• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy Hufiec może zmusić drużynę do otwierania/zamykania prób w hufcowej KSW?

+1 głos

Czuwaj,

po ostatnim Zjeździe Zwykłym mamy nowego Komendanta Hufca, który ma wizję powołania Hufcowej Kapituły Stopni Wędrowniczych.

Należę do stosunkowo niewielkiego środowiska harcerskiego (drużyna starszoharcerska i harcerska, więc nie możemy być jeszcze szczepem), nie mamy też swojej Kapituły Stopni Wędrowniczych, więc próby na stopnie HO i HR realizujemy zgodnie z przepisami ZHP w drużynach.

 

Komendant oznajmił nam, że powołuje Hufcową Kapitułę Stopni Wędrowniczych. Wszystko byłoby OK, jednak z kilku powodów nie mamy ochoty otwierać/zamykać w niej stopni, wspólna rozmowa kadry naszych dwóch drużyn zgodnie to ustaliła. Komendant Hufca twierdzi, że jeśli środowisko nie ma swojej Kapituły, to  będzie musiało swoje stopnie HO i HR otwierać/zamykać w komisji hufcowej.

 

Jednak szukając informacji w internecie trafiłem na: http://zapytaj.zhp.pl/6967/hufcowa-kapitu%C5%82a-stopni-w%C4%99drowniczych-jakie-ma-prawa , gdzie czytam: "Tak samo jeśli jest środowisko zdolne prowadzić próby HR, to nikt nie może nakazać ludziom z tego środowiska robienia prób w hufcowej KSW, jeśli są w stanie prowadzić próby u siebie."
Jeśli to prawda, to prosiłbym o jakieś podstawy prawne w dokumentach ZHP, bo nic nie mogę znaleźć.

Proszę o pomoc - jutro mamy spotkanie z komendantem (zbierają się drużynowi, komendanci szczepów, przyboczni,  Komenda Hufca, Komisja Rewizyjna  i przyszła KSW, a także w spotkaniu uczestniczyć będzie członek Komendy Chorągwi.

pytanie zadane 23 stycznia 2016 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika filipo24 (136)   4 5 9
Współczynnik akceptacji: 25%
   
I jak rezultaty rozmowy?

2 odpowiedzi

+4 głosów
 
Najlepsza

Jeśli zajrzysz do wydanego przez GK ZHP poradnika dla drużynowych wędrowniczych, na górze s. 87 znajdziesz następujący opis:

Kapituły mogą funkcjonować przede wszystkim na poziomie drużyny. [...] W przypadku zbyt małej liczby osób posiadających odpowiedni stopień (muszą być co najmniej trzy), można zorganizować kapitułę wspólną dla kilku drużyn (przy porozumieniu wszystkich zainteresowanych stron) na szczeblu szczepu, związku drużyn bądź hufca (najczęściej dzieje się tak
w przypadku stopnia harcerki Rzeczypospolitej/harcerza Rzeczypospolitej).

natomiast na s. 205:

Zgodnie z obowiązującym systemem stopni harcerskich „decyzje w sprawie zatwierdzenia programu próby oraz o przyznaniu stopnia podejmują (...) w drużynie wędrowniczej – członkowie drużyny zgodnie z konstytucją drużyny”. Oznacza to, że w konstytucji drużyny wędrownicy decydują, czy stopnie będą im przyznawane przez radę drużyny, kapitułę działającą w drużynie czy też kapitułę zewnętrzną.

Istnienie kapituły przy komendzie hufca nie ogranicza prawa drużyn wędrowniczych do posiadania własnej kapituły lub przyznawania stopni przez radę drużyny. To drużyna musi samodzielnie zdecydować, kto będzie te stopnie przyznawał i nie należy odgórnie zmuszać jej do jakichś rozwiązań.

Pamiętaj, że kapituła hufcowa nie może uzurpować sobie prawa do bycia jedyną kapitułą w środowisku. Powinna zyskać zwolenników zdobywania w niej stopni przez budowanie swojego autorytetu, a nie za pomocą zabiegów administracyjnych.

Oficjalne materiały opracowane przez Wydział Wędrowniczy GK ZHP, w tym przez twórców obecnej metodyki wędrowniczej w ZHP, jasno mówią, że Wasz komendant nie ma racji.

odpowiedź 23 stycznia 2016 przez użytkownika vanadey (15,720)   17 80 296
wybrane 25 stycznia 2016 przez użytkownika filipo24
Dziękuję Druhu, właśnie czegoś takiego potrzebowałem i szukałem. Czuwaj!
Jeśli to odpowiedziało na Twoje pytanie, powinieneś rozważyć oznaczenie odpowiedzi Andrzeja jako najlepszej (szary ptaszek pod punktacją pytania).
Rezultaty rozmowy - Komendant zaczął coś kręcić, ale ostatecznie sprawa Kapituły stoi w miejscu - nie została nawet powołana ani nie znamy składu (prawdopodobnie nie będzie do niej chętnych - mało mamy osób posiadających stopień HR i naramiennik) - jakby coś się jeszcze miało stać, dam znać :-D
+5 głosów
Nie ma przepisu, który zabroniłby drużynowemu - jeśli spełnia odpowiednie warunki - do realizowania i przyznawania prób HO/HR w drużynie. Wręcz zdobywanie stopni z założenia powinno odbywać się w drużynach, a kapituły są pewnym remedium na różne nietypowe sytuacje, jak drużynowy bez odpowiednich stopni do przyznawania stopni HO/HR.

