• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Drużyna harcerska a starszoharcerska - funcje i przydziały członków.

+4 głosów
Czuwaj!

Moja drużyna boryka się z dużym problemem.
Istniejemy od 15 lat, jesteśmy żeńską drużyną harcerską, która zrzesza od zawsze osoby w wieku 10 - 16 lat (mamy mały hufiec, nie było u nas nigdy drużyny starszoharcerskiej). Jednak rok temu powstała żeńska drużyna starszoharcerska. Komenda nakazała przekazać tam wszystkie druhn w wieku starszoharcerskim. Tak też się zadziało, przeszło 8 osób (z ogromnym żalem i smutkiem, ponieważ jesteśy wyjątkowo zżyte, ale dałyśmy radę przejść przez tę sytuację). Drużynowa (16lat), przyboczna(16 lat) oraz dwie zastępowe (po 14 lat) pozostały w drużynie. Teraz okazało się, że również zastępowe powinny odejść. Dziewczyny są od 3 lat w ZHP, są niezwykle związane z drużyną i zareagowały naprawdę bardzo źle na tę informację (wręcz płakały, buntują się, bardzo im się to nie podoba). Również przyboczna i drużynowa jak i młodsze dziewczynki bardzo chciałyby, aby te dwie druhny zostały. W wieku harcerskim mamy same nowe osoby, które nie mają jeszcze krzyży (realizują próbe harcerza). Obecne zastępowe posiadają patent zastępowego i są niezwykle zmotywowane do pracy z młodszymi druhnami. Są również bardzo fajnym ''łącznikiem" pomiedzy 16-letnimi drużynową i przyboczną a 11-letnimi druhenkami.

Komenda trwa jednak przy swoim, nie pozwala im zostać w drużynie. Czy istnieją jakieś przepisy w regulaminie ZHP, które regulują tego typu sytuacje? Szukamy rozwiązania, które byłoby w porządku wobec dwóch stron. Nie chcemy kombinować, chcemy to rozwiązać.

Myślałam o sytuacji, w której owe dwie druhny mają przydział w drużynie starszoharcerskiej a funkcję w harcerskiej. Jednak tutaj również potrzebuję jakiegoś przepisu prawnego, ponieważ na takie rozwiązanie Komenda również się nie zgadza.

Bardzo proszę o pomoc. Jest to sprawa dosyć pilna :)

Dzięki.
Karolina
pytanie zadane 18 listopada 2015 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika caloolinee (125)   1 1 4
Współczynnik akceptacji: 0%
   

2 odpowiedzi

+2 głosów

Interesować Cię będzie:

Instrukcja w sprawie przydziału sluzbowego i przynaleznosci czlonkow do jednostek ZHP

Punkt 11. niniejszej instrukcji mówi:

Członek zwyczajny ZHP może należeć jednocześnie do kilku jednostek organizacyjnych

W dokładnie jednej jednostce ma się przydział służbowy (wiąże się to z płaceniem składek itp.), jednak do pozostałych można mieć przynależność i normalnie w nich działać.

O przyjęciu do drużyny (podstawowej jednostki organizacyjnej) decyduje kierownik czyli drużynowy (w myśl punktu 12go), więc komenda hufca nie może Wam zabronić przynależeć do tej drużyny i pełnić w niej jakąkolwiek funkcję. Macie takie prawo, jeśli tylko Wasza drużynowa się zgadza.

Zmiana przydziału służbowego (przeniesienie Was do innej drużyny) wymaga złożenia przez Was oświadczenia woli w tym zakresie (w myśl punktu 19go). Więc nie można Was do tego zmusić - nie ma takiego trybu nigdzie opisanego. Nawet w przypadku rozwiązania Waszej drużyny można Wam co najwyżej zaproponować inną drużynę. Dodatkowo przejście do innej drużyny musiałoby być ogłoszone w rozkazie Waszej obecnej drużynowe (punkt 22), więc wbrew niej też nie można tego zrobić.

Podsumowując - komenda nie może w myśl żadnych przepisów wewnętrznych ZHP wymusić na Was przeniesienia się do innej drużyny bez Waszej zgody. Nie może też zabronić Wam pełnienia funkcji w Waszej dotychczasowej drużynie, ani tym bardziej uczestniczenia w zbiórkach co gwarantuje Wam paragraf 19 punkt 1 podpunkt 1 statutu ZHP

W tej sytuacji myślę, że powinnyście naradzić się z Waszą drużynową i porozmawiać otwarcie z komendą hufca używając konkretnych argumentów i prosząc o wyjaśnienie dlaczego tak naciskają. Być może to co proponują jest wartościowe, ale powinni Was przekonać a nie zmuszać.

odpowiedź 18 listopada 2015 przez użytkownika Adam Nowak (3,293)   12 25 82
edycja 22 listopada 2015 przez użytkownika Adam Nowak

Warto jeszcze dodać, że naciskanie na przejście działających zastępowych do innej drużyny łatwo jest Wam podważyć, odwołując się do samych podstaw naszego systemu metodycznego. Sytuacja, gdy zastępowy jest 2-3 lata starszy od reszty zastępu, występuje w Związku powszechnie i jest w pełni zgodna z ideą zastępu. Na potwierdzenie, z definicji zawartych w Instrukcji drużyny w p. 3.2, 3.3 i 3.15 wynika nawet , że drużyna taka pozostaje typową drużyną harcerską, nie staje się wielopoziomową, więc nie ma w tym nic nadzwyczajnego – Instrukcja ewidentnie taką możliwość świadomie dopuszcza.

