• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Absolutorium dla komendy hufca

+3 głosów
Które dokumenty regulują kwestię absolutorium dla komendy hufca? Jeśli ktoś nie otrzyma absolutorium, to co to oznacza w rzeczywistości? Jakie są zasady głosowania nad absolutorium?
pytanie zadane 16 października 2015 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Vistare (120)   2 2 4
Współczynnik akceptacji: 0%
   

2 odpowiedzi

+4 głosów

Na temat absolutorium mamy zapisy w statucie:

§ 48

3. Zjazd zwykły hufca:

  4) na wniosek komisji rewizyjnej hufca podejmuje uchwałę w sprawie absolutorium dla  poszczególnych członków komendy hufca za okres pomiędzy zjazdami hufca

§ 49

2. Zjazd sprawozdawczy hufca:

  3) podejmuje, na wniosek komisji rewizyjnej hufca, uchwałę w sprawie absolutorium dla poszczególnych członków komendy hufca za okres od ostatniego zjazdu zwykłego hufca,

3. W przypadku nieudzielenia przez zjazd sprawozdawczy hufca absolutorium członkowi komendy hufca zjazd może podjąć decyzję o wygaśnięciu jego mandatu i dokonać wyboru uzupełniającego.

4. W przypadku nieudzielenia przez zjazd sprawozdawczy hufca absolutorium komendantowi hufca i podjęciu decyzji o wygaśnięciu jego mandatu zjazd sprawozdawczy hufca dokonuje wyboru komendanta i na jego wniosek komendy hufca.

Zatem formalne konsekwencje mogą być tylko przy zjeździe sprawozdawczym.

Co do głosowania, udzielenie/nieudzielenie absolutorium jest w formie uchwały, a biorąc pod uwagę, że nie ma dodatkowych obostrzeń, to zwykłą większością głosów przechodzi.

odpowiedź 16 października 2015 przez użytkownika M (2,195)   7 23 49
+1 głos
Ja odpowiem trochę bardziej na "chłopski rozum":

Jeśli podczas zjazdu sprawozdawczego ktoś nie otrzyma absolutorium zjazd MOŻE (ale nie musi) podjąć decyzję o wygaśnięciu jego mandatu, czyli - człowiek przestaje być w komendzie. Wtedy można przeprowadzić wybory uzupełniające (nie znam dokładnej procedury, ale generalnie jest tak, że jeżeli ktoś po prostu rezygnuje z bycia w komendzie, to komendant może sobie dobrać dowolną osobę bez udziału zjazdu, dopóki podczas kadencji nie zmieni się więcej niż połowa komendy).

Nieotrzymanie absolutorium podczas zjazdu sprawozdawczego może również nie wiązać się z żadnymi konsekwencjami, a być jedynie informacją dla osoby pełniącej funkcję, że coś jest nie tak.

Podczas zjazdu zwykłego udzielenie/nieudzielenie absolutorium członkom ustępującej komendy ma właściwie żadne znaczenie - jest raczej oceną tego, jak wywiązywał się z funkcji.
odpowiedź 19 października 2015 przez użytkownika Aleksandra Golecka (5,312)  

Podobne pytania

+2 głosów
1 odpowiedź 317 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 428 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 1,238 wizyt
+11 głosów
3 odpowiedzi 1,691 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 239 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...