• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Ochrona danych osobowych a zgłoszenia na imprezy

+6 głosów
Cześć, nie znalazłem nigdzie żeby ten temat był poruszany, a to chyba błąd :-) Mianowicie;

Często zgłoszenia na imprezy odbywają się poprzez np. formularze google, gdzie należy podać prócz tak standardowych danych jak imię i nazwisko, to jeszcze swój adres czy numer PESEL, albo poprzez skrzynki pocztowe na które trzeba wysłać powyższe dane.

Kilka razy już słyszałem że nie możemy korzystać z tych dobrodziejstw, bo nie zapewniają odpowiedniej ochrony danych osobowych, dlatego nasuwają mi się takie pytania:

1. Po co w zgłoszeniach na imprezy często wymaga się numeru PESEL, adresu itp. itp.? Jest to do czegoś konieczne? A może wystarczy tylko imię i nazwisko i numer z ewidencji ZHP?

2. Czy poczta na którą są wysyłane zgłoszenia z danymi osobowymi musi być na hostingu zgodnym z wytycznymi GIODO, przez podpisanie umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych?

3. Czy serwery ZHP są zgodne z wytycznymi GIODO?

Spotkałem się z tą stroną: https://rejestracja.zhp.pl/ i chyba dopiero ona spełnia wszelkie warunki prawne :-)
pytanie zadane 2 listopada 2015 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Michał Nowak (196)   3 7 11
Współczynnik akceptacji: 50%
   

1 odpowiedź

+3 głosów
 
Najlepsza

Ad.1. Nie wiem po co, to zależy od organizatora. Ale zauważ, że w definicji GIODO dane osobowe to wszelkie dane, które pozwalają na jednoznaczną identyfikację osoby. Takimi danymi są już imię i nazwisko w połączeniu z emailem (a często nawet sam email), zatem nie ważne co dodamy więcej - numer ewidencyjny, PESEL czy cokolwiek innego - będą to dane osobowe. 

Ad.2. Poczta jeśli dobrze pamiętam nie jest w rozumieniu GIODO zbiorem danych. Nie możesz odpowiadać za coś, co ktoś przysyła CI na Twoją pocztę. (ale to jest do sprawdzenia - nie umiem tu przytoczyć dokładnego przepisu). 

Ad.3. Chodzi Ci o pocztę w zhp.net.pl i usługi z tym związane? Tu trzeba by się dowiedzieć jakie są zapisy umowy licencyjnej z Microshitemsoftem. Umowa taka musi zawierać zapisy dotyczące bezpieczeństwa przechowywania powierzonych danych, serwery spełniać muszą kilka wymogów bezpieczeństwa, oraz nie może być dostępu osób trzecich do powierzonych danych. 

W przypadku google te wymogi nie były spełnione, gdyż dane były przechowywane na serwerach zewnętrznych, bez umowy w sprawie ich przechowywania, oraz miały do nich dostęp osoby trzecie (firma google konkretnie - zastrzega sobie w umowach dostęp do wszystkiego co u nich przechowujemy). 

Ideą strony rejestracja.zhp.pl było właśnie odpowiedzenie na te problemy z zewnętrznymi firmami i przechowywaniem danych, zatem tak, w chwili obecnej to chyba najsensowniejsza opcja. Porównaj również ten komunikat:

http://komunikaty.gk.zhp.pl/node/515

odpowiedź 2 listopada 2015 przez użytkownika Gacek (9,221)  
wybrane 2 listopada 2015 przez użytkownika Michał Nowak

ad. 1. Często zbieranie w zgłoszeniach danych adresowych ma związek z rozliczaniem grantu pozyskanego na organizację danej imprezy – w wielu przypadkach grantodawca wymaga choć trochę weryfikowalnej listy uczestników. Do samych celów organizacyjnych naszej imprezy powinien wystarczyć numer ewidencyjny członka ZHP, wtedy zestaw imię + nazwisko + numer ewidencyjny nie stanowi danych osobowych z punktu widzenia osób spoza ZHP.

W ramach pedantyzmu dopisze jeszcze, że numer PESEL sam z siebie zawsze stanowi daną osobową, nawet bez nazwiska. Akurat konkretnie PESEL tak ma.  ;)

ad. 3. Tak, taka właśnie była główna motywacja wyboru Microsoftu jako dostawcy usług – mają serwery na terenie UE, podpisali z nami umowę o ochronie danych osobowych.

Czyli wychodzi na to że nie możemy wykorzystywać ankiet google, ale możemy korzystać z ankiet w Office 365 - udostępnionych nam w ramach zhp.net.pl :-) Czy ma ktoś jakiś źródło o podpisaniu umowy o ochronie danych osobowych?
Tak, tylko czy w takim razie za każdym razem nie należałoby zgłosić nowego zbioru danych do GIODO?

Podobne pytania

+1 głos
0 odpowiedzi 222 wizyt
+6 głosów
1 odpowiedź 319 wizyt
+1 głos
0 odpowiedzi 182 wizyt
pytanie zadane 28 września 2017 przez użytkownika royas (22,184)   84 264 489
+3 głosów
1 odpowiedź 742 wizyt
pytanie zadane 23 października 2015 przez użytkownika royas (22,184)   84 264 489
+1 głos
1 odpowiedź 346 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...