• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Akcja Zarobkowa

+1 głos
Od kogo konkretnie z hufca muszę otrzymać pozwolenie na zorganizowanie akcji zarobkowej i jak długo trzeba czekać na taką zgodę ? :)
pytanie zadane 6 grudnia 2015 przez użytkownika wiki10122 (1,178)   7 11 18
Współczynnik akceptacji: 75%
   

3 odpowiedzi

+1 głos
Zależy, czy masz na myśli akcję zarobkową, czy zbiórkę publiczną. Ta pierwsza oznacza, że np. sprzedajecie coś za określoną kwotę, ale wtedy musicie odprowadzić odpowiednie podatki (nie wiem, jak dokładnie to działa, nigdy tego nie robiłam, ale wie to na pewno skarbnik hufca).

Zbiórka publiczna, czyli to co robimy częściej w harcerstwie, czyli zbieranie datków do puszek, np. podczas mojego "ulubionego" pakowania zakupów. Wtedy najlepiej udać się do hufca, który albo ma, albo załatwia zgodę na przeprowadzenie takiej zbiórki (teraz robi się to jakoś przez internet chyba...). Niedawno jeszcze trzeba było mieć identyfikatory dla zbierających.

Odpowiadając na Twoje pytanie - niezależnie od tego, czy to akcja zarobkowa czy zbiórka publiczna - kieruj się do skarbnika hufca. Jeśli chodzi o czas - zależy pewnie od tego, czy hufiec ma zgodę "z góry" czy nie, ale to też powie Ci skarbnik.
odpowiedź 7 grudnia 2015 przez użytkownika Aleksandra Golecka (5,312)  
0 głosów
Powinieneś skontaktować się ze skarbnikiem lub komendantem hufca. Kluczowe będzie uzgodnienie z nimi sposobu rozliczenia Waszej akcji zarobkowej która może przybrać dwie formy : działalności gospodarczej lub zbiórki publicznej. W obu przypadkach może być potrzebne zgłoszenie przez hufiec akcji odpowiednim instytucjom państwowym (jakim - to oni będą potrafili to ocenić - i to oni to załatwią).

W żadnym wypadku nie powinieneś podejmować działań bez wiedzy i zgody jednej z tych dwóch osób, jako że ponoszą one bezpośrednią odpowiedzialność za należytą gospodarkę majątkową i dokumentację finansową hufca i wszystkich jego jednostek.

Warto skontaktować się z nimi również dlatego, że przy ich wiedzy i doświadczeniu - akcja zarobkowa to na pewno temat rutynowy na którym pozjadali zęby i mogą Ci wiele podpowiedzieć :-)
odpowiedź 7 grudnia 2015 przez użytkownika Adam Nowak (3,293)   10 25 82
–7 głosów
Jeżeli chcesz zrobić akcje zarobkową dla drużyny to nie musisz pytać nikogo w hufcu.
odpowiedź 7 grudnia 2015 przez użytkownika ........... (68)   3
To absolutna nie prawda... W Polsce przeprowadzanie legalnie takich akcji wymaga zgłoszenia ich nie tyle nawet do hufca (wewnętrznie), co do odpowiednich organów państwowych. Drużyna sama nie powinna się zwracać, bo z punktu widzenia prawa nie jest żadną jednostką - jednostką taką jest już w pewnym sensie hufiec (chociaż osobowość prawną ma oczywiście chorągiew), ale hufiec (dokładniej komendant i skarbnik) mają uprawnienia do realizacji tego typu zgłoszeń i zadań.

Oczywiście da się zrobić taką zbiórkę "na lewo", nawet nie łamiąc prawa zbyt mocno. Jednak nie tędy droga.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 450 wizyt
pytanie zadane 20 kwietnia 2017 w Finanse przez użytkownika eKamil (201)   1 9 17
0 głosów
1 odpowiedź 611 wizyt
pytanie zadane 21 marca 2016 w Finanse przez użytkownika minimini (147)   7 13 17
+9 głosów
1 odpowiedź 719 wizyt
pytanie zadane 15 czerwca 2014 w Finanse przez użytkownika ruda (726)   4 13 30
–2 głosów
1 odpowiedź 292 wizyt
pytanie zadane 10 kwietnia 2016 w Finanse przez użytkownika minimini (147)   7 13 17
+1 głos
1 odpowiedź 170 wizyt
pytanie zadane 30 maja 2021 w Pomysł na... przez użytkownika Druhna-zuchowata (141)   6 10
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...