• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Dlaczego repozytorium idenyfikacji ZHP wymaga logowania

+6 głosów
Coraz częściej widzę, że członkowie ZHP mają problem z dostępem do materiałów identyfikacji wizualnej bez konta ezhp. a aktywacja konta, choć zwykle szybka, to czasem potrafi zająć dość długo.

Czy istnieje jakaś konkretna przyczyna, dla której materiały graficzne są niepubliczne?
związane z odpowiedzią na: Materiały z identyfikacji wizualnej.
pytanie zadane 2 stycznia 2016 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika qj0n (16,302)  
Współczynnik akceptacji: 86%
   
Pomijając już fakt, że office 365 działa po prostu tragicznie, a zalogować się tam czasem graniczy z cudem.
A czy tak "technicznie" da się na office 365 udostępnić materiały w taki sposób, by były dostępne bez logowania, podobnie jak w dysku google? Bo mam wrażenie, że sam ten głupi system plików jest dostępny dopiero po zalogowaniu, nie mówiąc już o konkretnych plikach...

Ja ostatnio nie mam problemów z logowaniem, za to z użytkowaniem - trochę częściej...
Ja muszę powiedzieć, że nigdy nie miałem problemów z logowaniem (jeszcze?). Ale jakoś niezbyt chętnie zapamiętuje mi hasło i regularnie muszę je wpisywać (to akurat może mieć związek z tym, że mój laptop służbowy przesyła dane przez VPN-a przez różne kraje).

Pojedynczy plik można bez problemu udostępnić, gorzej z folderem. Ale według tego, co znalazłem w dokumentacji MS to można udostępniać listy Sharepointa 365 publicznie, ale administrator może to wyłączyć. I na moje oko wygląda na to, że GK-a to zrobiła.
Może założenie jest takie, że i tak docelowo każdy członek zhp ma taką skrzynkę mieć, a ludziom spoza organizacji te materiały nie są potrzebne, więc teoretycznie nie ma problemu. Oczywiście wiemy jak jest z kontami...
ZHP to bardzo duża grupa ludzi, microsoft na pewno się cieszy, bo każdy kto chce mieć dostęp musi mieć ich konto. Na pewno boli to każdą osobę, która nie chce mieć nic do czynienia z microsoftem. To bardzo brzydki strzał w wolność, albo nazwijmy to po naszemu - w dobrowolność każdego z nas.
Cóż, jeśli chcemy skorzystać z szans, jakie daje nam informatyzacja to opcje są dwie: własna serwerownia, albo zlecamy to komuś (chmura). A to, czy będzie to Google, MS to już właściwie sprawa drugorzędna.

Na szczęście samo posiadanie konta w MS wiele danych im nie da, o ile ktoś nie podepnie sobie konta prywatnego pod to MS (ale to już jest dobrowolne). A samo konto ezhp może być używane jako uwierzytelnienie się, jako członek ZHP i to może być naprawdę przydatne dla materiałów czy zasobów, które chcemy jakoś chronić (np. ewidencji czy potencjalnego forum zhp). Tylko po co chronimy jpegi z naszym logo?
Jeśli się nie mylę office 365 nie posiada mechanizmów uwierzytelniania (OAuth i pokrewne), tak jak google. To bardzo poważna wada, która uniemożliwia np. tworzenie aplikacji współpracujących z kontami organizacji.

A własna chmura wcale nie jest droga. Administruję taką chmurą i to są koszta rzędu 1-1.5 zł dziennie za własny serwer debianowy.
Office 365 ma api oparte bodajże o OAuth2. Nie wiem, czy da się to ładnie spiąć z zewnętrzną aplikacją na poziomie całego ZHP - każdy user będzie chyba musiał dać uprawnienia aplikacji do logowania się przy pomocy konta.

Chmura z definicji wymaga powierzenia swoich danych innej firmie (bez znaczenia czy udostępnia nam VPSa czy aplikację). A co do kosztów to TCO informatyzacji ZHP "od zera" uważam, że będzie bardzo wysoki. Widać to na przykładzie ewidencji - ile godzin pracy instruktorów ZHP ona już pochłonęła to boję się szacować. Jeśli chcemy mieć do tego maile i przestrzenie dyskowe dla kilkudziesięciu tysięcy (?) użytkowników czy elektroniczny obrót dokumentów to zaczynając od stawiania debiana czeka nas znacznie dłuższa droga niż mając dostępną taką platformę jak o365 czy google apps.

No ale to wszystko są narzędzia do realizacji celów, nad którymi trzeba by się w ogóle zastanowić...
O proszę, to nawet nie wiedziałem, że takie api jest. Kryją się z tym czy co? :P

Co do kosztów, to wiele zależy od założeń projektowych. Policz sobie ile te setki hufców i chorągwi muszą płacić za hosting, nawet jeśli część z nich ma przestrzeń skądś za darmo. Gdyby zebrać to do kupy to pewnie wcale nie byłyby małe pieniądze.

Co do chmury i udostępnienia danych innej firmie nie do końca masz rację. Rozwiązania chmurowe potrafią spełnić nawet bardzo rygorystyczne normy dotyczące ochrony danych, jakie stosuje się w przypadku danych medycznych (patrz: Mediporta w chmurze Oktawave). Nawet podstawowa umowa, taka jaką stosuje moja firma, już spełnia wszelkie wytyczne GIODO dotyczące ochrony danych, dostępu osób niepowołanych itp.
Możliwości jest wiele. Samo rozwiązanie korporacyjne od MSu nie jest złe jeśli je dobrze administrować. Stworzenie własnej chmury dla ~50k użytkowników też nie jest ani trudne ani drogie. Sztuka w tym żeby to zrobić z głową (odpowiednie założenia, dobry plan wdrożenia) i żeby przekonać kogo trzeba, że jest to potrzebne.

Zdecydowanie przydałoby się jakieś lepsze miejsce do dyskusji.
Przypomniało mi się. Hufiec Toruń ma swoje repozytorium działające na chmurze google. Dostępne dla wszystkich. Mają tam swoje, wewnętrzne materiały, jak i również ogólnozwiązkowe. To chyba dobry pomysł, biorąc pod uwagę, że dzięki temu media również mają dostęp do naszych (dobrych jakościowo) materiałów, link bezpośrednio z oficjalnej, głównej strony hufca.

1 odpowiedź

+1 głos

Sam sobie odpowiadam, ale cóż...

Otóż w ramach eZHP dostaliśmy 1 witrynę publiczną na Sharepoincie (z tym, że pod witryną można robić podwitryny). Niestety z jakiś przyczyn domena https://gkzhp-public.sharepoint.com/ jest używana przez zespół Jambo i do tego jest na niej ustawione, że nie jest publiczna, więc wszystkie inne witryny są już niepubliczne.

Innymi słowy, jest to problem techniczny albo organizacyjny, ale nie ma problemu z udostępnianiem tych materiałów dalej (za wyjątkiem czcionek Museo 100 i 900, ale to osobny temat).

odpowiedź 20 marca 2016 przez użytkownika qj0n (16,302)  

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 566 wizyt
+1 głos
3 odpowiedzi 14,060 wizyt
pytanie zadane 4 stycznia 2016 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Aleksandra Golecka (5,272)   20 46 137
+3 głosów
1 odpowiedź 4,218 wizyt
+4 głosów
1 odpowiedź 3,433 wizyt
pytanie zadane 4 lutego 2013 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Aleksandra Gacioch (180)   2 3 5
–1 głos
1 odpowiedź 346 wizyt
pytanie zadane 22 marca 2016 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika shadrin121 (287)   12 27 36
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...