• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy jako drużynowy próbnej drużyny mogę nosić barwy tejże drużyny jeśli należę równocześnie do drużyny wędrowniczej?

0 głosów
Witam. Przez dwa lata działałem (i dalej działam) w drużynie Wędrowniczej. Ostatnio założyłem drużynę harcerską i jestem drużynowym owej Próbnej Drużyny Harcerskiej. Czy jako drużynowy drużyny harcerskiej mam prawo nosić barwy drużyny próbnej czy mam nosić (aż do zamkniecia próby) barwy drużyny wędrowniczej gdyz w drużynie wedrowniczej nie jestem drużynowym i nosząc barwy drużyny na imprezach hufcowych nie jest jasne kto jest drużynowym :). To samo dotyczy pytanie dotyczy funkcyjnych Próbnej Drużyny która wywodzi się z drużyny Wędrowniczej.
pytanie zadane 4 października 2015 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Jakub Żurawek (125)   3 4 6
Współczynnik akceptacji: 67%
   

2 odpowiedzi

+6 głosów
Regulamin tego wprost nie żąda (choć sugestię można znaleźć, w p. 14), ale występując z drużyną i w barwach tej drużyny, powinieneś nosić oznaczenia funkcji pełnionej w drużynie – dla jasności. Jeśli idziesz gdzieś z wędrownikami, jako członek DW, w barwach DW, zdejmij granatowy sznur. Nie jest to wymagane przepisami, ale inne postępowanie byłoby w bardzo złym tonie wobec drużynowego DW.

Oczywiście możesz iść z DW, nosząc barwy PDH i ze sznurem pokazującym funkcję w PDH.

Status drużyny próbnej nie ma tu nic do rzeczy, po zamknięciu okresu próbnego sytuacja będzie wyglądać identycznie.
odpowiedź 4 października 2015 przez użytkownika vanadey (15,720)   17 80 296
Z odpowiedzi Andrzeja to nie za bardzo wynika to co chcę napisać, a z pytania zrozumiałam, że nie nosicie chust w drużynie próbnej, bo jest próbna? Drużyna próbna może nosić barwy (a nawet powinna) jak każda inna drużyna. Harcerze nie mogą chodzić bez chusty, a trochę tak to sobie wyobrażam z Twojego pytania.

Druga sprawa jest taka - drużynowy powinien nosić chustę swojej drużyny, kiedy jest z drużyną, bo harcerze też inaczej na to patrzą - jak masz chustę drużyny to jesteś "ich" drużynowym, jak masz inną, to ta chusta jest "brzydka" ;)
(Wiem, co mówię, moi harcerze (drużyna lądowa) zawsze mi wypominają, że mam "brzydki mundur" jak założę gdzieś wodny - oczywiście w żartach, ale jednak, wtedy trochę się odróżniam...)

Dokładnie to miałem na myśli, pisząc Status drużyny próbnej nie ma tu nic do rzeczy, po zamknięciu okresu próbnego sytuacja będzie wyglądać identycznie. W części środowisk prawo do noszenia barw zyskują dopiero harcerze po zamknięciu okresu próbnego, ale chodzi wtedy o okres próbny harcerza, nie drużyny. Regulamin mówi wprost, że do munduru chustę nosimy zawsze – jeśli pełne barwy się w drużynie zdobywa, do tego czasu nosi się jakąś inną chustę, w praktyce na ogół jakąś „niepełną” wersję tej docelowej: zawierającą tylko jedną barwę z dwóch, bez obszycia, bez haftu itd. Teoretycznie można nosić jakąś zupełnie inną, np. białą, ale to chyba rzadsze.

0 głosów
Sama miałam podobny dylemat ale u mnie to wyglądało ,że z drużyny harcerskiej (w której działały dwa piony H I HS) przeszłam do wędrowników jednocześnie będąc przyboczną w drużynie H i nie wiedziałam które barwy nosić, ale mój drużynowy powiedział mi ,że kiedy jadę z wędrolami to ich barwy, kiedy jako kadra harcerzy to barwy drużyny H.

Co do szkoleń na kurs drużynowej harcerskiej drużyny :barwy H

w przyszłości kursy pwd itd. : W

Wyjaśnił mi to w sposób ,że kiedy kształcę się jako instruktor to W ,ponieważ to mój przydział głowny a H poboczny, a kiedy na kadrę H to ich barwy :)
odpowiedź 30 grudnia 2016 przez użytkownika Morowe_powietrze (279)   4 9 16

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 3,035 wizyt
pytanie zadane 1 czerwca 2015 przez użytkownika tr1n1ty (110)   1 1 3
0 głosów
1 odpowiedź 443 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 400 wizyt
pytanie zadane 6 lutego 2018 przez użytkownika Adrianna M. (105)   1 3
0 głosów
2 odpowiedzi 488 wizyt
pytanie zadane 31 stycznia 2017 w Drużyna przez użytkownika Roux (371)   22 33 41
0 głosów
2 odpowiedzi 1,223 wizyt
pytanie zadane 24 lipca 2017 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Marlon (105)   1 1 4
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...