Co do podstaw prawnych - przejrzyj sobie instrukcję działania gromady/drużyny oraz wymagania na stopnie HO i HR. Powinieneś tam znaleźć wszystkie potrzebne informacje.

Jeśli hufiec będzie próbował Was jednak zmusić do realizacji prób w HKSW, to pewnym rozwiązaniem jest poproszenie o wystosowanie takiej decyzji hufca na piśmie. Następnie to pismo można odpowiednią drogą formalną zaskarżyć jako niezgodne z obowiązującymi przepisami.
odpowiedź 23 stycznia 2016 przez użytkownika Gacek (9,226)  

Dziękuję bardzo za odpowiedź, problem jest właśnie taki, że w w/w przez Druha dokumentach, jak i w Systemie Stopni Harcerskich nie ma żadnego zapisu, który szczegółowo opisywałby zasady funkcjonowania Kapituł Stopni Wędrowniczych, ani wyjaśnił wyżej opisaną sytuację. Jedyny wpis o Kapitule znajduje się w Systemie Stopni Harcerskich (Załącznik nr 1 do uchwały nr 40/XXXII Rady Naczelnej ZHP z dnia 15 czerwca 2003 r.):

"Do prowadzenia prób HO i HR (zatwierdzenia programu próby oraz podjęcia decyzji o przyznaniu stopnia) można powołać kapitułę stopni przy drużynie, szczepie, związku drużyn lub hufcu.
W skład kapituły mogą wchodzić tylko posiadający ten stopień harcerze i instruktorzy. Kapituła składa się przynajmniej z trzech członków. Szczegółowe zasady funkcjonowania kapituły określają członkowie kapituły, a zatwierdza komendant jednostki, przy której działa kapituła."

 

Więcej informacji nie znalazłem - może ktoś jeszcze coś napisze i mi odpowie. Jutro po prostu przedstawię Komendantowi stanowisko naszego środowiska - próby HO i HR będziemy zamykać u siebie w drużynach, jeśli Komendant będzie chciał nam w tym przeszkodzić to postąpimy jak polecił Druh.

 

No myślę, że sam sobie odpowiedziałeś na pytanie - w przytoczonych fragmentach nie ma mowy o tym, że hufiec może narzucić obowiązek realizacji prób w kapitule. Stopnie realizuje się w drużynach, na gniew przedwiecznego boru! A kapituła ma jedynie pomóc tym środowiskom, które nie mają możliwości prowadzenia ich u siebie. Koniec kropka. Hufiec jest od tego, by pomagać drużynom, a nie na odwrót.

Czyli wg Ciebie powołanie KSW (choćby w drużynie) nie jest konieczne, oczywiście zakładając, że drużynowy sam ma odpowiedni stopień wędrowniczy, może tedy jednoosobowo otwierać i zamykać próby na stopnie wędrownicze i nadawać te stopnie (tak jak w przypadku pozostałych stopni)?

Oczywiście nie neguję takiej kapituły jako fajnego narzędzia samorządu harcerskiego w drużynie. Poza tym, osobiście nie znam drużyny z 3 HR w składzie (czyli minimum dla kapituły dla HR).

Poradnik dla drużynowego drużyny wędrownicze opisuje możliwość tworzenia osobnych kapituł dla każdego ze stopni wędrowniczych. Czy ktoś spotkał się z tak rozbudowanym systemem?

No nie do końca jednoosobowo, bo powinny tu wejść w grę wszystkie standardowe mechanizmy podejmowania decyzji w drużynie, jak rada drużyny. Ale generalnie tak.
Oczywiście to miałem na myśli. Czyli tak jak standardowo odbywa się to w drużynie :).

Oczywiście kapituła, moim zdaniem, powinna być powołana jeżeli to jest możliwe (odpowiednia ilość co najmniej HO) to właśnie na poziomie drużyny. Kapituła stopnia HR zapewne w większości przypadków będzie już powoływana wyżej.

Chyba w większości przypadków takie niedomówienia wynikają z tego, że najprawdopodobniej na kursach i szkoleniach nikt nie zajmuje się tymi podstawowymi zagadnieniami :(

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 442 wizyt
+3 głosów
2 odpowiedzi 345 wizyt
pytanie zadane 18 stycznia 2015 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Paulina (766)   15 22 39
+2 głosów
1 odpowiedź 287 wizyt
+2 głosów
2 odpowiedzi 2,191 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...