• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Rezygnacja, czy dalsza walka?

+4 głosów
Jestem przyboczną drużyny starszoharcerskiej... Nalezymy do szczepu, istniejemy od ok 3 lat. Nasza pierwsza druzynowa zrezygnowala z tygodnia na tydzień mniej wiecej rok temu z przyczyn osobistych. Od tamtej pory nic nie jest tak jak powinno. Drużynę przejela dziewczyna która byla rok w ZHP (ok 5 lat temu), nie miała stopnia, barw druzyny.. i co najgorsze, zadnego doswiadczenia.

Byłam bardzo emocjonalnie związana z dawną druzynowa, dlugo rozmyslalam, bylam zla na to jak potoczyly się sprawy... Z mojej inicjatywy organizowalismy biwaki, przez ostatni rok wiekszosc rzeczy organizuje (mimo, ze jest druga przyboczna)...
Jestem teraz w 1 klasie Liceum. Moja mama często narzeka, ze nie mam czasu na pomoc w domu, a ja nie wiem co zrobic. Nie wytrzymuje juz z tym, że nie mogę liczyc na niczyje wsparcie, wszystko robię sama... a z drugiej strony uwielbiam tą młodzież... i z tego co wiem, dla wielu z nich jestem ogromnym autorytetem...

Zawsze jestem pełna entuzjazmu, mogą na mnie liczyć w kazdej sytuacji, oprocz tego ze jestem przyboczna jestem ich przyjaciółka. Co moge zrobic? Dac sobie spokoj, skupic sie na nauce i znalezc nowe zainteresowanie? Czy zostac i dalej się meczyc z tą kadrą?
Dodam tylko ze przed koncem roku mam przejąć drużynę. (Tylko wiekszosc osób jest tu na zasadzie "to juz nie to samo", a często słyszę: "Nie wiem, może zrezygnuje...", "Kadra jest beznadziejna"

Z gory bardzo dziękuję za odpowiedzi
pytanie zadane 31 października 2015 przez użytkownika Anonim112 (135)   1 3 9
Współczynnik akceptacji: 50%

otagowane ponownie 1 listopada 2015
   
Liczy się dla mnie każda opinia :)

3 odpowiedzi

+2 głosów
Sama drużyny nie pociągniesz. Do tego jest potrzebny przynajmniej jeden przyboczny - taki, który naprawdę pomaga, a nie tylko nosi zielony sznur. Do tego zastępowi i funkcyjni też przejmują na siebie część zadań. W ten sposób zorganizowana drużyna oczywiście nadal będzie zabierała część Twojego czasu, ale powinno to już być na akceptowalnym poziomie.

Jako drużynowa będziesz mogła sama zdecydować, kto jest kadrą drużyny, a kto nie. Jeśli przyboczna nie będzie się wywiązywać z obowiązków i nic nie będzie wskazywało na możliwość poprawy to być może będzie trzeba znaleźć drugą przyboczną. Jeśli nie macie zastępowych to może czas zacząć mieć - zastępy (zwłaszcza u HS-ów) same sobie organizują znaczną część czasu. No i pamiętaj o podstawowym narzędziu metodycznym - projekcie. Zainicjowany projekt też powinien ciągnąć się w miarę sam.

Oczywiście zanim nie zorganizuje się porządnej kadry drużyny trzeba ją będzie ciągnąć samemu. Do tego uporządkowanie sprawy może nie być takie łatwe. Moim zdaniem, jeśli chcesz się tym zająć to warto skontaktować się z hufcem i poprosić ich o pomoc (choćby merytoryczną). No i jeśli nie masz kursu drużynowych to też koniecznie warto go zrobić.
odpowiedź 1 listopada 2015 przez użytkownika karol-gro (17,694)  
Zastępowych mamy, jak najbardziej ;) 3 swiezych i 3 którzy działają juz dluzszy czas
+2 głosów
Jeśli masz przejąć wkrótce drużynę, to ją przejmij :) Domyślam się, że wtedy reszta kadry (drużynowa, druga przyboczna) się "wysypie", więc z jednej strony zostaniesz sama (ale skoro i tak Ty robisz większość rzeczy, to nie wiele się zmieni), z drugiej strony - będziesz mogła sensownie pracować ze swoimi ludźmi.

