• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


jednostka ewidencyjna a podleganie pod namiestników

0 głosów
Czy istnieje forma jednostki która może być jednostką ewidencyjną a nie podlegać namiestników i instruktora ds. specjalnościowych.
pytanie zadane 3 listopada 2015 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Cinf (111)   1 3 5
Współczynnik akceptacji: 0%
   

1 odpowiedź

0 głosów

Trochę łatwiej będzie odpowiedzieć na Twoje pytanie, kiedy szerzej opiszesz swój problem. Rozumiem, że chcesz założyć (lub już masz) jednostkę, ale nie chcesz podlegać pod namiestnika i instruktora ds. specjalności, np. dlatego, że się z nimi nie dogadujesz. Jeśli tak jest, to niestety mam złą wiadomość - jeśli w hufcu istnieją namiestnictwa to wszystkie jednostki pod nie podlegają. Oczywiście nie można nikogo zmusić do uczestnictwa w życiu namiestnictwa, ale nie zawsze da się całkiem "wypisać", bo na przykład instrukcja drużyny mówi, że:

68. Drużynowy prowadzi i przechowuje następującą dokumentację:

(...)

2 ) program pracy gromady/drużyny, zatwierdzony przez właściwą komendę;

W wielu miejscach jest tak, że zamiast "komendy" plan pracy zatwierdza właśnie namiestnik, więc jeśli tego planu nie wyślesz, to docelowo może to skutkować rozwiązaniem jednostki (oczywiście powinni z Tobą najpierw porozmawiać, rozwiązanie jest ostatecznością).

Podobnie, jeśli chodzi o kluby specjalnościowe - jeśli jest instruktor ds. specjalności, to po to, żeby się takimi klubami "zajmować". 

Jeśli opiszesz swój problem szerzej, będziemy mogli lepiej Ci odpowiedzieć :)

odpowiedź 3 listopada 2015 przez użytkownika Aleksandra Golecka (5,307)  
Więc mam grupę kwatermistrzowską w której działają osoby które nie widnieją w ewidencji hufca (nie działają w drużynach) i faktycznie nie dogaduję się z namiestnikiem ani z instruktorem ds specjalnościowych i dotyczy to również członków mojej grupy przez co wolą działać nie oficjalnie.
Grupa kwatermistrzowska moim zdaniem nie powinna podlegać w żaden sposób pod namiestnika czy instruktora ds. specjalności. To są "instruktorzy" (niekoniecznie ze stopniem, dlatego w cudzysłowie) hufca, a dokładniej członkowie zespołu kwatermistrzowskiego. Według mnie najlogiczniej byłoby, żeby komendant hufca powołał swoim rozkazem zespół kwatermistrzowski na czele z kwatermistrzem (np. Tobą) i w składzie takim i takim.

Co do ewidencji - te osoby powinny zostać wtedy wpisane pod hufiec, ale nie wiem jak dokładnie się ma kwestia przynależności do hufca osób, które nie są instruktorami. Chyba jakiś czas temu jeszcze się "nie dało", nie mam pojęcia, jak jest teraz - to wiedzą administratorzy hufcowi i wyżej.
z tym że w grupie są osoby które nie mają nawet przyrzeczenia a komenda nie jest w stanie mi odpowiedzieć na to pytanie
To co te osoby robią w ZHP? W sensie po co są w tej grupie kwatermistrzowskiej? Pamiętaj, że jest też coś takiego, jak ruch/krąg przyjaciół harcerstwa, który może zrzeszać właśnie takie osoby wspierające/wolontariuszy spoza organizacji.
są bo lepiej ogarniają dbanie o sprzęt niż większość harcerzy mający przydział niestety harcerze u mnie w hufcu mają stosunek bardzo konsumpcyjny (podejście typu wszystko mi się należy) i nie zależy im na tym sprzęcie oraz samym budynku hufca, ale zebrała się grupka osób które chciały by pomóc i działają jak harcerze ale nie mam pomysłu jak ich wpisać w ewidencje by też mogli czerpać korzyści z tego że działają w ZHP.
Jakie korzyści płynące z wpisania do ewidencji masz tu na myśli?
Np. uczestnictwo w rajdach czy choć by właśnie posiadanie takich rzeczy jak przyrzeczenie harcerskie bo te osoby zdecydowanie na to zasługują. I gdyby nie fakt że jesteśmy skłóceni z namiestnictem to bym założył drużynę ze specjalnością i był by problem z głowy a tak wiem że nie uda mi się nawet pozytywnie zamknąć okresu próbnego. pomimo że papiery są prowadzone na bieżąco i plan pracy również jest
A w jakim w ogóle wieku są te osoby? Ile do 16, ile 16-21, ile 21+?
Rajdy zazwyczaj są stworzone z myślą o harcerzach, by sprawdzić ich umiejętności nabyte w ciągu pracy w drużynie czy też by wzmocnić proces wychowawczy tych harcerzy. Zatem jeśli te osoby chcą jeździć na rajdy "pobawić się", to nie tędy droga chyba.

Co do przyrzeczenia - o tym, czy ktoś zasługuje czy nie decyduje drużynowy wraz z radą drużyny po sprawdzeniu danego delikwenta narzędziem, które nazywa się próbą harcerza. Zatem krótka piłka - chcą przyrzeczenie - załóżcie drużynę/krąg i zacznijcie działać metodycznie. Wówczas wiele dróg się wyprostuje. Te problemy są trochę sztuczne właśnie przez to.

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 364 wizyt
pytanie zadane 14 grudnia 2015 w Drużyna przez użytkownika shadrin121 (287)   14 27 36
+4 głosów
1 odpowiedź 595 wizyt
+5 głosów
1 odpowiedź 388 wizyt
+2 głosów
1 odpowiedź 17,184 wizyt
+9 głosów
3 odpowiedzi 1,013 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...