W razie potrzeby służę namiarami na członków Rady Naczelnej ZHP, którzy dokładnie taki model drużyny promują i napiszą Wam to samo, tylko w dużo mądrzejszy sposób.  ;)

Zgadzam się ze wszystkim co dh Adam napisał i popieram was całym serduszkiem, bo z tego co widzę, to ktoś rozwala waszą jednostkę.
Nie zgadzam się jednak ze słowami  Dodatkowo przejście do innej drużyny musiałoby być ogłoszone w rozkazie Waszej obecnej drużynowe (punkt 22), więc wbrew niej też nie można tego zrobić. .  Ogłoszenie zmiany przydziału służbowego przez osobę kierującą jednostką jest obligatoryjna, jeśli taka zmiana zaszła.

wieczny_zuch: 100% racji. Zmiana przydziału następuje po spełnieniu warunków i poprzedni drużynowy ma wprawdzie obowiązek ogłosić to w rozkazie, ale zaniechanie tego obowiązku nie hamuje samej zmiany przydziału.
Zgoda - poszedłem za daleko :-)
0 głosów

Sprawa jest podobna do tej z innego nowego pytania http://zapytaj.zhp.pl/14138/w%C4%99drownicy-w-szczepie.

Rozwiązanie, które podałaś jest jak najbardziej możliwe. System metodyczny podaje:

7. Przynależeć do gromady zuchowej, drużyny harcerskiej, drużyny starszoharcerskiej, drużyny wędrowniczej, w związku z pełnieniem w niej funkcji innej niż drużynowy mogą ponadto członkowie z innych grup członkowskich starsi wiekiem od członków jednostki.

Normalizującym te sprawy dokumentem jest Instrukcja w sprawie przydziału służbowego i przynależności do jednostek członków ZHP. Ten jej fragment powinien Ci pomóc

10. Członek zwyczajny ZHP może mieć przydział wyłącznie do jednej jednostki organizacyjnej. Przydział służbowy wskazuje miejsce opłacania składek członkowskich, wprowadzenia do wprowadzenia do Ewidencji ZHP oraz zaliczania służby instruktorskiej.

11. Członek zwyczajny ZHP może należeć jednocześnie do kilku jednostek organizacyjnych.

12. W przypadku chęci przynależności do jednostki innej niż ta, do której ma się przydział służbowy, zuch, harcerz, harcerz starszy, wędrownik, musi spełnić następujące warunki:

  1. złożyć oświadczenie kierującemu jednostką organizacyjną, do której ma przydział służbowy,

  2. uzyskać zgodę kierującego jednostką organizacyjną, do której chce dodatkowo należeć,

  3. uzyskać zgodę rodziców lub prawnych opiekunów (dotyczy osób, które nie ukończyły 16 lat).

13. W przypadku mianowania na funkcję w jednostce innej niż ta, do której ma przydział służbowy, instruktor, członek zwyczajny ZHP pełniący funkcje instruktorskie lub członek starszyzny, musi spełnić następujące warunki:

  1. złożyć właściwemu komendantowi oświadczenie o chęci objęcia funkcji,

  2. uzyskać zgodę komendanta jednostki, w której ma pełnić funkcję.

Jednostki organizacyjne, zobowiązane są do przekazywania sobie informacji dotyczących przebiegu służby członka ZHP.

odpowiedź 18 listopada 2015 przez użytkownika Tomek Detlaf (773)   5 12 28
Dziękuję Wam bardzo za te odpowiedzi!

Te informacje są naprawdę bardzo dla mnie cenne. Zagłębię się w nie dokładniej, żeby orientować się w tym dosyć sprawnie i przedstawię to Komendzie. Mam nadzieję, że zostanie to załatwione łagodnie i po ludzku, bo mam wyobrażenie, że tak to właśnie powinno się odbyć.

Radosne Czuwaj!
Karolina

Podobne pytania

+1 głos
3 odpowiedzi 293 wizyt
pytanie zadane 6 listopada 2016 w Pomysł na... przez użytkownika Roux (371)   22 33 41
+2 głosów
1 odpowiedź 280 wizyt
pytanie zadane 14 listopada 2020 przez użytkownika julkkaga (317)   13 27 34
+1 głos
1 odpowiedź 759 wizyt
pytanie zadane 9 grudnia 2016 w Drużyna przez użytkownika Gosia Fijał (155)   6 8 12
+1 głos
1 odpowiedź 211 wizyt
pytanie zadane 3 listopada 2022 w Drużyna przez użytkownika StrzelbA_MK (281)   2 29 36
+1 głos
1 odpowiedź 212 wizyt
pytanie zadane 19 lipca 2022 w Regulamin mundurowy przez użytkownika StrzelbA_MK (281)   2 29 36
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...