• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


od ilu lat jest się harcerzem?

+1 głos
jestem zuchem i nie wiem kiedy mogę być harcerzem.
pytanie zadane 27 stycznia 2016 przez użytkownika Łukasz (113)   1 1 3
Współczynnik akceptacji: 0%
   

2 odpowiedzi

0 głosów
Według instrukcji za granicę wieku dla pionu metodycznego "harcerze" przyjmuje się 10 lat. Jednakże to niekoniecznie oznacza, że jak masz 11 czy 12 lat to od razu jesteś harcerzem.

Aby z zucha stać się harcerzem powinieneś przejść do drużyny harcerskiej (jeśli jesteś już w odpowiednim wieku, a więc masz więcej, niż 10 lat) i tam odbyć próbę harcerza, po której złożysz Przyrzeczenie Harcerskie i otrzymasz krzyż harcerski. Jeśli jako zuch zdobyłeś trzecią gwiazdkę, to wówczas możesz złożyć przyrzeczenie od razu, bez próby.

Wiele też zależy od Twojego własnego rozwoju, na jakim etapie jesteś, jak sobie radzisz. Czasem rada drużyny może zdecydować o przyjęciu kogoś trochę młodszego, czasem może zdecydować, że nawet mimo wieku jeszcze nie.
odpowiedź 27 stycznia 2016 przez użytkownika Gacek (9,220)  
Próba na harcerza, przyrzeczenie - jak to się ma do statutu? Bo statut wspomina, że członkiem jest każdy, kto wyrazi wolę i działa zgodnie z zasadami i celami związku. Nic nie wspomina o próbach. Bycie harcerzem (zuchem, harcerzem starszym, wędrownikiem itp.) jest chyba raczej zależne od wieku a nie od momentu złożenia przyrzeczenia? Bo logicznym by było, że każdy członek ZHP jest jednocześnie harcerzem. Nie słyszałem nigdy o podziale na członków nie harcerzy i harcerzy.

Statut ogólnie, a system metodyczny w szczegółach, dzielą członków ZHP na różne grupy. Jedną z tych grup są harcerze. 

  1. Członkami ZHP są: zuchy, harcerze, harcerze starsi, wędrownicy, starszyzna i instruktorzy.

  2. Zuchy składają Obietnicę Zucha, a pozostali członkowie ZHP składają Przyrzeczenie Harcerskie.

Więc w jednym ze znaczeń słowa harcerz - zuchy nie są harcerzami. W tym znaczeniu, harcerzem jest osoba, która przeszła/przyszła do drużyny harcerskiej, nawet jeśli jeszcze nie złożyła przyrzeczenia. Z tym, że to jest takie nazewnictwo od strony backendu (używając informatycznej metafory). 

Wydaje mi się, że od strony "użytkownika" przyjmuje się, że harcerz to ktoś kto odbył próbę harcerza i złożył przyrzeczenie. Dopiero przy takim traktowaniu ma sens mówienie o próbie (na) harcerza. (Kimś jest osoba, która pomyślnie przeszła Próbę (na) Kogoś).

Niestety, uważam że, nie ma tutaj miejsca na tak dowolną interpretacje. Statut jest dokumentem nadrzędnym i mówi jasno kto jest harcerzem. Jest to ogromna niespójność z metodyką jednak uważam, że obecny statut na tyle jednoznacznie określa, że każdy członek ZHP jest zuchem/harcerzem/harcerzem starszym itd. że próba na harcerze w jego kontekście nie ma większego sensu.
Statut mówi tylko o tym kto jest członkiem ZHP. Czy domyślnie można potraktować członka ZHP (w odpowiednim wieku) za harcerza- to jest kwestia interpretacji. W regulaminie mundurowym jest sformułowanie: "Harcerze przed złożeniem PrzyrzeczeniaHarcerskiego noszą na miejscu Krzyża Harcerskiego srebrną lilijkę wzoru ZHP.".

Można więc domniemywać, że osoba bez złożonego przyrzeczenia harcerskiego również jest harcerzem.
0 głosów
Jeśli jesteś zuchem, to przejdziesz z innymi starszymi zuchami do drużyny z którym gromada jest związana. Zuchem jest się do 4 klasy podstawówki, a przeniesienie jest na początki 5 klasy. Zależy od drużynowych.
odpowiedź 27 stycznia 2016 przez użytkownika Littlefriendy Violet (181)   7 10 14

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 1,219 wizyt
pytanie zadane 10 października 2016 przez użytkownika FashiPL (163)   3 11 15
+1 głos
2 odpowiedzi 2,344 wizyt
pytanie zadane 1 czerwca 2015 przez użytkownika tr1n1ty (110)   1 1 3
+2 głosów
2 odpowiedzi 309 wizyt
pytanie zadane 10 maja 2016 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Chlebaczek (148)   2 8
0 głosów
2 odpowiedzi 447 wizyt
pytanie zadane 23 maja 2017 w Próby przez użytkownika Kozacka Druhna (105)   1 4
+1 głos
2 odpowiedzi 954 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...