• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Temat-rzeka na kuźnicę harceską

0 głosów
Czuwaj! Mam za zadanie zorganizować kuźnicę dla hufca na wybrany temat związany z harcerstwem. Taka kuźnica została u nas zorganizowana parę lat temu i jej tematem były punkty Prawa Harcerskiego i każdy wypowiadał się na ten temat. Wszyscy byli tak pochłonięci dyskusją że spotkanie trwało ponad 3 godziny. Bardzo chciałabym żeby i tym razem wywiązała się mocna dyskusja i potrzebuję jakiegoś kontrowersyjnego tematu lub tematu-rzeki. Liczę na Waszą pomoc! :)
pytanie zadane 11 grudnia 2015 w Pomysł na... przez użytkownika Leda (110)   2 2 4
Współczynnik akceptacji: 0%
   

2 odpowiedzi

+1 głos
Moim zdaniem jeśli temat będzie dobrany tak aby uczestnicy byli w stanie sensownie się wypowiedzieć i będzie ona prowadzona umiejętnie oraz merytorycznie to, to jak kontrowersyjny jest ten temat nie będzie miało większego wpływu na to, co wyniosą z dyskusji uczestnicy. Kontrowersje są często używane do tego, aby z dyskusji uczynić kłótnię i w ten sposób sprawić, że będzie ona "atrakcyjna", co nie jest dobrym rozwiązaniem i skutkuje traktowaniem drugiej strony jako przeciwnika, a nie współrozmówcy.

Jeśli uważasz swoje umiejętności w tym zakresie za wystarczające to może lepiej byłoby bardzo ogólnie wprowadzić w temat, aby uczestnicy mieli większy wpływ na jej zakres. Przykładowo można zaprosić do dyskusji o wadach harcerstwa. Daje on szerokie możliwości do omówienia wielu spraw oraz pokazanie konkretnych rzeczy, które trzeba zmienić. Jestem przekonany, że podczas takiej dyskusji przy odpowiednim moderatorze i uczestnikach pojawią się różnice i nie skończy się ona szybko.
odpowiedź 15 grudnia 2015 przez użytkownika Tomek Detlaf (763)   4 12 27
0 głosów
Z kontrowersyjnych tematów, poza tematem Prawa i Przyrzeczenia, to przychodzi mi jeszcze do głowy też szeroko omawiany ostatnio temat - miejsce Boga w harcerstwie.

Poprowadzenie takiej dyskusji wymaga oczywiście przygotowania się, poczytania trochę i o tym, co "mówi ZHP", ale także zapoznania się np. z zasadami i wartościami wyznawanymi przez ludzi z innych kościołów niż rzymskokatolicki, a także niewierzących. Samo prowadzenie wymaga też nieco umiejętności, żeby to była nadal dyskusja, a nie jeden wielki "hejt" na ludzi, którzy myślą inaczej. Warto jednak na takiej dyskusji mieć osoby z różnych stron i o różnych poglądach, jest ciekawiej :)
odpowiedź 14 grudnia 2015 przez użytkownika Aleksandra Golecka (5,307)  

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 666 wizyt
pytanie zadane 27 czerwca 2019 w Pomysł na... przez użytkownika .?!, (157)   4 8 13
+1 głos
2 odpowiedzi 4,913 wizyt
pytanie zadane 1 kwietnia 2014 w Pomysł na... przez użytkownika Veronica.Olga (304)   3 8 15
0 głosów
1 odpowiedź 443 wizyt
pytanie zadane 23 lipca 2017 w Pomysł na... przez użytkownika harcereczka4 (234)   3 7 17
0 głosów
2 odpowiedzi 508 wizyt
pytanie zadane 30 października 2016 w Pomysł na... przez użytkownika Roux (366)   19 33 41
0 głosów
1 odpowiedź 441 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...