• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


W jakim wieku można dołączyć do drużyny wędrowniczej?

+1 głos
Jestem w drużynie harcerskiej(młodszej) i mam 14 lat. Drużyna zrzeszała harcerzy w każdym wieku, a teraz w moim szczepie powstaje drużyna wędrownicza. Wszyscy, którzy mają 15+ lat mają tam przejść. Jestem zastępową zastępu w którym 5 dziewczyn ma 14 lat i jedna, która dołączyła do nas w tym roku harcerskim, ma 15. Gdy dowiedziała się,że ma przejść do wędrowniczej zasmuciła się i udało się przekonać przełożonych, aby dopiero za rok cały zastęp przeszedł. Ostatnio na zbiórce dowiedziałyśmy się, że rozmyślają nad tym, aby w tym roku dać cały zastęp do wędrowniczej. Czy jest to możliwe? Dodam jeszcze, że żądna z nas nie chce przechodzić.
pytanie zadane 29 listopada 2015 przez użytkownika Julkamisio (115)   1 3 7
Współczynnik akceptacji: 0%
   

1 odpowiedź

0 głosów

Generalnie przejście między harcerzami starszymi i wędrownikami powinno się dokonać w okolicy przejścia harcerzy z gimnazjum do szkoły średniej. Można to trochę przyspieszyć lub opóźnić, jeśli są ku temu ważne powody (jak w przypadku Waszej 15-latki), ale średnio powinno to wychodzić jak napisałem.

Drużyna może uznać, że prowadzi działania tylko na określonych poziomach metodycznych, i żądać od starszych członków przejścia do kolejnej jednostki. Według dokumentów (konkretnie Systemu Metodycznego ZHP, jednego z fundamentalnych naszych przepisów) przejście HS->W powinno nastąpić w wieku 16 lat. Jeśli chcecie się obronić przed przeniesieniem, wystarczy powołać się na te przepisy.

Pytanie, na które warto sobie jednak odpowiedzieć, brzmi: dlaczego nie chcecie przejść do DW? Czy są ku temu jakieś merytoryczne powody, czy to po prostu niechęć do zmian? Bo działania wędrownicze są fajne, na pewno bardziej niż praca metodyką starszoharcerską przez licealistów...

odpowiedź 29 listopada 2015 przez użytkownika vanadey (15,720)   17 80 296
Nie chcemy przejść, ponieważ w tej drużynie większość z nas jest od powstania drużyny.
No cóż, gdyby ten argument miał wagę, do dziś bylibyście zuchami i chodzilibyście do przedszkola...  ;)

Każdy z nas rośnie, rozwija się i zmiana jednostek i sposobów działania jest naturalnym elementem tego procesu. Na tej samej zasadzie zmieniacie przecież szkoły, a kiedyś zakończycie naukę, pójdziecie do pracy i też będziecie zmieniać pracę co jakiś czas, żeby móc się dalej rozwijać. Sposób patrzenia na świat zmienia się i nie można robić tego samego na początku gimnazjum i na końcu liceum. To znaczy, można, ale to oznaczałoby zatrzymanie się w rozwoju.
No tak, ale odkąd pamiętam to wędrownicy to byli już tacy starsi harcerze a my, mając 14 lat, często nie umiemy się zachować. Mój zastęp szczególnie zachowuje się bardzo dziecinnie, ale za dwa lata, gdy będziemy już w wieku wędrowniczym, to sądzę, że wówczas będziemy gotowe na przejście.

A to jest bardzo sensowne podejście... tyle że to zupełnie co innego niż „nie, bo większość z nas jest w drużynie od jej powstania”. ;)

Podobne pytania

–5 głosów
1 odpowiedź 618 wizyt
pytanie zadane 5 kwietnia 2014 w Pomysł na... przez użytkownika radioactive (94)   1 1 3
+1 głos
1 odpowiedź 2,420 wizyt
pytanie zadane 1 kwietnia 2017 przez użytkownika mozekiedys (110)   1 1 4
0 głosów
1 odpowiedź 689 wizyt
pytanie zadane 17 marca 2018 w Wędrownicy przez użytkownika Zanka (290)   5 9 19
+1 głos
2 odpowiedzi 953 wizyt
pytanie zadane 30 stycznia 2017 w Drużyna przez użytkownika Baskaaa (115)   2 3 6
0 głosów
1 odpowiedź 385 wizyt
pytanie zadane 18 marca 2016 przez użytkownika dh Olek (278)   7 19 28
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...