• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Dlaczego repozytorium idenyfikacji ZHP wymaga logowania

+6 głosów
Coraz częściej widzę, że członkowie ZHP mają problem z dostępem do materiałów identyfikacji wizualnej bez konta ezhp. a aktywacja konta, choć zwykle szybka, to czasem potrafi zająć dość długo.

Czy istnieje jakaś konkretna przyczyna, dla której materiały graficzne są niepubliczne?
związane z odpowiedzią na: Materiały z identyfikacji wizualnej.
pytanie zadane 2 stycznia 2016 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika qj0n (17,395)  
Współczynnik akceptacji: 86%
   
Jeśli się nie mylę office 365 nie posiada mechanizmów uwierzytelniania (OAuth i pokrewne), tak jak google. To bardzo poważna wada, która uniemożliwia np. tworzenie aplikacji współpracujących z kontami organizacji.

A własna chmura wcale nie jest droga. Administruję taką chmurą i to są koszta rzędu 1-1.5 zł dziennie za własny serwer debianowy.
Office 365 ma api oparte bodajże o OAuth2. Nie wiem, czy da się to ładnie spiąć z zewnętrzną aplikacją na poziomie całego ZHP - każdy user będzie chyba musiał dać uprawnienia aplikacji do logowania się przy pomocy konta.

Chmura z definicji wymaga powierzenia swoich danych innej firmie (bez znaczenia czy udostępnia nam VPSa czy aplikację). A co do kosztów to TCO informatyzacji ZHP "od zera" uważam, że będzie bardzo wysoki. Widać to na przykładzie ewidencji - ile godzin pracy instruktorów ZHP ona już pochłonęła to boję się szacować. Jeśli chcemy mieć do tego maile i przestrzenie dyskowe dla kilkudziesięciu tysięcy (?) użytkowników czy elektroniczny obrót dokumentów to zaczynając od stawiania debiana czeka nas znacznie dłuższa droga niż mając dostępną taką platformę jak o365 czy google apps.

No ale to wszystko są narzędzia do realizacji celów, nad którymi trzeba by się w ogóle zastanowić...
O proszę, to nawet nie wiedziałem, że takie api jest. Kryją się z tym czy co? :P

Co do kosztów, to wiele zależy od założeń projektowych. Policz sobie ile te setki hufców i chorągwi muszą płacić za hosting, nawet jeśli część z nich ma przestrzeń skądś za darmo. Gdyby zebrać to do kupy to pewnie wcale nie byłyby małe pieniądze.

Co do chmury i udostępnienia danych innej firmie nie do końca masz rację. Rozwiązania chmurowe potrafią spełnić nawet bardzo rygorystyczne normy dotyczące ochrony danych, jakie stosuje się w przypadku danych medycznych (patrz: Mediporta w chmurze Oktawave). Nawet podstawowa umowa, taka jaką stosuje moja firma, już spełnia wszelkie wytyczne GIODO dotyczące ochrony danych, dostępu osób niepowołanych itp.
Możliwości jest wiele. Samo rozwiązanie korporacyjne od MSu nie jest złe jeśli je dobrze administrować. Stworzenie własnej chmury dla ~50k użytkowników też nie jest ani trudne ani drogie. Sztuka w tym żeby to zrobić z głową (odpowiednie założenia, dobry plan wdrożenia) i żeby przekonać kogo trzeba, że jest to potrzebne.

Zdecydowanie przydałoby się jakieś lepsze miejsce do dyskusji.
Przypomniało mi się. Hufiec Toruń ma swoje repozytorium działające na chmurze google. Dostępne dla wszystkich. Mają tam swoje, wewnętrzne materiały, jak i również ogólnozwiązkowe. To chyba dobry pomysł, biorąc pod uwagę, że dzięki temu media również mają dostęp do naszych (dobrych jakościowo) materiałów, link bezpośrednio z oficjalnej, głównej strony hufca.

1 odpowiedź

+1 głos

Sam sobie odpowiadam, ale cóż...

Otóż w ramach eZHP dostaliśmy 1 witrynę publiczną na Sharepoincie (z tym, że pod witryną można robić podwitryny). Niestety z jakiś przyczyn domena https://gkzhp-public.sharepoint.com/ jest używana przez zespół Jambo i do tego jest na niej ustawione, że nie jest publiczna, więc wszystkie inne witryny są już niepubliczne.

Innymi słowy, jest to problem techniczny albo organizacyjny, ale nie ma problemu z udostępnianiem tych materiałów dalej (za wyjątkiem czcionek Museo 100 i 900, ale to osobny temat).

odpowiedź 20 marca 2016 przez użytkownika qj0n (17,395)  

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 741 wizyt
+2 głosów
3 odpowiedzi 20,180 wizyt
pytanie zadane 4 stycznia 2016 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Aleksandra Golecka (5,312)   20 46 139
+3 głosów
1 odpowiedź 5,178 wizyt
+4 głosów
1 odpowiedź 3,533 wizyt
pytanie zadane 4 lutego 2013 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Aleksandra Gacioch (180)   2 3 5
–1 głos
1 odpowiedź 446 wizyt
pytanie zadane 22 marca 2016 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika shadrin121 (287)   14 27 36
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...