspominałam o nim w pytaniu, ponieważ w chwili pisania jeszcze czekaliśmy na jego odpowiedź na złożoną mu jakiś czas temu propozycję, lecz obecnie jest już ona jednoznaczna i ostateczna. :) 

2 odpowiedzi

+4 głosów
Jeśli do tej pory pozostało 10 osób z 15 które przyszły na pierwszą zbiórkę to już jest sukces. Uprzedzam: sposób który proponuję może się udać, ale nie musi. Dużo zależy od ludzi i sytuacji. Sam staram się wedle niego postępować w ożywianiu mojej wiejskiej drużyny. Czy się uda? Nie wiem, bo to praca w perspektywie kilku miesięcy, roku.

I na razie nie myśl o tej dziesiątce jako o już pełnej drużynie. To twój zastęp kadrowy: przyszli zastępowi, podzastępowi, przyszły męski przyboczny. I w tym kierunku powinnaś intensywnie pracować z nimi, nie spiesząc się do zamknięcia okresu próbnego: jeśli komenda hufca się nie zdenerwuje, można z tym poczekać do jesieni. I tak póki co wynika z twojego pytania że pracujesz z nimi bardziej jak zastępowa niż drużynowa, prowadząc cotygodniowe zbiórki. Do wakacji skup się na intensywnej pracy ze swoim zaczątkiem drużyny: tworzenie zastępów, sprawności, stopnie, wyjazdy. Koniecznie wyjedź gdzieś z nimi w wakacje. Jeśli nie jesteś w stanie podpiąć się pod jakiś porządny obóz, to chociaż Rajd Odkrywców. Jeśli wszystko się powiedzie, w sierpniu i wrześniu będziesz miała zastępowych którzy za ciebie zrobią nabór do drużyny: organizując szeptany nabór do zastępów wśród swoich kolegów i w młodszych klasach, wykorzystując opowieści o zbiórkach, sprawnościach i wyjazdach. I wtedy będziesz miała prawdziwą drużynę z zastępami, która może zakończyć okres próbny. I nie trzeba będzie im podstawiać pod nos zbiórki co tydzień niczym zuchom, bo zastępowi będą powtarzać w zastępach twoje zbiórki z tej wiosny.
odpowiedź 7 lutego 2016 przez użytkownika Jacek J (1,131)   2 8 30
Muszę przyznać, że dotychczas takie rozwiązanie nie przyszło nam do głowy - będziemy praktykować i wciąż sumiennie pracować. Dziękuję pięknie za odpowiedź! :)
–1 głos
Mam tą samą sytuację na moich zbiórkach. Kiedy byłam zuchem to przyszło 10-14 osób . Teraz jako harcerka mam za zadanie namówić więcej osób z mojej klasy, lub ze szkoły. Wszyscy tłumaczą, że nie mają czasu, że nie ma ich kto podwiezdz i  kto odwiezdz , że nie mają czasu trzeba się UCZYĆ !!!!! B E Z       P R Z E S A D Y !!

 Musisz najlepiej iść do dyrektora szkoły i powiedzieć, że ma powiedzieć na jednym z apeli kto chce się zapisać do drużyny. Kto będzie chętny ten dostanie jakąś informację  co i jak . No mam nadzieje że pomogłam

                CZUWAJ !!!
odpowiedź 15 września 2016 przez użytkownika dh. Maja (440)   28 53 62

Podobne pytania

+6 głosów
3 odpowiedzi 569 wizyt
pytanie zadane 26 listopada 2013 w Drużyna przez użytkownika ola7 (884)   12 25 41
0 głosów
0 odpowiedzi 425 wizyt
pytanie zadane 3 sierpnia 2019 w Pomysł na... przez użytkownika Dh.Kamila17 (147)   3 5 10
0 głosów
2 odpowiedzi 271 wizyt
pytanie zadane 10 kwietnia 2023 w Drużyna przez użytkownika Mayaa (116)   4 9
+2 głosów
1 odpowiedź 234 wizyt
pytanie zadane 23 września 2021 w Drużyna przez użytkownika cytrynkaaaa (1,205)   6 27 52
0 głosów
1 odpowiedź 552 wizyt
pytanie zadane 15 września 2016 w Drużyna przez użytkownika dh. Maja (440)   28 53 62
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...