• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Nie posiadam pola służby, a chciałabym otworzyć próbę wędrowniczą.

+2 głosów
Czuwaj!

Działam w drużynie wędrowniczej oraz mam funkcję w hufcu (ale nie w komendzie) chciałabym zabrać się ponownie za otwarcie próby wędrowniczej (poprzedniej próby nie zrealizowałam ze względu na chwilową rezygnację z działania w harcerstwie.) Ponieważ wróciłam dopiero niedawno nie mam swojego stałego pola służby. Po konsultacji z instruktorką z mojego hufca wiem tyle, że w trakcie próby wędrowniczej mam znaleźć to pole, a nie koniecznie już je mieć przy otwieraniu. I tutaj pojawia się pytanie "Jak spełnić wymóg pola służby?" Chcę działać w metodyce wędrowniczej, ale nie czuję się gotowa ponownie na pełnienie funkcji przybocznej, a tym bardziej drużynowej. Trochę się w tym temacie zakręciłam i nie wiem jak rozwiązać tą sytuacje. Prosiłabym o jakąś poradę. Mogłabym oczywiście mieć zadanie abym znalazła metodykę, w której będę pracować, ale jak pisałam wcześniej póki co nie chcę tego robić, a chcę się dalej rozwijać i ukończyć próbę wędrowniczą.
pytanie zadane 22 listopada 2015 w Próby przez użytkownika JustynaCieślak (216)   3 4 13
Współczynnik akceptacji: 0%

edycja 22 listopada 2015 przez użytkownika JustynaCieślak
   

1 odpowiedź

+6 głosów

Na próbę wędrowniczą nie ma wymagania pełnienia stałej służby. "... określiłam/em swoje pole służby" to dopiero wymaganie na stopień HO. Próba wędrownicza ma głównie przybliżyć metodykę i powinna być trzy- do sześciomiesięcznym wstępem do wędrownictwa. Wstawianie do niej wymagań z wyższych stopni jest co najmniej bez sensu (a często i szkodliwe). Dlatego nie wiem, kto wymaga od Ciebie spełniania takich dziwnych wymagań, ale chyba najlepiej będzie jak na tym etapie je zignorujesz i wrócisz do tego przy otwieraniu HO.

Poza tym, służbę należy w tym wypadku rozumieć znacznie szerzej niż tylko funkcja w kadrze drużyny. Absolutnie nie trzeba być przybocznym ani drużynowym, by działać w wędrownictwie. Funkcja w hufcu jak najbardziej też jest polem służby (o ile rzeczywiście coś się tam robi, a nie tylko nosi srebrny sznur). Co więcej, służba nie musi wiązać się z formalnym posiadaniem jakiejś funkcji ani w ogóle pełniona w harcerstwie. Może to być np. wolontariat. Ale, jak pisałem, to powinno pojawić się dopiero na HO

odpowiedź 22 listopada 2015 przez użytkownika qj0n (17,345)  
edycja 23 listopada 2015 przez użytkownika qj0n
Bardzo dziękuję za odpowiedź druhu! Właśnie tego mi było trzeba. Zakręciłam się w wymaganiach i brzydko mówiąc "zgłupiałam" co z czym się je. Jeszcze raz dziękuję za wypowiedź.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 392 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 395 wizyt
+2 głosów
3 odpowiedzi 325 wizyt
pytanie zadane 22 lutego 2019 w Próby przez użytkownika kk_1414 (145)   2 5 9
0 głosów
1 odpowiedź 1,139 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...