Jeśli mówią, że to już nie to samo i myślą o odejściu, możesz spróbować z nimi pogadać - HS to już raczej starsze i świadome "dzieci". Poproś ich o pomoc i o wzięcie współodpowiedzialności za drużynę. Wśród starszych HS-ów możesz znaleźć przyszłych swoich przybocznych. Tę rozmowę możesz przeprowadzić jeszcze zanim przejmiesz drużynę, ale albo sama (bez reszty kadry), albo odpowiednio przygotowując resztę kadry do tej rozmowy. Co ważne, nawet jeśli będziesz sama rozmawiać, NIE WOLNO Ci podważać autorytetu reszty kadry. Możesz powiedzieć coś w stylu "wiem, że nam nie wychodziło" - nam, kadrze, czyli Tobie też - dzięki temu sama przyznajesz się przed swoimi ludźmi do błędu i możesz zyskać w ich oczach. Powiedz im też, jak chciałabyś, żeby było, kiedy przejmiesz drużynę "chciałabym, żebyście mi pomogli, żebyśmy byli jedną drużyną i żeby nam wszystkim na niej zależało".

Przed tą rozmową z HS-ami musisz się oczywiście przygotować, zastanowić się, czego byś chciała, jak chcesz, żeby wyglądała drużyna i jak to zrobić, żeby nastawić ludzi pozytywnie :) Nie kombinuj tu jakiejś zbiórki z konspektem, tylko zwykłą rozmowę, ale taką, w której będziesz wiedziała, co chcesz przekazać.
odpowiedź 1 listopada 2015 przez użytkownika Aleksandra Golecka (5,317)  
Rozmowa tego typu odbyła sie na obozie, nie bylo mnie przy niej, ale z tego co wiem, prawie nikt nie odzywal sie przy kadrze, mimo tego, ze miedzy soba bardzo czesto na nas "nadają"... Była ona chyba też źle poprowadzona, bo zamiast rozwiazac problemy, wywolala burze wśród HSow i członkowie drużyny zaczęli się coraz bardziej miedzy sobą nakrecac...
No właśnie taką rozmowę trzeba przeprowadzić tak, żeby ludzie coś powiedzieli, co więcej - nie narzucać im swojego zdania. Jeżeli mówisz, że jesteś dla nich autorytetem i przyjaciółką to możesz spróbować porozmawiać z ludźmi indywidualnie - zajmuje to mnóstwo czasu, ale daje niesamowite efekty :)
0 głosów
Nigdy nie byłem za rezygnacją. Harcerstwo, zgodnie ze znaczeniem słowa- hartuje. Ale nie ma co się też męczyć z ludźmi, którzy nie chcą z Tobą współpracować.
odpowiedź 10 listopada 2015 przez użytkownika mwoleyko (105)   3

Etymologicznie, harcerstwo nie ma chyba nic wspólnego z hartowaniem, a pochodzi od harcowania ;)

Podobne pytania

+2 głosów
2 odpowiedzi 604 wizyt
pytanie zadane 3 grudnia 2015 w Drużyna przez użytkownika LoveNekoNya (115)   1 1 4
0 głosów
2 odpowiedzi 537 wizyt
pytanie zadane 28 sierpnia 2016 w Drużyna przez użytkownika Okocieee (110)   1 3 5
0 głosów
1 odpowiedź 2,008 wizyt
pytanie zadane 6 marca 2016 przez użytkownika Błażej Koselnik (98)   2 2 5
+3 głosów
2 odpowiedzi 5,271 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 386 wizyt
pytanie zadane 25 lipca 2016 przez użytkownika pingu (105)   1 3
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...